Co musisz wiedzieć:

Obywatelstwo meksykańskie nabywa się przez urodzenie lub naturalizację, a w wyborach w 2024 r. może uczestniczyć każdy obywatel Meksyku.

Las wybory 2024 Zaczęli od wielu problemów a sprawa, która miała miejsce w CDMX, wywołała 2 czerwca bardzo wyjątkową kontrowersję. Różne osoby skarżyły się, że w ich stoisku jeden z urzędników „nie był Meksykaninem” Ale tak na prawdę Był człowiekiem naturalizowanym.

Czy to możliwe? Czy osoba naturalizowana może brać udział w wyborach jako wolontariusz? Odpowiedź jest bardzo jasna: tak. Tutaj przychodzimy porozmawiać na temat i czego potrzeba, aby zostać urzędnikiem wyborczym.

Wybory 2024: Czy osoba naturalizowana może zostać urzędnikiem lokalu wyborczego?
Wybory 2024 / Fot. Cuartoscuro

Wybory 2024: Skarżą się, że zostali naturalizowani jako urzędnik lokalu wyborczego w CDMX

Stało się to w skrytce nr 1325, zlokalizowanej pomiędzy Calzada Ticomán i Avenida Sierravista w dzielnicy Lidavista, w biurze burmistrza Gustavo A. Madero (znaleźliśmy to w portalu zlokalizuj swoją skrzynkę). Jak widać na nagraniu udostępnionym w sieciach społecznościowych, Kobieta prosi, aby nie wolno było otwierać lokalu wyborczego, ponieważ urzędnikiem był w nim ktoś, kto jej zdaniem nie jest Meksykaninem.

„INE nie powinno na to pozwalać, nie powinno być dozwolone. Dlaczego nie można na to pozwolić? Ponieważ ten człowiek musiał mieszkać tutaj w Meksyku od kilku miesięcy lub krócej i jest już przewodniczącym lokalu wyborczego” mówi pani.

Urzędnik jednak się broni. Wyjaśnia, że ​​mieszka w Meksyku od 2011 roku, od dwóch lat jest naturalizowany i ma nawet doktorat. „Spełniam obywatelski obowiązek, jestem winien temu krajowi, bo wiele mi dał”.

Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać urzędnikiem wyborczym w wyborach w 2024 r.?

Praktycznie Każdy obywatel może zostać urzędnikiem wyborczym w takich wyborach w 2024 r. INE wyjaśnia, że ​​w momencie przetwarzania i uzyskiwania danych Karta do głosowania, Nabywasz nie tylko prawa, ale także określone obowiązki.

„Kiedy przetworzyłeś swoje dane wyborcze, zostałeś zarejestrowany na Nominalnej Liście Wyborców, a wszyscy, którzy znajdą się na tej liście, biorą udział w przeprowadzanym przez Państwowy Instytut Wyborczy losowaniu obywateli, którzy będą urzędnikami lokalu wyborczego.wskazują.

Oczywiście jest kilka punktów, które należy wziąć pod uwagę. Jest to również konieczne nie być urzędnikiem państwowym zajmującym obecne stanowisko ani przedstawicielem żadnej partii. Podstawowy.

Wybory 2024: Czy osoba naturalizowana może zostać urzędnikiem lokalu wyborczego?
Wybory 2024 / Fot. Cuartoscuro

Zatem możesz zostać pracownikiem komisji wyborczej, jeśli jesteś naturalizowany?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, odpowiedź brzmi: tak. Konstytucja wyraźnie stanowi, że obywatelstwo meksykańskie nabywa się przez urodzenie lub naturalizację.

A są to Meksykanie przez naturalizację m.in. osoby, które mieszkają w kraju przez pięć kolejnych lat, prowadzą uczciwy tryb życia i uzyskały list naturalizacyjny z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak wyjaśniła sama osoba, niniejszy list naturalizacyjny jest dokumentem poświadczającym obywatelstwo meksykańskie. SRE, a w przypadku obywatela Meksyku możliwe jest przetwarzanie uprawnień do głosowania.

Wybory 2024: Czy osoba naturalizowana może być pracownikiem komisji wyborczej?
Wybory 2024 / Fot. Cuartoscuro

Podsumowując: Osoba naturalizowana jest Meksykaninem w świetle prawa, ma prawo przetwarzać swój numer INE i mając wspomniane uprawnienia do głosowania, jest upoważniona do pełnienia funkcji urzędnika lokalu wyborczego.

.

Wszystko, czego nie wiedziałeś, a co powinieneś wiedzieć, znajdziesz na Sopitas.com

Source link