Jabłka Ogólnoświatowa Konferencja Deweloperów już prawie nadeszły, a oczekiwanie jest wyczuwalne. Będzie to kluczowe wydarzenie dla giganta technologicznego z Cupertino, ponieważ ma on ujawnić plany integracji generatywną sztuczną inteligencję na iOS.

W przeciwieństwie do wydarzeń sprzętowych odbywających się zwykle jesienią, WWDC koncentruje się wokół ekosystemu oprogramowania Apple. Jednak niespodzianki z przeszłości, takie jak Ujawnienie Vision Pro przypomnij nam, abyśmy byli na bieżąco z potencjalnymi nieoczekiwanymi ogłoszeniami.

Oto, czego się spodziewać:

Sztuczna inteligencja zajmuje centralne miejsce

Ponieważ sztuczna inteligencja nadal dominuje na pierwszych stronach gazet w branży technologicznej, oczekuje się, że Apple poczyni znaczne postępy w tej dziedzinie. Według Marka Gurmana z Bloomberga, Apple współpracuje z OpenAI zintegrować ChatGPT z iOS 18. To partnerstwo stanowi znaczący krok, ponieważ Apple chce konkurować z Google, Microsoft i Samsung, które poczyniły znaczne postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Chociaż Apple nie ma jeszcze gotowego do wydania własnego chatbota AI, dyskusje z Google mające na celu włączenie asystenta Gemini AI do iPhone’ów są w toku. Oczekuje się, że Siri otrzyma również znaczące ulepszeniawykorzystując duże modele językowe Apple do wykonywania bardziej szczegółowych zadań w aplikacjach, takich jak otwieranie dokumentów i wysyłanie e-maili. Jednak te ulepszenia Siri zostaną prawdopodobnie wprowadzone na początku 2025 roku.

Zmienna prędkość światła

Dla iOS 18Oczekuje się, że Apple wprowadzi funkcje sztucznej inteligencji, które poprawią komfort użytkowania. Według Bloomberga przewidywane funkcje obejmują:

  • Transkrypcje notatek głosowych: Transkrypcja oparta na sztucznej inteligencji umożliwiająca szybką i łatwą obsługę notatek głosowych.

  • Szybsze wyszukiwanie: Rozszerzone możliwości wyszukiwania obsługiwane przez sztuczną inteligencję.

  • Rozmowa Siri: Ulepszenia Siri, dzięki którym interakcje są bardziej naturalne i intuicyjne.

  • Inteligentne podsumowanie: streszczenia AI aktualności, dokumentów i powiadomień.

  • Niestandardowe emotikony: Tworzenie na bieżąco emoji na podstawie treści tekstowej.

Wiadomości RCS

Poza sztuczną inteligencją Apple może mówić o przejściu na technologię Rich Communication Services (RCS). Jabłko jest ustawione tak, aby RCS zastąpiło SMS-y — oferuje funkcje podobne do iMessage, takie jak wskaźniki pisania, udostępnianie multimediów w wysokiej rozdzielczości i kompleksowe szyfrowanie.

Ta zmiana usprawni komunikację między platformami, zwłaszcza między urządzeniami iPhone i Android, chociaż nie jest jasne, czy problem zielonej bańki może nadal występować.

Przyjęcie RCS jest szczególnie aktualne, gdy Apple stoi w obliczu wyzwań pozew antymonopolowy z Departamentu Sprawiedliwości. W pozwie zarzuca się, że Apple podważa konkurencję, nie udostępniając iMessage na Androidzie. Podkreślenie przyjęcia RCS podczas WWDC pokazałoby wysiłki Apple mające na celu rozwiązanie tych problemów i wypełnienie luki w zakresie komunikatów.

macOS 15 i oczekiwania sprzętowe

macOS 15 będzie odzwierciedlać wiele aktualizacji iOS, w tym zmiany w Apple Music, Notatkach i aplikacjach zwiększających produktywność. Oczekuje się, że aplikacja Kalkulator również ulegnie znaczącym zmianom, obejmującym integrację z Notes i ulepszone konwersje jednostek.

Jeśli chodzi o sprzęt, w tym roku nie należy spodziewać się znaczących zapowiedzi, po zeszłorocznym WWDC wymagające dużego sprzętu. Udoskonalenia procesorów są podstawą WWDC i w tym roku nie będzie inaczej. Jednak wprowadzenie M3 lub Chipy M4 w systemach stacjonarnych może być przedmiotem obrad.

Oczekuje się, że nadchodzący chip A18 dla iPhone’a będzie charakteryzował się ulepszoną wydajnością AI, dopasowując się do nowych chipów M4 w najnowszych modelach iPada Pro.

Source link