Jak dowiedział się TheWrap, Martin Starger, słynny hollywoodzki producent, który ma na swoim koncie m.in. „Nashville” Rogera Altmana i „Wybór Sophie” Alana J. Pakuli, zmarł spokojnie w swoim domu w piątkowy wieczór. Miał 92 lata.

Jego siostrzenica, dyrektor castingu Ilene Starger, potwierdziła tę wiadomość, mówiąc TheWrap: „Był dla mnie jak ojciec”. Jest jedyną spadkobierczynią swojego wuja i żyjącym członkiem rodziny.

„Był genialnym, eleganckim i niezwykłym człowiekiem; miał wspaniały gust w projektach i na poziomie bardzo osobistym był dla mnie jak ojciec, biorąc pod uwagę, że jego młodszy brat, mój ojciec, zmarł nagle, gdy byłam nastolatką” – dodała Ilene.

Starger był producentem wykonawczym filmów „Film” (1978), „Sonata jesienna, Film o Muppetach” (1979) i „Ostatni jednorożec” (1982). Otrzymał nominacje do nagrody Tony w 1987 i 1989 roku za musical Andrew Lloyda Webbera „Starlight Express” i „Lend Me a Tenor”.

Starger był także pierwszym prezesem ABC Entertainment w latach 70. i poprowadził organizację przez jeden z jej twórczych szczytów, który obejmował stworzenie takich programów jak „Happy Days”, „Marcus Welby, MD” i „ABC Movie of the Week” .”

„Nashville” zapoczątkowało karierę Stargera jako producenta. Najpierw współpracował z Sir Lewem Grade’em (później Lord Grade) jako Marble Arch Productions, a następnie z własną firmą produkcyjną Marstar Productions. Był producentem lub producentem wykonawczym wielu projektów telewizyjnych, takich jak nagrodzony nagrodą Emmy „Przyjazny ogień”, „Ucieczka z Sobiboru”, „Na froncie zachodnim cicho”, „Kupiec wenecki” i „Człowiek słoń”.

Oprócz „Starlight Express” jego występy na Broadwayu obejmują „Sly Fox”, „Lend Me a Tenor” i oryginalną produkcję „Merrily We Roll Along”.

Urodził się 8 maja 1932 roku w Bronksie w Nowym Jorku. Ukończył City College z tytułem licencjata w dziedzinie techniki filmowej i w 1953 roku został powołany do wojska, gdzie został przydzielony do Korpusu Łączności. podział filmów. Podczas stacjonowania na Hawajach tworzył filmy dokumentalne dla Departamentu Obrony USA.

Po odbyciu służby wojskowej Starger wrócił do Nowego Jorku i pracował w agencji reklamowej BBDO, zanim został wiceprezesem ds. programów w tej sieci w latach 1969–1972, a następnie został mianowany prezesem w latach 1972–1975.

Pozostawił po sobie siostrzenicę Ilene Starger.Source link