NICE, Francja – powiedział we wtorek założyciel WikiLeaks Julian Assange został uwolniony po latach więzienia, ponieważ „przyznał się do dziennikarstwa”.
Assange przedstawił dowody na temat skutków swojego zatrzymania i skazania Komisji ds. prawnych i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu we Francji. W skład Zgromadzenia Parlamentarnego wchodzą prawodawcy z 46 krajów europejskich.
Assange został zwolniony w czerwcu po pięciu latach spędzonych w brytyjskim więzieniu przyznał się do winy do zdobywania i publikowania amerykańskich tajemnic wojskowych w porozumienie z prokuratorami Departamentu Sprawiedliwości zakończyło to przeciągającą się sagę prawną. Przed osadzeniem w więzieniu spędził siedem lat na dobrowolnym wygnaniu w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie wystąpił o azyl ze względu na prześladowania polityczne.
„Nie jestem dziś wolny, ponieważ system zadziałał” – powiedział Assange w swoich pierwszych publicznych wystąpieniach od chwili zwolnienia. „Jestem dziś wolny po latach więzienia, ponieważ przyznałem się do dziennikarstwa”.
Dodał: „Przyznałem się do szukania informacji u źródła. Przyznaję się do uzyskania informacji ze źródła. I przyznałem się do poinformowania opinii publicznej, jakie to były informacje”.
Przejście od lat spędzonych w więzieniu o zaostrzonym rygorze do zwracania się do parlamentarzystów europejskich było „głęboką i surrealistyczną zmianą” – stwierdził Assange, opisując doświadczenia lat izolacji w małej celi.
„To pozbawia człowieka poczucia siebie, pozostawiając jedynie surową esencję istnienia” – powiedział łamiącym się głosem, przepraszając za „chwiejne słowa” i „niedopracowaną prezentację”.
„Nie jestem jeszcze w pełni przygotowany, aby mówić o tym, co przeżyłem – o nieustającej walce o utrzymanie się przy życiu, zarówno fizycznie, jak i psychicznie” – powiedział Assange.
Australijskiego wydawcę internetowego oskarżono o otrzymywanie i publikowanie setek tysięcy dzienników wojennych i depesz dyplomatycznych zawierających szczegółowe informacje na temat niewłaściwych działań armii amerykańskiej w Iraku i Afganistanie. Jego działalność docenili zwolennicy wolności prasy, którzy zwiastowali jego rolę w ujawnieniu zachowań wojskowych, które w przeciwnym razie mogłyby zostać ukryte.
Wśród plików opublikowanych przez WikiLeaks znalazło się wideo przedstawiające atak helikoptera Apache w 2007 roku przeprowadzony przez siły amerykańskie w Bagdadzie, w wyniku którego zginęło 11 osób, w tym dwóch dziennikarzy Reutersa.
Krytycy twierdzą, że jego zachowanie naraziło bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych i życie niewinnych osób – na przykład osób, które dostarczały informacje siłom amerykańskim w Iraku i Afganistanie – oraz wykroczyło daleko poza granice tradycyjnych obowiązków dziennikarskich.
Wieloletnia sprawa zakończyła się złożeniem przez Assange’a wniosku w sprawie Sąd rejonowy USA na Marianach Północnych, amerykańskiej wspólnocie na Pacyfiku.
Assange przyznał się do postawionych mu w ramach ustawy o szpiegostwie zarzutów spiskowania mającego na celu nielegalne uzyskanie i rozpowszechnianie tajnych informacji dotyczących obronności narodowej. Sędzia skazał go na pięć lat, które spędził już za kratkami w walkach w Wielkiej Brytanii ekstradycja do Stanów Zjednoczonych.
Assange wrócił do Australii jako wolny człowiek pod koniec czerwca. Jego żona Stella stwierdziła wówczas, że potrzebuje czasu na regenerację przed publicznym wystąpieniem.
Jego wtorkowe wystąpienie następuje po opublikowaniu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy raportu na temat pięcioletniego przetrzymywania Assange’a w brytyjskim więzieniu o zaostrzonym rygorze.
Komisja Praw Człowieka Zgromadzenia stwierdziła, że Assange kwalifikuje się jako więzień polityczny, i wydała projekt rezolucji, w której wyraziła głębokie zaniepokojenie jego brutalnym traktowaniem.
——
Hui doniósł z Londynu.