„Kropka i bańka” może być uznawana za jedną z najlepszych udanych akcji w historii Doktor Kto historia. Właśnie wtedy, gdy myślisz, że wiesz, o co chodzi – a Czarne lustro parodia, w której bogaci koloniści z planety Finetime mają taką obsesję na punkcie mediów społecznościowych wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną, że nie zauważają, że dosłownie są zjadani przez gigantyczne ślimaki — „Dot and Bubble” rzuca wyzwanie.

Okazuje się, że całkowicie biali mieszkańcy Finetime są tak uprzedzeni do Doktora (Ncuti Gatwa), że kategorycznie odrzucają jego ofertę ratowania TARDIS i płyną na swoją zagładę.

Wielu fanów spodziewało się, że serial będzie zawierał przygnębiająco prawdopodobny incydent rasizmu wobec pierwszego kolorowego Doktora w jego fabule – ale wydawało się bardziej prawdopodobne, że pojawi się w odcinku rozgrywającym się w przeszłości Ziemi, takim jak „Łotr” z czasów regencji, który pojawi się w przyszłym tygodniu . Wstrzykiwanie rasizmu do futurystycznego otoczenia jest wyraźnym przypomnieniem: oświecone postawy nigdy nie są dane raz na zawsze.

To jednak daleko od pierwszego razu Doktor Kto pojechałem tam, gdzie chodzi o podróże TARDIS i rasizm. Rozpakujmy to, razem ze wszystkimi innymi odniesieniami i pisankami z „Kropki i bańki”. Zaczynając od oczywistości:

„Dot and Bubble” wygląda bardzo podobnie do „Nosedive”.

Showrunner i scenarzysta Russell T Davies opisał „Kropkę i bańkę” jako „prawdopodobnie (Doktor Kto’s) najwyraźniejszy krok Czarne lustro terytorium.” I jasne jest, które Czarne lustro odcinek, do którego się odnosi: „PikowaćPastelowe kolory mieszkańców Finetime, stworzone przez projektantkę kostiumów Pam Downe, świadomie nawiązują do wyglądu otwierającego trzeci sezon 2016.

„Nosedive” podąża za Lacey (Bryce Dallas Howard) przez przyszłość, w której wszyscy oceniają swoje wzajemne interakcje w skali od 1 do 5. Lacey, początkowo mająca obsesję na punkcie swoich wyników towarzyskich i ślepa na podstawowe człowieczeństwo, w końcu wyrywa się ze swojego stanu łagodzenia strachu i uczy się autentyczności.

Takiego kierunku spodziewamy się po Lindy Pepper-Bean (Callie Cooke) w „Dot and Bubble”: w końcu dosłownie uczy się chodzić samodzielnie, bez pośredniego doświadczenia w Bubble.

Jednak całkowicie biała obsada statystów oraz fakt, że Lindy dosłownie wolałaby zadzwonić na policję, niż porozmawiać z czarnym mężczyzną (Doktorem), powinny nas zaprowadzić do innego scenariusza. Czarne lustro hołd — ponieważ świat „Nosedive” rzeczywiście wydawał się zróżnicowany rasowo. Serial Netflix porusza kwestię rasizmu w odcinkach takich jak „Czarne muzeum” i „Demon 79.

„Doktor Who” mówił już o wyścigach i podróżach w czasie.

Jak można się było spodziewać, Gatwa zostanie obsadzona w roli Piętnastego Doktora wywołało rasistowską reakcję w Internecie, taki, który gwiazda odrzuciła: „Myślę, że powinni znaleźć sobie jakieś hobby” – powiedział Grahamowi Nortonowi. Serial, który reżyseruje, nie stroni od tego problemu, a problemy rasizmu na przestrzeni historii są badane za pośrednictwem towarzyszy Doktora.

Najlepsze historie, które można mashować

Pierwsza kolorowa towarzyszka, Martha Jones (Freema Agyeman), zmierzyła się z lekko rasistowską retoryką samego barda w „Kodzie Szekspira” (2007), następnie musiała rozprawić się z żartami i postawami Wielkiej Brytanii z 1913 r. w „Human Nature” ( 2007), podczas gdy Doktor (David Tennant) pozostaje ukryty w nieświadomej ludzkiej wersji samego siebie.

Doktor Petera Capaldiego był bardziej świadomy problemu w „Cienkim lodzie” (2014), kiedy zabrał Billa Pottsa (Pearl Mackie) do Targi Mrozu w Tamizie z 1814 r. Bill, który właśnie wskazał na jej „melaninę” w kontekście Wielkiej Brytanii, która jeszcze nie zdelegalizowała niewolnictwa, zauważa, że ​​mieszkańcy Regency London są „trochę bardziej czarni, niż to pokazuje na filmach”.

„Tak samo jak Jezus” – odpowiada Doktor. „Historia to wybielacz”.

Później (na powyższym filmie) Capaldi spotyka białego arystokratę, który nazywa Billa „stworzeniem” i „dziewczyną” i szczeka na nią, aby wstała „w obecności lepszych od siebie” – po czym zadaje cios, który należy uznać za najbardziej satysfakcjonujący. Doktor Kto historia.

Jednak frustracja Gatwy i jego rozdzierająca serce prośba do mieszkańców Finetime – nazywajcie mnie, jak chcecie, po prostu pozwólcie, że was ocalę – z pewnością zaliczają się do najbardziej niszczycielskich momentów w historii serialu.

„Dot and Bubble” zawiera podobne odniesienia do „73 jardów”.

Wiele ekranów przedstawiających białych ludzi w pastelowych ubraniach

Znajomi Lindy Pepper-Bean mają znajome imię (na górze po lewej).
Źródło: Disney+

W poprzednim odcinku „73 jardy”, zauważyliśmy powiązanie z innym Russellem T. Daviesem Doktor Kto opowieść o przyszłej faszystowskiej Wielkiej Brytanii „Skręć w lewo”. Czy to zatem przypadek, że pierwsza instrukcja ruchu, którą widzimy w Bańce Lindy Pepper-Bean, każe jej skręcić w lewo?

Podobnie imię jednej z przyjaciółek Lindy, Vivienne Nook, przypomina imię użyte przez Daviesa w „Lata i lata”: Vivienne Rook (Emma Thompson) to imię faszystowskiego premiera. Z kolei w „Dźwiękach bębnów”, o którym mowa także w „73 jardach”, dziennikarka śledcza Vivien Rook odkrywa niegodziwe plany premiera Harolda Saxona, znanego również jako Mistrz (John Simm).

Znowu przypadek? Czy jest coś takiego w serialu, co wyraźnie do czegoś zmierza? wielokrotne występy Susan Twist, kto tu gra matkę Lindy? Czy Davies nie bez powodu mnoży odniesienia do niestabilnych autokratów?

Ta kropka wygląda znajomo fanom „Czerwonego karła”.

Urządzenie tworzące bańkę ekranów AR wokół mieszkańców Finetime… cóż, powiedzmy, że w niczym nie przypomina Apple Vision Prozestaw słuchawkowy z jego Czarne lustro nastrój.

Kropka to maleńkie urządzenie antygrawitacyjne, które wydaje się unosić w powietrzu, dopóki użytkownik nie wyda polecenia „kropka w dół, wypuść bąbelek” – i może być również śmiertelne przy dużej prędkości (RIP Ricky września).

Nie widzieliśmy jeszcze takiego urządzenia Doktor Kto wcześniej — ale mamy to w serialu komediowym science-fiction BBC Czerwony karzeł (1988-2020). to się nazywa „lekka pszczoła,” i służy do stworzenia hologramu zmarłego członka załogi Arnolda Rimmera (Chris Barrie) – postaci niemal tak irytująco egoistycznej jak Lindy Pepper-Bean.

Usterki lekkiej pszczoły stały się podstawą wielu Czerwony karzeł fabuły (jak w powyższym filmie), choć przynajmniej nigdy nie próbował wprowadzić Rimmera w ziejącą paszczę gigantycznego ślimaka.

Jak oglądać: Nowe odcinki Doktor Kto wypuszczany w każdy piątkowy wieczór o 19:00 czasu wschodniego na Disney+, jeśli jest dostępny, i jednocześnie o północy w BBC iPlayer w Wielkiej Brytanii. Dwuczęściowy finał sezonu zostanie wyemitowany 22 czerwca i będzie wyświetlany także w kinach w Wielkiej Brytanii.

Source link