Tori Towey, Irlandka, która stanęła przed zarzutami karnymi za próbę samobójstwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), może wrócić do domu w Irlandii. Oskarżenia o próbę samobójstwa zostały wycofane przez Prokuraturę Generalną w Dubaju.

Prokuratura publiczna w Dubaju zamknęła sprawę dotyczącą obywatelki Irlandii Tori Towey po tym, jak ona i jej mąż, obywatel RPA, byli zamieszani w sprawę obejmującą wzajemne oskarżenia o napaść, sięgającą maja 2024 r.”, poinformowało biuro prasowe rządu Dubaju w oświadczeniu przesłanym e-mailem do TIME. „Para osiągnęła pojednanie i wycofała skargi złożone przeciwko sobie. Prokuratura publiczna w Dubaju wycofała również zarzuty usiłowania samobójstwa wobec niej, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy i aby umożliwić jej powrót do normalnego życia”.

Wcześniej w środę liderka Sinn Féin Mary Lou McDonald poinformowała, że ​​zakaz podróży nałożony przez rząd ZEA został zniesiony, a Towey — pochodząca z Boyle, Roscommon — wróci do domu w Irlandii. „Czekamy na jej powrót i koniec jej koszmaru” McDonald napisał na X (dawniej Twitter).

Według wpisu opublikowanego przez Irlandzki Departament Spraw Zagranicznych zapewnia pomoc konsularną 28-letniej Towey, która od kwietnia 2023 r. mieszka w Dubaju i pracuje jako stewardesa w liniach lotniczych Emirates. Zatrzymany w Dubaju grupa, która zapewnia pomoc prawną w sprawach cywilnych i karnych. Towey została oskarżona o spożywanie alkoholu i usiłowanie samobójstwa, które historycznie były przestępstwami w ZEA. W poście Detained in the Dubai na temat Towey, twierdzi się, że była ofiarą przemocy domowej ze strony męża i że zaatakował ją fizycznie przed incydentem. Jej mąż nie skomentował jeszcze publicznie tych zarzutów.

Czytaj więcej: Możesz zapoznać się z wytycznymi CDC dotyczącymi zapobiegania samobójstwom Tutaj.

Towey — która przeżyła rzekomą próbę samobójczą — została zabrana na lokalny posterunek policji, gdzie zniszczono jej paszport. Do czasu środowej decyzji o odwróceniu decyzji, wcześniej nie mogła opuścić kraju, jak usłyszał we wtorek Dáil, niższa izba Oireachtas, irlandzkiego parlamentu.

McDonald powiedział kolegom z Dáil o sprawie Towey i wezwał premiera Simona Harrisa do interwencji, Ten Czasy irlandzkie zgłoszono„Tamtejszy system, zamiast chronić tę kobietę, która jest obywatelką Irlandii, zamiast tego zatrzymał ją, aby postawić jej zarzuty. Jest teraz w niewiarygodnym stresie, kiedy rozmawiałem z nią dziś po południu” – powiedział McDonald.

McDonald powiedział również, że matka Toweya, Caroline, poleciała do Dubaju, żeby spędzić czas ze swoją córką.

Harris, który powiedział, że wcześniej nie znał sprawy Toweya, obiecał udzielić wszelkiej pomocy, jakiej potrzebuje rodowity Irlandczyk. Departament Spraw Zagranicznych powiedział, że jest świadomy sprawy i zapewnia Toweyowi pomoc konsularną.

Redakcja TIME zwróciła się do irlandzkiego rządu z prośbą o dodatkowe informacje i komentarz w sprawie Toweya.

Radha Stirling, założycielka Zatrzymany w Dubajupowiedział BBC News Irlandia rozmawiała z Toweyem w środę rano i zwróciła uwagę na dynamikę, jaka nabrała wokół sprawy Irlandki.

„Rząd irlandzki z pewnością zareagował w rekordowym tempie, zazwyczaj nie widzimy, żeby podejmowali działania tak szybko” – powiedział Stirling.

Jakie są przepisy dotyczące samobójstw w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Chociaż w Zjednoczonych Emiratach Arabskich samobójstwo było historycznie nielegalne, powszechnie wiadomo, że Reformy 2020 do statusu osobistego i prawa karnego kraju Zatoki Perskiej wprowadzono by przełomowe zmiany w celu dekryminalizacji samobójstwa i usiłowania samobójstwa. Podczas gdy osoby, które przeżyły samobójstwo, rzadko były ścigane, prawo to czyniło je podatnymi na zarzuty i mniej skłonnymi do szukania pomocy.

W ramach tej samej fali reform zdekryminalizowano również spożycie alkoholu, co miało na celu unowocześnienie kraju, w którym mieszkają ekspaci 88% populacji.

Jednakże zgodnie z dokumentami Ministerstwa Sprawiedliwości Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotyczącymi „Dekret federalny nr (15) z 2020 r.osoby oskarżone o próbę samobójstwa mogą nadal zostać poddane karze pozbawienia wolności na okres „nie dłuższy niż sześć miesięcy”, grzywnie w wysokości „nie większej niż 5000 AED” (1361 USD) lub obu karom. Sąd ma również prawo nakazać odbycie aresztu w „placówce leczniczej”. Tymczasem osoby oskarżone o pomoc w próbie samobójstwa „podlegają karze pozbawienia wolności”.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, może mieć kryzys psychiczny lub rozważać samobójstwo, zadzwoń lub napisz SMS pod numer 988. W nagłych wypadkach zadzwoń pod numer 911 lub zwróć się o pomoc do lokalnego szpitala lub dostawcy usług zdrowia psychicznego.Source link