Jak wynika z nowego badania, wykorzystanie najnowocześniejszych technologii efektywności energetycznej do renowacji istniejących obiektów i budowy nowych mogłoby umożliwić europejskiemu sektorowi budowlanemu niemal całkowite wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla do 2060 roku.

Opublikowano w czasopiśmie Recenzje energii odnawialnej i zrównoważonejBadanie to jest pierwszym, które w pełni ocenia potencjał redukcji zapotrzebowania na energię w sektorach budowlanych w Wielkiej Brytanii i wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

W raporcie podkreślono, że 75% zasobów budowlanych w Europie jest obecnie klasyfikowanych jako budynki nieefektywne energetycznie, a przewiduje się, że całkowita powierzchnia użytkowa wzrośnie o ponad 20% w ciągu najbliższych trzech dekad.

Mimo to zastosowanie kombinacji technologii wykorzystujących energię słoneczną i pompy ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych może zmniejszyć całkowitą ilość energii zużywanej na ogrzewanie i chłodzenie budynków nawet o 97%.

Biorąc pod uwagę rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń geopolitycznych, naukowcy twierdzą, że wykorzystanie takich technologii mogłoby znacząco obniżyć koszty energii, a także poprawić zdrowie i jakość życia ludzi.

Szerzej rzecz biorąc, twierdzą oni, że przejście na sektor budownictwa o zerowej emisji netto oferuje znaczny potencjał łagodzenia skutków zmiany klimatu i może odegrać kluczową rolę w realizacji celów określonych w Porozumieniu paryskim i innych globalnych celów klimatycznych.

Głównym autorem badania jest dr Souran Chatterjee, wykładowca transformacji energetycznych na Uniwersytecie w Plymouth, który powiedział: „Sektor budowlany może odegrać kluczową rolę w łagodzeniu skutków zmiany klimatu. Nasze badanie jednoznacznie podkreśla potencjał redukcji zapotrzebowania na energię w budynkach i kluczową rolę, jaką może on odegrać w osiągnięciu celów neutralności klimatycznej w Wielkiej Brytanii i Europie. Wiele z tych działań po stronie popytu w sektorze budowlanym poprawiłoby również samopoczucie, mając pozytywny wpływ na zdrowie i produktywność ludzi oraz tworząc więcej miejsc pracy. Ważne jest, aby zrozumieć, że im bardziej opóźniamy, tym więcej energii będziemy potrzebować do zasilania naszych domów i miejsc pracy przez dłuższy okres czasu, a to utrudni nam osiągnięcie celów klimatycznych”.

Oprócz Uniwersytetu w Plymouth w badaniu wzięli udział również naukowcy z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego, Uniwersytetu w Segedynie oraz Instytutu Badań Geologicznych i Geochemicznych.

Do obliczenia potencjału redukcji zapotrzebowania na energię – oraz wykonalności osiągnięcia zerowego zużycia energii netto w sektorze budowlanym – dla Wielkiej Brytanii i każdego z państw członkowskich Unii Europejskiej wykorzystano matematyczny model energetyczny o nazwie High-Efficiency Building (HEB).

Obliczenia wskazują, że do 2050 r. w całej Europie można by zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do chłodzenia budynków mieszkalnych nawet o 86%, natomiast w przypadku nieruchomości niemieszkalnych liczba ta mogłaby wynieść ok. 76%, gdyby sektor ten dążył do osiągnięcia najbardziej ambitnych celów zerowej emisji netto.

Może to okazać się szczególnie korzystne w takich krajach jak Włochy, Francja, Grecja i Hiszpania, gdzie w projektach budowlanych klimatyzacja odgrywa większą rolę.

W przypadku ogrzewania osiągnięcie najbardziej ambitnych celów może doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na energię o ponad 80% do roku 2050, a w przypadku podgrzewania wody zapotrzebowanie na energię można by zmniejszyć o około 50%.

Zwiększenie liczby pomp ciepła i innych urządzeń wytwarzających energię na miejscu w przyszłych osiedlach mieszkaniowych może zwiększyć oszczędności zapotrzebowania na ogrzewanie i ciepłą wodę do około 90%.

Badanie wykazało również, że jeśli nie zostaną przeprowadzone kompleksowe renowacje i efektywne budownictwo, całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną w sektorze budowlanym może wzrosnąć nawet o 7% do 2060 roku.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj