Getty Images Kobieta z krótkimi brązowymi włosami nakłada na górną część pleców krem ​​hormonalny.Obrazy Getty’ego

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) nie skraca ani nie wydłuża oczekiwanej długości życia osób stosujących ją w celu złagodzenia objawów menopauzy, twierdzi jednostka oceniająca stan zdrowia NICE w zaktualizowane wytyczne.

Do jego wniosków doszło po szczegółowej analizie danych dotyczących powiązań między HTZ a schorzeniami, takimi jak choroby serca, udar, niektóre nowotwory i demencja.

Wytyczne zawierają nową pomoc do dyskusji, która ma pomóc lekarzom pierwszego kontaktu w przekazywaniu pacjentom możliwie najbardziej przydatnych informacji na temat leków i ich działania.

Mówi też, że obok HTZ można zastosować terapię rozmową, aby pomóc kobietom radzić sobie z objawami.

HTZ zastępuje hormony estrogen lub progestagen lub oba, gdy u kobiet ustanie okres – zwykle w wieku od 45 do 55 lat.

Podawany jest za pomocą żeli, kremów, globulek, tabletek lub sprayów.

W zaktualizowanych wytycznych dotyczących menopauzy NICE (Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki) stwierdza, że ​​pracownicy służby zdrowia powinni wziąć pod uwagę osobistą sytuację kobiety i dostarczyć wszelkich informacji niezbędnych, aby pomóc jej w dokonaniu najlepszego wyboru leczenia.

W wytycznych podkreślono, że chociaż stosowanie HTZ wiąże się z pewnym zwiększonym ryzykiem, jest mało prawdopodobne, aby spowodowało ono wydłużenie lub skrócenie ogólnej oczekiwanej długości życia.

Zawarte są w nich łatwe do odczytania ilustracje przedstawiające prawdopodobieństwo wystąpienia określonych schorzeń. Mają one pomóc lekarzom rodzinnym w prowadzeniu świadomych rozmów z pacjentami.

Dr Marie Anne Ledingham, konsultantka doradcza kliniczna w NICE, wyjaśniła, że ​​niezależny panel ocenił dostępne dowody naukowe w celu uzyskania odpowiednich informacji.

Powiedziała, że ​​ryzyko choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu oraz raka jajnika i endometrium nie było wyższe wśród kobiet w wieku 45 lat i starszych stosujących złożoną HTZ w porównaniu z kobietami, które nigdy jej nie stosowały.

HTZ faktycznie zmniejsza ryzyko złamań związanych z osteoporozą, która jest bardziej prawdopodobna po menopauzie.

Jednak ryzyko raka piersi u kobiet nieznacznie wzrosło, wpływając na:

  • 59 na 1000 kobiet, które nigdy nie stosują HTZ
  • 79 na 1000 kobiet stosujących złożoną HTZ przez pięć lat od 50. roku życia
  • 92 na 1000 kobiet stosujących złożoną HTZ przez 10 lat

Ryzyko wystąpienia demencji było również nieco wyższe, jeśli kobiety rozpoczęły stosowanie HTZ po 65. roku życia. U młodszych pacjentów nie stwierdzono zwiększonego ryzyka rozwoju demencji.

„Ryzyko w populacji jest bardzo niskie, a HTZ może zapewnić ogromne korzyści w bardzo trudnym momencie życia wielu kobiet” – stwierdziła dr Ledingham.

Getty Images Kobieta siedząca na łóżku, a na jej kamizelce widać pot. Trzyma dłoń na czole i wygląda na nieswoją.Obrazy Getty’ego

Nocne poty i zaburzenia snu to częste objawy menopauzy

Wytyczne są jasne, że HTZ jest metodą leczenia uderzeń gorąca i nocnych potów spowodowanych menopauzą.

Terapię rozmową zwaną CBT (terapia poznawczo-behawioralna) należy proponować kobietom po 40. roku życia wraz z HTZ lub, jeśli wymagają tego indywidualne okoliczności pacjentki, zamiast niej.

To zmiana w stosunku do projektu wytycznych opublikowanego pod koniec 2023 r., który spowodowany spór sugerując, że terapia rozmowa może zastąpić HTZ w leczeniu.

Poziom informacji zwrotnych otrzymanych w tej kwestii przez NICE doprowadził do dłuższego niż zwykle opóźnienia w wydaniu ostatecznych wytycznych.

Recepty na HTZ mają znacznie wzrosła w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii.

Profesor Jonathan Benger, dyrektor medyczny w NICE, powiedział, że w ostatnich latach wzrosła świadomość na temat wpływu, jaki objawy menopauzy mogą mieć na kobiety.

Stwierdził jednak, że można zrobić więcej, aby poprawić wsparcie dla kobiet pochodzących z mniejszości etnicznych i z biedniejszych obszarów, „które często nie są świadome lub nie mają dostępu do leczenia, które mogłoby im pomóc”.

„Kobiety muszą mieć pewność, że otrzymają porady i opcje odpowiadające ich potrzebom oraz że otrzymają wsparcie w dokonaniu właściwych dla nich wyborów” – stwierdziła prof. Benger.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj