VC domagają się inwestowania w popularne spółki zajmujące się sztuczną inteligencją, gotowe płacić wygórowane ceny akcji za pożądane miejsca przy stołach kapitalizacji. Mimo to większość nie jest w stanie przystąpić do takich transakcji. Mimo to mniejsi, anonimowi inwestorzy, w tym rodzinne biura i zamożne osoby fizyczne, starali się nabyć akcje najgorętszych prywatnych start-upów, takich jak Anthropic, Grok, OpenAI, Perplexity i Grok Elona Muska, twórców X.AI znalazłeś swoją drogę.

Korzystają ze spółek celowych, w ramach których wiele stron łączy swoje pieniądze, aby dzielić się alokacją tej samej spółki. Spółki celowe są zazwyczaj tworzone przez inwestorów, którzy mają bezpośredni dostęp do akcji tych startupów, a następnie sprzedają część swojej alokacji zewnętrznym sponsorom, często niektóre udziały w zyskach (tzw. carry), pobierają znaczne opłaty przy utrzymaniu.

Choć spółki SVPV nie są niczym nowym – mali inwestorzy polegają na nich od lat – istnieje rosnący trend, w ramach którego spółki celowe z sukcesem nabywają udziały w największych nazwach AI.

Inwestorzy ci przekonują się, że zakup najpopularniejszych firm zajmujących się sztuczną inteligencją, z wyjątkiem OpenAI, nie jest dla nich aż tak trudny przy mniejszych poziomach inwestycji. Dzieje się tak dlatego, że pierwsi sponsorzy poszukiwanych start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją chętnie korzystają ze swoich praw proporcjonalnych, które pozwalają im kupować więcej akcji za każdym razem, gdy firma zbiera pieniądze, zachowując swój udział procentowy. To idealny scenariusz dla spółki SPV. Zamiast rezygnować z akcji, bo pierwsi inwestorzy nie mogli ich kupić, tworzyli spółkę celową, finansowali ją poprzez pozyskiwanie pieniędzy od innych i w większości przypadków pobierali dodatkowe opłaty.

W wielu przypadkach VC zapewnią dostęp do spółki SPV swoim obecnym inwestorom komandytowym, ale mogą również skorzystać z usług brokera, aby zapewnić dostęp do znacznie większej grupy potencjalnych inwestorów. W rzeczywistości ten sam start-up zajmujący się sztuczną inteligencją może mieć w tabeli kapitalizacji wiele spółek celowych, reprezentujących wielu małych inwestorów. Ale warunki płacone przez każdego małego inwestora zależą od spółki celowej. To trochę jak na Dzikim Zachodzie, sytuacja kupującego uważaj.

Ken Sawyer, współzałożyciel Cents Capital, firmy VC działającej na rynku wtórnym, powiedział, że regularnie widzi, jak spółki celowe tej samej spółki są sprzedawane na różnych warunkach. „Opłaty i przeniesienia są wszędzie” – powiedział, dodając, że sponsorzy SPV mogą pobrać do 2% całkowitej zainwestowanej kwoty i zatrzymać 20% zysków.

Ponadto niektóre spółki celowe tworzone są na podstawie innych spółek celowych. Na przykład, gdy Menlo Ventures pozyskiwał spółkę celową Spółka celowa o wartości 750 milionów dolarów inwestuje w Anthropic Sawyer powiedział, że na początku tego roku niektóre fundusze, w które zainwestował, sprzedały część swoich alokacji SPV innym inwestorom i naliczyły dodatkowe opłaty od swoich spółek celowych drugiego poziomu.

Inwestorzy poszukujący w szczególności rozwiązań antropogenicznych mają wiele możliwości. Akcje konkurenta OpenAI zostały zlicytowane w ramach upadłości FTX. Fundusz giełdy kryptowalut zainwestował w Anthropic przed implodacją FTX pod koniec 2022 r.

„Sprzedaż FTX wniosła na rynek ogromną liczbę akcji” – powiedział Glenn Anderson, dyrektor generalny Rainmaker Securities, firmy zarządzającej rynkiem wtórnym dla spółek na późnym etapie rozwoju. „Wielu brokerów takich jak my utworzyło spółki celowe, aby kupować akcje Anthropic”. Osiedle FTX Dokonano sprzedaży o wartości prawie 900 milionów dolarów Z dokumentów sądowych zweryfikowanych przez CNBC wynika, że ​​akcje Anthropic spadły o 10 procent.

Inną interesującą kwestią jest to, że czasami spółki celowe powstają w połączeniu z pierwotnymi rundami spółek, które wciąż są w trakcie gromadzenia funduszy. Oznacza to, że mali inwestorzy mogą inwestować w startup lub renomowaną firmę prywatną w tym samym czasie, co więksi inwestorzy.

Według Glenna Andersona, współzałożyciela i dyrektora zarządzającego Rainmaker Securities, na przykład akcje spółki xAI Elona Muska były obfite. xAI pozyskało część swojego kapitału w ostatniej rundzie kapitałowej o wartości 6 miliardów dolarów za pośrednictwem spółki celowej, pobierając w niektórych sytuacjach 5% prowizję wstępną, oprócz opłaty za zarządzanie i odsetek (opłata za podział zysków). nieznajomy biznesu poinformowany o.

Runda xAI pozostawała otwarta przez kilka tygodni, dając różnym inwestorom możliwość tworzenia spółek celowych i sprzedawania ich mniejszym graczom. Jak wcześniej informował TechCrunch, firma początkowo zebrała 3 miliardy dolarów, przy wycenie wstępnej wynoszącej 15 miliardów dolarów. Kiedy jednak xAI zdało sobie sprawę, że popyt jest tak duży, zebrało do 6 miliardów dolarów przy wycenie przed wprowadzeniem środków na poziomie 18 miliardów dolarów.

Sawyer powiedział, że obecnie regularnie widzi, jak spółki SPV rundy podstawowej są otwarte na krótszy okres, co pomaga firmom ocenić popyt na ich akcje ze strony większej grupy zwolenników.

Chociaż spółki celowe mogą stanowić odpowiedni mechanizm zakupu akcji gorących spółek, które nie są dostępne dla inwestorów w żaden inny sposób, niektórzy inwestorzy ostrzegają, że wiąże się to z większym ryzykiem. W przeciwieństwie do funduszy venture capital, sponsorzy spółek celowych nie otrzymują bezpośrednich informacji o spółkach.

„Zdumiewa mnie, że zaledwie kilka lat po ekscesach z lat 2020 i 2021, kiedy ludzie w zasadzie inwestowali na ślepo w spółki celowe z opłatami za opłaty, w instrumenty, które były całkowicie nieprzejrzyste” – powiedział Jack Selby, dyrektor zarządzający Thiel Capital i założyciel AZ-VC Fund, firmy skupiającej się na wspieraniu startupów z siedzibą w Arizonie. „Ludzie znowu to robią ze wszystkim, co jest błyszczącą zabawką: sztuczną inteligencją”.

Source link