PORTLAND, Oregon (KOIN) — Nowe badanie przeprowadzone przez OHSU ma szansę okazać się obiecujące w leczeniu tego, co określają mianem „pilnej, niezaspokojonej potrzeby” u pacjentów onkologicznych.

Badanie, opublikowane niedawno w New England Journal of Medicineporusza kwestię, jak pacjenci onkologiczni mogą cierpieć na syndrom zwany wyniszczeniem. Obejmuje on utratę apetytu, utratę masy mięśniowej i zmniejszoną aktywność fizyczną.

Co więcej, zdaniem onkologa z OHSU i współautora badania, dr. Erica Roelanda, utrudnia to również prowadzenie leczenia raka, ponieważ w niektórych przypadkach pacjenci mają trudności z przełknięciem pokarmu.

„Miałem nawet pacjentów udających, że śpią w swoich pokojach, albo pacjentów wkładających kamienie i monety do kieszeni, żeby kiedy stawali na wadze, ich bliscy nie wchodzili im w drogę” – powiedział dr Roeland.

W badaniu wzięło udział 187 uczestników z całego świata, z których każdy przechodził leczenie raka płuc, jelita grubego lub trzustki. Każdemu z uczestników podawano miesięczną dawkę leku o nazwie ponsegromab, laboratoryjnie wyprodukowanego klonu przeciwciał organizmu.

Celem leku było pobudzenie układu odpornościowego organizmu poprzez oddziaływanie na hormon i białko, których poziom często jest podwyższony u osób chorych na raka, zwane czynnikiem różnicowania wzrostu 15, czyli GDF-15.

Badanie kliniczne wykazało, że stosowanie ponsegromabu w celu zahamowania GDF-15 spowodowało zwiększenie masy ciała, złagodzenie objawów, a nawet poprawę jakości życia u pacjentów onkologicznych z wyniszczeniem.

„Nagle ludzie przybierali na wadze, byli głodni i cieszyli się jedzeniem” – wspominał Roeland. „To nie jest coś, co zazwyczaj słyszy się od osób żyjących z zaawansowanym nowotworem i otrzymujących terapię przeciwnowotworową. Jedzenie jest zazwyczaj ogromną walką. To badanie oznacza duży krok naprzód w tej dziedzinie”.

Roeland zauważył również, że terapia ta nie stwarzała żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników.

„Wszystkie nasze terapie leczenia raka mają pewne skutki uboczne. Ale jak dotąd nie widzieliśmy żadnych obaw związanych z tym badaniem” – powiedział.

Ponadto ma nadzieję, że wyniki te pomogą zbadać nierozwiązane pytania, takie jak to, jak ponsegromab może wpływać na osoby dotknięte rakiem krwi. Powiedział, że można to zrobić, zachęcając innych do udziału w tego typu badaniach.

„Sukces tego badania zależał od skierowań z zespołów onkologii klatki piersiowej, onkologii przewodu pokarmowego i Community Hematology-Oncology” – zauważył. „Jesteśmy również niezmiernie wdzięczni OHSU Knight Cancer Institute za wsparcie tego programu w celu zapewnienia optymalnej opieki pacjentom jako osobom żyjącym z rakiem”.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj