Dołącz do Fox News, aby uzyskać dostęp do tej treści

Dodatkowo otrzymasz specjalny dostęp do wybranych artykułów i innych treści premium po założeniu konta — bezpłatnie.

Podając swój adres e-mail i klikając przycisk Kontynuuj, wyrażasz zgodę na warunki korzystania z serwisu Fox News. Warunki korzystania I Polityka prywatnościw tym nasz Zawiadomienie o zachętach finansowych.

Proszę wpisać aktualny adres e-mail.

Po raz pierwszy od opuszczenia Ziemi 5 czerwca na pokładzie statku Starliner mieszkańcy kraju będą mogli osobiście wysłuchać wypowiedzi astronautów NASA Butcha Wilmore’a i Suni Williams.

Astronauci przemówią z kosmosu o godz. 11:00. Byli uczestnikami pierwszej załogowej wyprawy Boeinga na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) od czasu, gdy prywatna firma lotnicza i NASA zawarły w 2014 r. partnerstwo publiczno-prywatne o wartości 4,2 mld dolarów.

Wycieki helu w układzie napędowym i wadliwe silniki sprawiły, że tygodniowa misja zmieniła się w nieograniczony pobyt w kosmosie.

Jak poinformowali przedstawiciele Boeinga i NASA, statek kosmiczny jest obecnie zadokowany na ISS, a inżynierowie pracują nad rozwiązaniem problemów i „zbieraniem danych” w celu udoskonalenia statku.

STARLINER BYŁ „ŁODZIĄ RATUNKOWĄ” DLA ASTRONAUTY, GDY ROZBITY ROSYJSKI SATELIT UDERZŁ W STACJĘ KOSMICZNĄ

Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams podczas transmisji na żywo ze startu, 5 czerwca 2024 r.

Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams podczas transmisji na żywo ze startu, 5 czerwca 2024 r. (NASA)

Podkreślili, że astronauci nie są uwięzieni w kosmosie i nie ma konieczności ścigania się z czasem, aby sprowadzić ich do domu.

Chloe Mehring, dyrektor lotu Starlinera, która koordynowała działania związane z doładowaniem z Wilmore’em i Williamsem, powiedziała 3 lipca: „Starliner jest zdrowy i nie odnotowano żadnych anomalii w stosunku do statku kosmicznego”.

BOEING DYSKUTUJE O TYM, DLACZEGO ASTRONAUCI POZOSTAJĄ W KOSMOSIE

„Zaktualizowaliśmy niektóre produkty na pokładzie, aby wspierać ciągły czas dokowania w lipcu i w okresach wyższej pozytywnej bety, do których się zbliżamy” – powiedział Mehring.

Po poprawkach z początku lipca Wilmore powiedział: „Dobra wiadomość. Świetna robota. Skopiuj wszystko” w pętli ISS Space-Ground, zgodnie z komunikatem prasowym NASA z 3 lipca.

Kapsuła Starliner firmy Boeing na niskiej orbicie przed pierwszym dotarciem do Międzynarodowej Przestrzeni Kosmicznej z załogą.

Kapsuła Starliner firmy Boeing na niskiej orbicie przed pierwszym dotarciem do Międzynarodowej Przestrzeni Kosmicznej z załogą. (NASA/.YouTube)

Misja i jej znaczenie

Boeing i SpaceX finansowany przez Elona Muska Programy te odgrywają kluczową rolę w Programie Załogowych Lotów Komercyjnych (CCP) NASA, który umożliwiłby NASA wysyłanie astronautów i ładunków na ISS bez konieczności współpracy z Rosją.

Komunistyczna Partia Chin powstała w 2010 r. za rządów byłego prezydenta Obamy, na rok przed wycofaniem przez NASA wahadłowców kosmicznych po 30 latach służby.

Schroń się: rosyjski satelita imploduje

Aby dostarczyć ładunki i astronautów na ISS, Stany Zjednoczone polegają na pomocy Rosji, która wydaje około 90 milionów dolarów na astronautę za każdą podróż w obie strony.

W 2014 r. po długim konkursie kontrakty z NASA podpisały Boeing i SpaceX, co pozwoliło średni koszt wyniósł poniżej 70 mln dolarów na astronautę.

Starliner firmy Boeing i Crew Dragon firmy SpaceX to zupełnie różne rakiety.

Starliner firmy Boeing i Crew Dragon firmy SpaceX to zupełnie różne rakiety. (NASA)

KLIKNIJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Od pierwszego startu w 2020 r. SpaceX zrealizowało wiele udanych startów załogowych.

Start Starlinera 5 czerwca był pierwszą załogową wyprawą Boeinga na ISS.Source link