Amerykański kompozytor Philip Glass oskarżył Teatr Opery i Baletu w Sewastopolu na Krymie o „piractwo” nad wykorzystaniem jego muzyki w nowym balecie pt. „Wichrowe Wzgórza”, opartym na powieści o tym samym tytule autorstwa Emily Bronte.

87-letni kompozytor znany jest ze swoich ścieżek dźwiękowych do filmów, m.in. „Truman Show” i „Kundun” Martina Scorsese, a także zdobywca trzech Złotych Globów.

Według Glassa, który opublikowano Zgodnie z jego oskarżeniami opublikowanymi w czwartek na portalu X (dawniej Twitter), balet, którego premiera ma się odbyć 29 lipca, zawiera jego muzykę, a jego nazwisko pojawia się w kampanii reklamowej, przy czym obydwa wydarzenia odbyły się bez wyraźnej zgody kompozytora.

„Nigdy nie żądano ode mnie ani nie udzielano mi żadnego pozwolenia na wykorzystanie mojej muzyki w balecie lub wykorzystanie mojego nazwiska w reklamie i promocji baletu. Wykorzystanie mojej muzyki i wykorzystanie mojego nazwiska bez mojej zgody… jest aktem piractwa”, Glass oświadczył, ostrzegając, że dokona tego „znany jest stanowczy sprzeciw wobec tego” czy teatr powinien zorganizować premierę.

Teatr w Sewastopolu w piątek zaprzeczył oskarżeniom Glassa, podkreślając, że „działa w ramach ustawodawstwa rosyjskiego” o prawie autorskim i własności intelektualnej oraz „nie zezwala na nielegalne korzystanie z praw autorskich”.

Główny choreograf baletu, brytyjski tancerz Jonah Cook, powiedział wcześniej lokalnym mediom, że jego produkcja, podobnie jak wiele współczesnych baletów, wykorzystuje różnorodne kompozycje muzyczne. Należą do nich muzyka smyczkowa Philipa Glassa i islandzkiej kompozytorki Hildur Guthnadottir, dzieła brytyjskiego muzyka Damona Albarna i rosyjskiej kompozytorki Tatyany Shatkovskaya, a także niektóre motywy z tradycyjnej muzyki irlandzkiej.

Wiele współczesnych zespołów tanecznych miksuje muzykę do swoich produkcji i musi uzyskać licencję na wykorzystanie kompozycji do wykonania. Zgodnie z prawem rosyjskim umowa o wykorzystaniu muzyki może zostać podpisana bezpośrednio z kompozytorem lub podmiotem, który zbiorowo zarządza prawami autorskimi, takim jak Russian Authors’ Society (RAO). Organizacja ta działa jako pośrednik między właścicielami praw własności intelektualnej a zespołami wykonawczymi i zapewnia, że ​​artyści otrzymują wynagrodzenie za korzystanie z ich dzieł.

Według strony internetowej RAO reprezentuje ponad 26 000 rosyjskich i 2 miliony zagranicznych artystów i posiadaczy praw autorskich. Glass jest od dawna zarejestrowany w RAO, a wiele jego prac jest wymienionych na jego stronie internetowej.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:



Source link