BBC Zdjęcie Elizy stojącej na szpitalnym korytarzuBBC

17-letnia Eliza musi regularnie brać wolne od studiów z powodu silnego bólu miesiączkowego

Nowe badanie będzie miało na celu zidentyfikowanie zmian w mózgu, gdy nastolatki odczuwają ból menstruacyjny i czy ma to związek z rozwojem przewlekłego bólu w późniejszym życiu.

W ramach czegoś określanego jako pierwsze na świecie naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadzą badanie na osobach w wieku od 11 do 20 lat, wykorzystując szereg testów, w tym skany MRI.

Połowa ze 120 ochotników zatrudnionych w Ból drogowy projektu będzie cierpieć z powodu bólu miesiączkowego, a połowa nie.

Doktor Katy Vincent, profesor bólu ginekologicznego, stwierdziła, że ​​niewiele wiadomo na temat silnego bólu miesiączkowego, mimo że jest on „niezwykle powszechny”.

Przewlekły ból

„Myślę, że naprawdę ważne jest, abyśmy poważnie potraktowali ból miesiączkowy” – powiedziała.

„Około 30% do 40% nastolatek i młodych kobiet będzie miało tak bolesne miesiączki, że nie będą mogły chodzić do pracy, szkoły ani wykonywać normalnych czynności.

„Gdybyśmy mogli zmniejszyć ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu w przyszłości, byłoby to o wiele łatwiejsze niż leczenie go, gdy już się rozwinie”.

Dr Vincent powiedział, że ból przewlekły, czyli ból utrzymujący się dłużej niż trzy miesiące, dotyka około 30% populacji Wielkiej Brytanii i wiąże się z ogromnymi kosztami finansowymi dla jednostki, społeczeństwa i NHS.

Naukowcy twierdzą, że ryzyko wystąpienia tej choroby jest znacznie większe u kobiet niż u mężczyzn, nie wiadomo jednak, dlaczego u niektórych występuje, a u innych nie.

Dr Vincent powiedział, że częstość występowania przewlekłego bólu wydaje się pojawiać w okresie nastoletnim – mniej więcej wtedy, gdy dziewczęta rozpoczynają miesiączkę.

Doktor Lydia Coxon przeprowadza test wrażliwości tylnej części dłoni Elizy

Doktor Lydia Coxon przeprowadza na ochotnikach serię testów wrażliwości, aby zrozumieć, w jaki sposób radzą sobie z bólem

Eliza zaczęła odczuwać bolesne miesiączki, gdy była w 11. klasie szkoły średniej.

Chociaż nauczyciele ją wspierali, 17-latka stwierdziła, że ​​nadal musi wziąć kilka dni wolnego, gdy ból stanie się zbyt silny.

„To rzeczywiście uniemożliwia mi codzienne czynności… jest dość bolesne i chcę po prostu cały dzień leżeć w łóżku” – powiedziała.

Teraz, na studiach, Eliza stwierdziła, że ​​ból się nasila, trwa do tygodnia i że leki przeciwbólowe już nie pomagają.

„Czuję się jak mokry ręcznik, który ściskasz w brzuchu, ból przeszywa nogi i plecy, podobnie jak ogólny ból” – powiedziała.

Dodała, że ​​czasami wpływa to na jej sen, wzmaga emocje i sprawia, że ​​czuje się odizolowana.

Obrazy skanu mózgu MRI na komputerze

Ochotnicy wykonają badanie MRI, które pomoże badaczom zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w mózgu, gdy ktoś doświadcza bólu miesiączkowego

W ramach badania zespół przeprowadzi serię testów na ochotnikach, które miesiączkują przez rok, trzy lub pięć lat, aby sprawdzić, kiedy najprawdopodobniej wystąpią zmiany w mózgu.

Uczestniczki zostaną przebadane w trakcie okresu oraz 10–14 dni po jego zakończeniu.

Badaczka ze stopniem doktora, dr Lydia Coxon, powiedziała: „To zrozumienie biologii i neurobiologii stojącej za bólem.

„Myślę też, że bardzo ważne jest, abyśmy mogli wybrać moment, w którym zachodzą te zmiany, ponieważ może to być naprawdę ważne, gdy myślimy o interwencji klinicznej w leczeniu bólu miesiączkowego, kiedy musimy tak ukierunkować leczenie, aby było szczególnie skuteczne”.

Doktor Coxon stwierdziła, że ​​uznała, że ​​nadszedł czas, aby zmienić przekonanie, że każdy ból miesiączkowy jest czymś normalnym.

„Niektóre osoby rzeczywiście doświadczają bólu miesiączkowego, który ma poważny wpływ na ich życie, a mówienie im, żeby przestały z tym walczyć, nigdy nie będzie pomocne” – powiedziała.

„A jeśli będziemy kontynuować tę narrację, będzie to po prostu szkodliwe i doprowadzi do znacznie większej nieufności do systemu”.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj