Co musisz wiedzieć:

Będzie to ostatni proces wyborczy, w którym AMLO będzie obecne… cóż, tak twierdzi. Po zakończeniu prezydentury wycofa się z życia publicznego.

W tym procesie wyborczym, w którym będzie wiele pierwszych razów (najważniejsze, pierwszy prezydent Meksyku), Po raz pierwszy od 24 lat Andrés Manuel López Obrador (AMLO) nie pojawi się na karcie do głosowania… ostatni raz liczona będzie jego obecność polityczna. Coś, co dla wielu jest nadal aktualne, ale na pewno zmieni grę polityczną w nadchodzących latach.

AMLO w porannej konferencji z Pałacu Narodowego
Zdjęcie: Cuartoscuro

Od 2000 roku, kiedy został powołany przez rząd Okręgu Federalnego, AMLO nie przestaje być obecny w wyborach federalnych. Zrobił to później w 2006 roku, kiedy kandydował na prezydenta i, co kontrowersyjne, wyprzedził go Felipe Calderón; W 2012 r. Enrique Peña Nieto powtórzył dawkę, a w 2018 r. wreszcie była to jego zasługa: z dużą przewagą zwyciężył w wyborach prezydenckich w Meksyku. Nie było już wątpliwości co do jego dojścia do władzy.

AMLO: Od dwudziestu czterech lat jestem główną postacią polityczną Meksyku

Zanim został „postacią” opozycji (a następnie – choć może się to wydawać sprzeczne – podążając za nim od władzy), AMLO robił to samo na poziomie lokalnym, w Tabasco i na południu kraju. Zrobił krok do „głównej kariery”, ubiegając się o stanowisko gubernatora Tabasco w 1995 roku. Roberto Madrazo wygrał mecz, ale nie bez potępienia oszustwa przez obecnego prezydenta.

Miał co: 9 czerwca tego roku przybył do stołecznego Zócalo z dziesiątkami pudeł, których zawartość służyła do dokumentowania nielegalnych wydatków kandydata PRI. Według AMLO Madrazo przekroczył wydatki na kampanię o 200%.

Zdjęcia i filmy przedstawiające moment, w którym Mazatlán ciemnieje podczas zaćmienia słońca
Zdjęcie: Prezydencja

Skarga nie pomogła Lópezowi Obradorowi obalić zwycięstwo Roberto Madrazo, ale pomogła w kreowaniu jego wizerunku na szczeblu krajowym. Do tego stopnia, że ​​DOd sierpnia 1996 do kwietnia 1999 był prezesem Partii Rewolucji Demokratycznej (PRD). Nie mógł stamtąd odejść, ponieważ Cuauhtémoc Cárdenas nadal tam był jako silna postać Azteckiego Słońca.

AMLO: Od szefa rządu do prezydenta

Jednak w 2000 roku nastąpiła zmiana: Cuauhtémoc Cárdenas po raz trzeci stracił prezydenturę Meksyku (choć wielu uważa, że ​​wygrał za pierwszym razem), a następnie przeszedł na rzecz AMLO.

AMLO I Cárdenas
Zdjęcie: Bigdata

López Obrador rozpoczął nowe tysiąclecie jako szef rządu. Stamtąd pochodzą ich już tradycyjne poranki, a także jego powiązania z takimi postaciami jak Diego Fernández de Cevallos i ówczesny prezydent Meksyku: Vicente Fox. W związku z tym stanął w obliczu możliwego naruszenia, które wykluczyłoby go z wyścigu prezydenckiego w 2006 roku.

Akcja okupacyjna w Reformie mająca na celu zakwestionowanie wyboru Felipe Calderóna, ubieganie się o tytuł „prawowitego prezydenta”, podróżowanie po całym kraju do , wypróbowanie procesu wyborczego, który EPN wygrała w 2012 r. (przy użyciu słynnych kart Monex)… i w 2015 r. założył partię, z którą doszedł do władzy w 2018 r.: Morenę.

AMLO zrobiło to wszystko i jeszcze więcej, chociaż w tym ostatnim procesie nie pojawia się na kartach do głosowania, ciągnął za sobą ten czy inny wątek (diiiiicen). To będzie ostatni raz, prawda? Pod koniec kadencji odejdzie z życia politycznego i uda się na odpoczynek. Banalne, ale tak: koniec całej ery.

Wszystko, czego nie wiedziałeś, a co powinieneś wiedzieć, znajdziesz na Sopitas.com

Source link