W czasopiśmie właśnie opublikowano wyniki pierwszej fazy badania Ceramide Ring Trial Komunikacja przyrodniczaco stanowi znaczący punkt zwrotny w dziedzinie lipidomiki. To osiągnięcie, w którym uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego i zespoły naukowe w Singapurze, Julich i Espoo, stanowi przełomowy postęp w ustaleniu wartości referencyjnych ceramidów, lipidów osocza zaangażowanych w choroby sercowo-naczyniowe. Badanie pierścieniowe przeprowadzono pod patronatem Międzynarodowego Towarzystwa Lipidomiki (ILS).

Lipidomika – zakrojone na szeroką skalę badanie szlaków i sieci lipidów komórkowych w układach biologicznych – ma na celu zrozumienie roli lipidów w zdrowiu i chorobie poprzez analizę ich struktur, funkcji i interakcji w komórkach. Zrozumienie górnych i dolnych granic stężeń lipidów jest niezbędne dla postępu naukowego i translacji technologii w lipidomice. W tym celu rozpoczęto próbę pierścienia Ceramide Ring, co stanowiło pierwszy krok w kierunku rozwiązania problemu replikacji technicznej w globalnej sieci laboratoriów.

Długoterminowa próba…

Próba pierścieniowa to metoda, w ramach której wiele laboratoriów niezależnie analizuje te same próbki, stosując podobne lub różne metody w celu porównania ich wyników. Pomaga ocenić wiarygodność i spójność pomiarów w różnych laboratoriach, poprawiając standaryzację i kontrolę jakości w testach naukowych. Po siedmiu latach wspólnych wysiłków wyniki z 34 uczestniczących laboratoriów z 19 krajów zostały podsumowane w badaniu Ceramide Ring Trial. Aby zachować ścisły nacisk, a jednocześnie zmniejszyć złożoność, badanie pierścienia ceramidowego skoncentrowało się na ludzkim osoczu/surowicy i miało na celu zbadanie poziomów stężeń i ich zmienności czterech różnych rodzajów lipidów ceramidowych. Ceramidy odgrywają rolę w wielu chorobach i są kojarzone jako biomarkery w chorobach sercowo-naczyniowych. Uczestnicy badania wykorzystali preferowaną metodę analityczną i/lub ujednolicony protokół do ilościowego oznaczenia ceramidów w NIST1950 (standardowy materiał odniesienia dotyczący metabolitów w ludzkim osoczu dostarczony przez National Institutes of Standards and Technology, NIST) oraz trzy dodatkowe zbiorcze materiały referencyjne NIST w osoczu , poprzez zastosowanie specjalnie opracowanych mieszanin wzorców ceramidowych firmy Avanti Polar Lipids.

…z obiecującymi wynikami

„Z wyników naszego porównania międzylaboratoryjnego można wyciągnąć wiele cennych wniosków” – wyjaśnia Robert Ahrends z Wydziału Chemii Analitycznej Uniwersytetu Wiedeńskiego i współautor badania: 1) Standaryzacja jest kluczem do ograniczenia różnic w teście procedury i osiągnąć konsensus w zakresie stężeń analitów będących przedmiotem zainteresowania. 2) Uzyskanie średniego bezwzględnego poziomu stężenia ceramidów wyznacza punkt odniesienia dla przyszłych badań biologicznych i medycznych związanych z chorobami związanymi z ceramidami. 3) Porównując mieszane próbki osocza, w badaniu oszacowano różnice biologiczne pomiędzy osobami zdrowymi, osobami z wysokim poziomem cholesterolu i różnymi grupami etnicznymi. „To badanie, największe i najbardziej ukierunkowane publiczne międzylaboratoryjne i wieloplatformowe badanie pierścieniowe dotyczące różnych ceramidów w ludzkim osoczu, wyznacza nowy punkt odniesienia dla przyszłej harmonizacji badań lipidomicznych i nie tylko. Składamy naszą najgłębszą wdzięczność i gratulacje wszystkim zaangażowanym uczestnikom w tym pionierskim przedsięwzięciu” – mówi Ahrends.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Międzynarodowego Towarzystwa Lipidomiki: https://lipidomicssociety.org/



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj