W dobie przechowywania w chmurze niewiele osób tworzy kopie zapasowe danych na płytach CD-RW. Technologia przepisywania danych na płytach kompaktowych była możliwa dzięki materiałom zmiennofazowym zmienianym pod wpływem światła i ciepła laserów, chociaż limit ten wynosił 1000 zapisów. Obecnie naukowcy badający cząsteczki fotoprzełączające, które zmieniają swoje właściwości pod wpływem napromieniowania, znajdują możliwe zastosowania tych materiałów, od fotofarmakologii po przechowywanie danych.

Shota Hamatani, studentka Graduate School of Engineering w Osaka Metropolitan University, wykładowca dr Daichi Kitagawa i profesor Seiya Kobatake zsyntetyzowali aza-diaryleteny, które zawierają azot zamiast węgla w strukturze molekularnej podobnej do znanych fotoprzełączających diaryletenów. Nowe aza-diaryleteny wykazywały nie tylko fotoprzełączanie, ale także przełączanie termiczne.

Wykazali, że nowe cząsteczki fotoprzełączające można wykorzystać jako nośnik zapisu wielokrotnego zapisu, wykorzystujący światło lub ciepło do pisania i wymazywania światłem.

„Nasze odkrycia są bardzo przydatne w opracowywaniu cząsteczek przełączających, które można odwracalnie zmieniać nie tylko pod wpływem światła, ale także ciepła” – oznajmił dr Kitagawa. „Mogą również doprowadzić do opracowania nowych materiałów funkcjonalnych”.

Wyniki opublikowano w Międzynarodowe wydanie chemii stosowanej.

Prace te były częściowo wspierane przez JSPS KAKENHI Grant Numbers JP22J21941 (SH), JP21KK0092, JP23K26619, JP24K01458 (DK) i JP21H02016 (SK) oraz Fundację Nauki i Technologii Iketani (DK).



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj