W nowym badaniu oceniającym medytację w leczeniu przewlekłego bólu krzyża naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego School of Medicine odkryli, że mężczyźni i kobiety wykorzystują różne systemy biologiczne do łagodzenia bólu. Podczas gdy mężczyźni łagodzą ból poprzez uwalnianie endogennych opioidów, naturalnych środków przeciwbólowych występujących w organizmie, kobiety polegają zamiast tego na innych, nieopioidowych sposobach.

Syntetyczne leki opioidowe, takie jak morfina i fentanyl, są najsilniejszą dostępną klasą leków przeciwbólowych. Wiadomo, że kobiety słabo reagują na terapie opioidowe, które wykorzystują syntetyczne cząsteczki opioidów do wiązania się z tymi samymi receptorami, co naturalnie występujące opioidy endogenne. Ten aspekt leków opioidowych pomaga wyjaśnić, dlaczego są one tak skuteczne jako środki przeciwbólowe, ale także dlaczego niosą ze sobą znaczne ryzyko uzależnienia i uzależnienia.

„Uzależnienie rozwija się, ponieważ ludzie zaczynają brać więcej opioidów, gdy ich pierwotna dawka przestaje działać” – powiedział dr Fadel Zeidan, profesor anestezjologii i profesor nadzwyczajny w dziedzinie badań nad empatią i współczuciem w Instytucie Empatii i Współczucia Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego Sanford. „Chociaż mamy charakter spekulacyjny, nasze odkrycia sugerują, że być może jednym z powodów większego prawdopodobieństwa uzależnienia się kobiet od opioidów jest to, że są one biologicznie słabiej na nie wrażliwe i muszą zażywać ich więcej, aby odczuć ulgę w bólu”.

W badaniu połączono dane z dwóch badań klinicznych, w których wzięło udział łącznie 98 uczestników, zarówno osoby zdrowe, jak i te, u których zdiagnozowano przewlekły ból dolnej części pleców. Uczestnicy przeszli program szkolenia w zakresie medytacji, a następnie ćwiczyli medytację, otrzymując placebo lub dużą dawkę naloksonu – leku, który hamuje działanie zarówno syntetycznych, jak i endogennych opioidów. W tym samym czasie doznali bardzo bolesnego, ale nieszkodliwego bodźca cieplnego w tylnej części nogi. Naukowcy zmierzyli i porównali stopień złagodzenia bólu po medytacji, gdy układ opioidowy był zablokowany, w porównaniu z sytuacją, gdy był nienaruszony.

Badanie wykazało:

  • Blokowanie układu opioidowego za pomocą naloksonu hamowało łagodzenie bólu w oparciu o medytację u mężczyzn, co sugeruje, że mężczyźni polegają na endogennych opioidach w celu zmniejszenia bólu.
  • Nalokson zwiększał łagodzenie bólu u kobiet w oparciu o medytację, co sugeruje, że kobiety w celu zmniejszenia bólu polegają na mechanizmach nieopioidowych.
  • Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, osoby cierpiące na chroniczny ból odczuwały większą ulgę w bólu po medytacji niż zdrowi uczestnicy.

„Wyniki te podkreślają potrzebę stosowania terapii przeciwbólowych dostosowanych do płci, ponieważ wiele stosowanych przez nas metod leczenia nie działa tak dobrze u kobiet, jak w przypadku mężczyzn” – stwierdziła Zeidan.

Naukowcy doszli do wniosku, że dostosowanie leczenia bólu do płci danej osoby może poprawić wyniki leczenia pacjentów oraz zmniejszyć uzależnienie od opioidów i niewłaściwe ich używanie.

„Istnieją wyraźne różnice w sposobie radzenia sobie z bólem między mężczyznami i kobietami, ale dotychczas nie zaobserwowaliśmy wyraźnej biologicznej różnicy w korzystaniu z ich układów endogennych” – stwierdził Zeidan. „To badanie dostarcza pierwszego wyraźnego dowodu na to, że różnice w odczuwaniu bólu ze względu na płeć są rzeczywiste i należy je traktować poważniej przy opracowywaniu i przepisywaniu leczenia bólu”.

Współautorami badania są Jon Dean, Mikaila Reyes, Lora Khatib, Gabriel Riegner, Nailea Gonzalez, Julia Birenbaum i Krishan Chakravarthy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, Valeria Oliva z Istituto Superiore di Sanità, Grace Posey z Tulane University School of Medicine, Jason Collier i Rebecca Wells z Wake Forest University School of Medicine, Burel Goodin z Washington University w St Louis oraz Roger Fillingim z University of Florida.

Badanie to zostało częściowo sfinansowane przez Narodowe Centrum Zdrowia Komplementarnego i Integracyjnego (granty R21-AT010352, R01-AT009693, R01AT011502) oraz Narodowe Centrum Rozwoju Nauk Translacyjnych (UL1TR001442).



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj