Chiny twierdzą, że „trudno” przyłączyć się do rozmów pokojowych na Ukrainie bez Rosji

Chiny stwierdziły w piątek, że „trudne” będzie im uczestnictwo w planowanym szczycie w sprawie wojny na Ukrainie.

Pekin:

Chiny oświadczyły w piątek, że „trudne” będzie im uczestnictwo w planowanym w przyszłym miesiącu szczycie w sprawie wojny na Ukrainie, który odbędzie się w Szwajcarii, jeśli Rosja nie będzie obecna.

Choć Chiny twierdzą, że są neutralną stroną konfliktu na Ukrainie, spotykają się z krytyką za odmowę potępienia Moskwy za atak.

Ukraina stara się zwiększyć frekwencję na czerwcowej konferencji pokojowej, na której liczy na szerokie międzynarodowe poparcie dla swojej wizji warunków niezbędnych do zakończenia wojny z Rosją.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski namawiał Chiny do udziału, ale Pekin nalegał w piątek, że jakikolwiek szczyt będzie wymagał udziału Rosji, co Ukraina odrzuciła.

Pekin uważa, że ​​szczyt „powinien obejmować uznanie Rosji i Ukrainy, równy udział wszystkich stron i uczciwą dyskusję na temat wszystkich planów pokojowych” – powiedział na regularnej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mao Ning.

„W przeciwnym razie konferencji trudno będzie odegrać znaczącą rolę w przywróceniu pokoju” – stwierdził.

„Organizacja spotkania w dalszym ciągu odbiega od wymogów Chin i oczekiwań społeczności międzynarodowej, co utrudnia Chinom uczestnictwo w nim” – stwierdził Mao.

Moskwa odrzuciła pomysł konferencji pokojowej bez Rosji jako „absurdalny”.

„Chiny od początku mówiły o daremności zorganizowania takiego szczytu bez udziału Rosji” – powiedział w piątek reporterom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

„Szukanie alternatywnego rozwiązania konfliktu na Ukrainie bez udziału Rosji jest absolutnie absurdalne, daremne i stratą czasu”.

Według rzecznika, na marginesie dialogu Shangri-La, który odbył się w piątek w Singapurze, najwyższy urzędnik Chin ds. obrony powtórzył „obiektywne i neutralne stanowisko” Pekinu w sprawie wojny.

„Dotrzymaliśmy zobowiązania, że ​​nie będziemy dostarczać broni żadnej ze stron konfliktu” – powiedział rzecznik Wu Qian po rzadkim spotkaniu pomiędzy sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem a chińskim przywódcą Dong Junem.

„Wdrożyliśmy ścisłą kontrolę eksportu towarów wojskowych” – powiedział Wu.

„Chiny będą w dalszym ciągu zdecydowanie promować rozmowy pokojowe i odgrywać konstruktywną rolę, jednak zdecydowanie sprzeciwiamy się obwinianiu nas przez Stany Zjednoczone” – powiedział.

Szwajcarskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w piątek, że zapoznało się ze stanowiskiem Chin, dodając: „Szwajcaria i Chiny podzielają te same zasady dotyczące organizacji konferencji pokojowych.

„To musi pozwolić na uczciwą dyskusję na temat wszystkich planów pokojowych, z udziałem całej społeczności międzynarodowej, w szczególności krajów Globalnego Południa i Rosji.

Ministerstwo stwierdziło, że „aktywnie pracuje nad zaangażowaniem Rosji”.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i pojawiła się w kanale konsorcjalnym.)

Source link