Wykazano, że wyższy poziom HDL-C – zwanego „dobrym cholesterolem” – koreluje ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „ Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism może wyjaśnić dlaczego. Według zespołu badawczego kierowanego przez Uniwersytet w Pittsburghu, gdy kobieta wchodzi w okres menopauzy, chodzi raczej o jakość, a nie o ilość całkowitego cholesterolu przenoszonego przez cząsteczki HDL krążące w jej krwiobiegu, a jakość ta z czasem spada. Epidemiolog Szkoły Zdrowia Publicznego.

Cząsteczki HDL różnią się wielkością, składem i poziomem funkcjonowania. Zespół zmierzył te cechy we krwi 503 kobiet biorących udział w dodatkowym badaniu HDL dotyczącym zdrowia kobiet w całym kraju (SWAN). Naukowcy odkryli, że z biegiem czasu liczba większych cząstek HDL w ciałach kobiet wzrastała – i niestety te większe cząsteczki nie działały tak dobrze, jak ich mniejsze odpowiedniki.

Naukowcy przeprowadzili wielokrotne oceny funkcji poznawczych uczestniczek badania w latach 2000–2016 i porównali te dane ze zmianami w cząsteczkach HDL, składzie i funkcjonowaniu kobiet w miarę starzenia się.

„Udało nam się wykazać, że już w wieku średnim kobiety, które mają więcej cząstek o mniejszych rozmiarach oraz te, których stężenie fosfolipidów w cząsteczkach wzrosło w okresie menopauzy, z większym prawdopodobieństwem będą miały lepszą pamięć epizodyczną w późniejszym życiu” – stwierdziła Samar. R. El Khoudary, Ph.D., MPH, profesor epidemiologii w Pitt Public Health, dodał, że utrata pamięci roboczej jest pierwszą oznaką choroby Alzheimera.

Wcześniej zespół El Khoudary wykazał, że zachowania zdrowotne – takie jak te zawarte w liście Life’s Essential 8 American Heart Association (AHA) – wpływają na poprawę jakości cząstek HDL, na przykład poprzez dodanie większej ilości cząstek bogatych w fosfolipidy w krwiobieg.

„To dobra wiadomość w kontekście rozwijającego się obrazu zdrowia mózgu i „niezbyt dobrego” cholesterolu” – stwierdził El Khoudary. „Chociaż wyższy poziom HDL-C może nie zapewniać ochrony w miarę starzenia się, są rzeczy, które możesz zrobić, które mogą pomóc nawet już po czterdziestce. Te same, modyfikowalne czynniki ryzyka, za którymi opowiada się AHA – w tym aktywność fizyczna, idealna masa ciała i rzucenie palenia – mogą również pomóc chronić mózg”.

Pierwszym autorem tego badania jest dr Meiyuzhen Qi, badacz ze stopniem doktora na Wydziale Epidemiologii w Pitt Public Health. Dodatkowi współautorzy to naukowcy z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine, Rush University Rush Medical Center, University of California Los Angeles David Geffen School of Medicine, Albert Einstein College of Medicine, University of Michigan School of Public Health i University of Massachusetts Medical School .



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj