Policja w Peru poinformowała we wtorek, że odnaleziono ciało amerykańskiego alpinisty, który został pochowany przez lawinę 22 lata temu, kiedy próbował wspiąć się na jeden z najwyższych szczytów w Andach z dwoma przyjaciółmi.

Ciało Williama Stampfla odkryto w piątek w pobliżu obozu położonego 17 060 stóp nad poziomem morza, poinformowała policja z regionu Ancash Stowarzyszenie prasy. 58-latek próbował wspiąć się na górę Huascaran, gdy zeszła lawina, która prawdopodobnie zabiła trzech wspinaczy.

Policja stwierdziła, że ​​ciało i ubranie Stampfla zostały zachowane przez lód i mroźne temperatury. Jego prawo jazdy znaleziono również w torbie biodrowej, która również została zachowana przez zimno. Mówi się, że był mieszkańcem Chino w Hrabstwo San Bernardino w Kalifornii.

ODZYSKANO CIAŁA DWÓCH NARCIARZY POCHOWANYCH W LAWINIE W UTAH

Próba odzyskania szczątków Stampfla rozpoczęła się w zeszłym tygodniu, po tym jak amerykański wspinacz natknął się na zamarznięte ciało podczas wspinaczki na szczyt Huascaran. Wspinacz otworzył woreczek i przeczytał nazwisko na prawie jazdy. Zadzwonił do krewnych Stampfla, którzy następnie skontaktowali się z lokalnymi przewodnikami górskimi.

W akcji ratunkowej wzięła udział grupa 13 alpinistów, w tym pięciu funkcjonariuszy elitarnej jednostki policji i ośmiu przewodników górskich pracujących dla Grupo Alpamayo, lokalnego organizatora wycieczek, który zabiera wspinaczy na Huascaran i inne szczyty w Andach.

Ciało Stampfla zostało zdjęte w weekend i przewiezione do kostnicy w mieście Yungay.

William Stampfl zostaje usunięty z Huascaran

Na tym zdjęciu opublikowanym przez peruwiańską policję krajową widać policjantów niosących ciało, które zidentyfikowano jako ciało amerykańskiego alpinisty Williama Stampfla, na górze Huascaran w Huaraz w Peru, 5 lipca 2024 r. Peruwiańskie władze ogłosiły we wtorek 9 lipca 2024 r., że odnaleziono zmumifikowane ciało Amerykanina, który zginął 22 lata temu, a także dwóch innych amerykańskich alpinistów, którzy zostali uwięzieni w lawinie podczas próby zdobycia najwyższej góry Peru. (Peruwiańska Policja Narodowa za pośrednictwem AP)

Eric Raul Albino, dyrektor Grupo Alpamayo, powiedział, że rodzina Stampfla skontaktowała się z nim i zleciła mu wydobycie ciała z góry.

„Wspinacz (który pierwszy natknął się na ciało Stampfla) otworzył torbę biodrową i zauważył, że jest tam prawo jazdy z jego nazwiskiem i adresem” powiedział Albino agencji Associated Press. „Skontaktował się więc z rodziną, a oni skontaktowali się ze mną”.

Lenin Alvardo, jeden z policjantów biorących udział w akcji ratunkowej, powiedział, że ubrania Stampfla były w większości nienaruszone, zachowane przez zimno. Saszetka biodrowa z jego prawem jazdy zawierała również parę okularów przeciwsłonecznych, aparat fotograficzny, dyktafon i dwa rozkładające się banknoty 20-dolarowe.

„Nigdy czegoś takiego nie widziałem” – powiedział Alvarado.

Huascaran to najwyższy szczyt Peru. Setki wspinaczy odwiedzają górę każdego roku z lokalnymi przewodnikami, a dotarcie na szczyt zajmuje im zazwyczaj około tygodnia.

Jednak zmiany klimatyczne wpłynęły na Huascaran i okoliczne szczyty wyższe niż 5000 metrów, znane jako Cordillera Blanca. Według oficjalnych danych, Cordillera Blanca straciła 27% swojej pokrywy lodowej w ciągu ostatnich pięciu dekad.

Stampfl był z przyjaciółmi Matthewem Richardsonem i Stevem Erskine, gdy w 2002 roku podjęli próbę zdobycia Huascaran. Podróżowali po całym świecie, aby wspiąć się na wymagające góry i zdobyli szczyty Kilimandżaro, Rainier, Shasta i Denalizgodnie z doniesieniami Los Angeles Times z tamtego okresu.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Ciało Erskine’a znaleziono wkrótce po zejściu lawiny na Huascaran, ale Richardsona nadal nie odnaleziono.Source link