Z badania opublikowanego 30 października 2024 r. wynika, że ludzie płacą z własnej kieszeni za markowe leki stosowane w leczeniu chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane (SM), choroba Alzheimera i choroba Parkinsona, zwłaszcza w przypadku leków na stwardnienie rozsiane. , wydanie internetowe Neurologia®czasopismo medyczne Amerykańskiej Akademii Neurologii. Badanie wykazało, że średnie wydatki własne na leki na stwardnienie rozsiane wzrosły o 217% w ciągu dziewięciu lat.
Koszty leków, w przypadku których wprowadzono wersje generyczne, spadły.
„W niektórych przypadkach wydatki własne pacjentów wzrosły znacznie bardziej niż całkowity koszt leku, co wskazuje, że pacjenci biorą na siebie nieproporcjonalnie duży ciężar wynikający z tych wzrostów kosztów” – stwierdziła autorka badania Amanda V. Gusovsky , MPH, doktorant Uniwersytetu Stanowego Ohio w Columbus. „W innych przypadkach, gdy wprowadzono leki generyczne, a ogólne koszty spadły, koszty bieżące ponoszone przez pacjentów nie zmniejszyły się, więc nie odnieśli oni korzyści z tych obniżek”.
Na potrzeby badania naukowcy sprawdzili koszty leków na pięć powszechnych chorób neurologicznych w latach 2012–2021, korzystając z dużej bazy danych wniosków o prywatną opiekę zdrowotną. W badaniu wzięło udział 186 144 osób chorych na padaczkę, 169 127 na neuropatię obwodową, 60 861 na chorobę Alzheimera lub inną demencję, 54 676 na stwardnienie rozsiane i 45 909 na chorobę Parkinsona.
Największy wzrost kosztów nastąpił w przypadku leków na stwardnienie rozsiane, przy czym średni koszt leków dostępnych na receptę wzrósł z 750 dolarów rocznie w 2012 r. do 2378 dolarów rocznie w 2021 r. Koszty wszystkich leków na stwardnienie rozsiane wzrosły z własnej kieszeni.
„Koszty leków na stwardnienie rozsiane pozostają wyjątkowo wysokie i stanowią znaczne obciążenie finansowe dla osób cierpiących na tę wyniszczającą chorobę” – powiedział Gusovsky. „Konieczne jest opracowanie rozwiązań politycznych, takich jak ograniczenia kosztów, ustalanie cen w oparciu o wartość i zachęcanie do produkcji leków generycznych, aby rozwiązać ten problem”.
Badanie wykazało, że koszt kilku leków na te choroby spadł o 48% do 80% w latach po wprowadzeniu generycznej wersji leku.
Gusovsky powiedział, że zarówno neurolodzy, jak i pacjenci powinni rozważyć zastosowanie leków generycznych lub biopodobnych, jeśli są one dostępne, aby kontrolować koszty. Zauważyła, że poprzednie badania wykazały, że wysokie koszty mogą powodować obciążenia, takie jak długi medyczne, pomijanie jedzenia lub innych niezbędnych rzeczy lub nie przyjmowanie leków tak często, jak przepisano, co może prowadzić do powikłań i późniejszych wyższych kosztów.
Ograniczeniem badania jest to, że dane przedstawiają naliczone opłaty, które stanowią szacunek rzeczywistych kosztów.