Guwahati, prawie 95 000 ubogich uczniów z ubogich środowisk otrzymało pomoc wstęp wolny od klasy 11 aż do ukończenia studiów podyplomowych w szkołach wyższych i na uniwersytetach AsamSekretarz generalny Himanta Biswa Sarma powiedział w środę. Jako część ’Program Pragyan BharatiSarma rozdysponowała 68,44 crore rupii pomiędzy 349 szkół wyższych i uniwersytetów w celu zapewnienia bezpłatnego wstępu na studia średnie, licencjackie i podyplomowe na kierunkach artystycznych, ścisłych i handlowych.
„Dziś prawie jeden lakh studentów zapewnił sobie ścieżkę do bezpłatnej edukacji. Ten program ma na celu wspieranie wyższa edukacja i promować integrację poprzez wspieranie uczniów z grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji” – powiedział na oficjalnej uroczystości.
Jak dodał, w pierwszej fazie roku akademickiego 2024–2025 z pomocy skorzystało 94 838 studentów z ubogich i średniej klasy rodzin z 349 szkół wyższych i uniwersytetów, a wypłacono im 68,44 crore rupii.
Jak powiedział Sarma, pierwszą ratę opłaty za przyjęcie uiszczono w środę, natomiast kolejne płatności będą dokonywane w nadchodzących miesiącach po weryfikacji dokumentów.
„Kolejna runda przyjęć na studia oraz zwolnień z opłat za semestr 3 i 5 SŁODKI I kandydaci niebędący członkami CUET zostaną wypłacone we wrześniu” – powiedział.
Minister edukacji Ranoj Pegu oświadczył w zeszłym tygodniu, że wcześniej uczniowie, których roczny dochód rodziców wynosił do 2 lakh rupii, mieli prawo do bezpłatnego wstępu, jednak od tego roku limit ten został podniesiony do 4 lakh rupii.
Pegu dodał, że uczelnie teraz pozwalają na karty żywnościowe jako dowód dochodów rodziny zamiast wcześniejszych certyfikatów dochodów. Od początku programu skorzystało z niego łącznie 22 30 257 studentów, a łączna kwota wypłacona do ostatniego roku akademickiego wyniosła 826,36 crore rupii, poinformowali urzędnicy.

Source link