Amerykański złoty medalista paraolimpijski Daniel Romanchuk chce odzyskać jeszcze więcej chwały z Paryża później tego lata. Ale co ważniejsze, chce odmienić czyjeś życie.

Romanczuk, mistrz w wyścigach na wózkach inwalidzkich, który wygrał wyścig na 400 metrów T54 i zdobył brązowy medal w maratonie T54 na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio w 2021 roku założył organizację non-profit Wheels for Change, aby zapewnić dostęp do sprzętu osobom zainteresowanym wyścigami na wózkach inwalidzkich w USA i na świecie.

On i jego organizacja nawiązali współpracę z Clif Bar, aby wesprzeć tę inicjatywę.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY UZYSKAĆ ​​WIĘCEJ INFORMACJI SPORTOWYCH NA FOXNEWS.COM

Daniel Romanchuk na maratonie w Chicago

Amerykanin Daniel Romanchuk przekracza linię mety w biegu na wózkach inwalidzkich mężczyzn podczas maratonu w Chicago 2023, 8 października 2023 r. w Chicago. (Michael Reaves/Getty Images)

W wywiadzie dla Fox News powiedział, że Digital Wheels for Change podejmuje kilka inicjatyw, w tym pomoc w pokryciu kosztów zakupu wózka inwalidzkiego.

„Istnieje dość duża różnica między typowym biegaczem a zawodnikiem na wózku inwalidzkim. Jeśli dziecko wraca ze szkoły i chce spróbować swoich sił w drużynie biegowej, możesz udać się do lokalnego sklepu biegowego, a po 100 dolcach będzie gotowe” – wyjaśnił Romanchuk. „Ale dla zawodnika na wózku inwalidzkim to zupełnie inny proces.

„Podstawowy wózek inwalidzki wyścigowy kosztuje około 5000 dolarów. Są one wykonywane na zamówienie osoby, która je zamówiła. Czas oczekiwania na otrzymanie takiego wózka może wynosić nawet kilka miesięcy”.

Jak powiedziała Romanchuk, organizacja Wheels for Change będzie miała do dyspozycji krzesła o różnych rozmiarach, które będzie mogła wypożyczać, podczas gdy sportowcy będą zbierać pieniądze i zamawiać własne krzesła.

Daniel Romanchuk macha do tłumu

Brązowy medalista Daniel Romanchuk z drużyny Stanów Zjednoczonych pozuje podczas ceremonii wręczenia medali w męskim maratonie na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio 2020 na Stadionie Olimpijskim 5 września 2021 r. w Tokio. (Alex Davidson/Getty Images)

AMERYKAŃSKI PARAOLIMPIJCZYK EZRA FRECH OPOWIADA O DZIAŁALNOŚCI CHARYTATYWNEJ I WPŁYWIE JAKO WZÓR DO NAŚLADOWANIA PRZED TURNIEJEM W PARYŻU

Clif Bar wsparł inicjatywę. Firma ogłosiła w czerwcu, że Romanchuk i inni sportowcy olimpijscy byli częścią jej Koalicja sportowców Clif Corps.

„Jeden z moich wieloletnich sponsorów, Clif, był bardzo pomocny. Naprawdę zachęcają swoich sportowców do odwdzięczania się swoim społecznościom, wspierają nas i pomagają nam to robić” – powiedział Romanchuk w wywiadzie dla Fox News Digital.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni mieć Clifa zobowiązując się do pomocy w finansowaniu rozpoczęcia tego programu.”

Romanchuk powiedział, że ma nadzieję, że z czasem więcej osób zaangażuje się w inicjatywę. Ma nadzieję, że uda mu się wypożyczyć od ośmiu do dwunastu krzeseł. Powiedział, że organizacja opublikuje również filmy, które pomogą ludziom nauczyć się, jak trenować na wózku inwalidzkim i jak dbać o sprzęt.

Daniel Romanchuk na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio

Daniel Romanchuk z drużyny Stanów Zjednoczonych bierze udział w finale T54 mężczyzn na 1500 metrów podczas Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 na Stadionie Olimpijskim 31 sierpnia 2021 r. w Tokio. (Kiyoshi Ota/Getty Images)

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczną się 28 sierpnia i potrwają do 8 września.

Śledź Fox News Digital relacje sportowe na X i zasubskrybuj biuletyn Fox News Sports Huddle.

Source link