Znaczenie testowania chorób zostało wyeksponowane podczas pandemii COVID-19. Wielu z nas przeszło test PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy) lub ELISA (test immunoenzymatyczny) w ciągu ostatnich czterech lat.

Jednak te formy testowania są dalekie od doskonałości. Wymagają dużych objętości próbek, obejmują skomplikowane procedury, a nawet stwarzają ryzyko narażenia osoby przeprowadzającej test na wirusa.

Teraz grupa badaczy opracowała nowy system testowania ilościowego o nazwie „Express Biochecker”, który zapewnia prostą, szybką i niedrogą metodę wykrywania białka N koronawirusa. Ten nowy system, który wykorzystuje zaawansowaną technologię mikroprzepływową, nie ogranicza się do koronawirusa; oczekuje się, że w przyszłości będzie stosowany do innych chorób wirusowych, takich jak grypa i zapalenie wątroby.

„Nasz nowatorski system immunoanalizy opiera się na cząsteczkach Janusa, które, podobnie jak rzymski bóg, na cześć którego zostały nazwane, posiadają dwie „twarze” lub strony” — mówi Hiroshi Yabu, główny badacz i zastępca dyrektora Open Innovation Center of Hydrogen Science for Green Transformation w Advanced Institute for Materials Research (WPI-AIMR) Uniwersytetu Tohoku. „Jedna strona jest pokryta barwnikiem fluorescencyjnym, a druga cząsteczkami magnetycznymi i przeciwciałami”. Cząsteczki te są zaprojektowane tak, aby wiązać się specyficznie z docelowymi antygenami, takimi jak białka wirusowe, i mogą być używane w połączeniu z unieruchomionymi przeciwciałami mikroprzepływowymi w celu uzyskania wysoce precyzyjnych pomiarów.

„Siła tego systemu leży w jego wszechstronności” — dodał Eiichi Kodama, profesor w International Research Institute of Disaster Science na Uniwersytecie Tohoku. „Nie tylko można go używać do wykrywania wirusów w innych chorobach, ale ma również potencjał, aby dostosować go do pomiaru innych biomarkerów związanych z różnymi schorzeniami. Może to otworzyć nowe możliwości diagnostyki medycznej”.

Kolejny etap badań będzie skupiony na rozszerzeniu zastosowań systemu o wykrywanie innych markerów chorób.

Szczegóły ustaleń opublikowano w czasopiśmie Langmuira 15 sierpnia 2024 r. W skład zespołu badawczego wchodził również profesor Kentaro Totsu z Centrum Integracji Mikrosystemów i Haplo Pharma Inc. (z siedzibą w Sendai, kierowana przez prezesa Yoshihiro Otakiego), która opracowuje urządzenia diagnostyczne do zastosowań medycznych i opieki zdrowotnej.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj