Były doradca prezydenta Obamy przerwał milczenie na temat kondycji psychicznej prezydenta Bidena we wtorek, zaledwie kilka godzin po opublikowaniu w „The New York Times” krzywdzącego artykułu publicystycznego aktora George’a Clooneya, w którym wezwał prezydenta do wycofania się z wyścigu o nominację prezydencką w 2024 r.

„To nie było zaskoczeniem dla nikogo z nas, którzy byli na zbiórce funduszy. Ja tam byłem. Clooney miał całkowitą rację, a każda osoba, z którą rozmawiałem na zbiórce funduszy, myślała to samo, z wyjątkiem osób pracujących dla Joe Bidena, albo przynajmniej tego nie mówili” — powiedział Jon Favreau, członek grupy często nazywanej „braciami Obamy” podczas swojej kadencji w Białym Domu, podczas wystąpienia w CNN.

Favreau cytował tę samą zbiórkę funduszy, co Clooney w swoim eseju gościnnym, w którym aktor twierdził, że Biden, który się tam pojawił, „nie był tym Joe 'big F-ing deal’ Bidenem z 2010 roku. Nie był nawet Joe Bidenem z 2020 roku. Był tym samym człowiekiem, którego wszyscy widzieliśmy na debacie”.

Jona Favreau, Joe Bidena i George’a Clooneya

Od lewej do prawej: były doradca Obamy Jon Favreau, prezydent Joe Biden i aktor George Clooney. (Getty Images)

Clooney napisał, że liderzy Partii Demokratycznej powinni przestać przekonywać Amerykanów, że „nie widzieli tego, co właśnie zobaczyli” i oskarżył ich o ignorowanie „sygnałów ostrzegawczych” dotyczących Bidena.

Favreau zgodził się, mówiąc CNN: „Pamiętam, jak moja żona, Emily, zwróciła się do mnie po zbiórce funduszy i zapytała: 'Co zrobimy?’ A ja powiedziałem: 'Cóż, za tydzień jest debata. Albo wypadnie dobrze w debacie, a my pomyślimy, że był po prostu zmęczony, bo przyleciał z powrotem z Europy, i to będzie koniec, albo będzie w takim stanie na debacie, a potem cały kraj będzie o tym mówił. Więc jesteśmy tutaj”.

Bezpośrednie komentarze Favreau pojawiły się zaledwie dzień po tym, jak dołączył do dwóch swoich kolegów doradców i członków „braci Obamy”, którzy poświęcili większość swojego czasu najnowszy odcinek „Pod Save America” do zjednoczenia się przeciwko Bidenowi po jego słabym wystąpieniu w pierwszej debacie prezydenckiej i w późniejszym wywiadzie.

„Uważam, że to było złe i momentami bardzo trudne do oglądania” – powiedział w podcaście były doradca Obamy Tommy Vietor, nawiązując do wywiadu Bidena z George’em Stephanopoulosem z ABC w zeszłym tygodniu, który był częścią wysiłków prezydenta mających na celu uciszenie krytyków wzywających go do wycofania się z wyścigu prezydenckiego.

„Debata była po prostu kiepską nocą. Wszyscy to widzieliśmy” — powiedział były doradca Jon Lovett. „Wyjaśnienia są dość niejasne… To nie wystarcza, by złagodzić nasze obawy dotyczące tego, co zobaczyliśmy tamtej nocy. Tak? Więc wyjaśnienia nic nie wnoszą”.

Biden powiedział, że nie wycofa się z wyścigu o nominację prezydencką w 2024 r., a jego kampania „idzie pełną parą”, jak donosi we wtorek jedno ze źródeł w Fox News Digital.

Do przygotowania niniejszego reportażu przyczyniła się Kristine Parks z Fox News.Source link