Hnasze przed przybyciem premiera Indii Narendry Modiego do Moskwy 8 lipca, Rosja wystrzelone rakiety na Ukrainie, w której zginęło co najmniej 41 osób, w tym czworo dzieci w szpitalu dziecięcym w Kijowie. Atak wywołał powszechne potępienie na całym świecie, a mimo to Modi uśmiechał się, pozował do zdjęć z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Podczas dwudniowej wizyty Modiego na Kremlu — jego pierwszej wizyty w Rosji od czasu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w 2022 r. — obaj przywódcy uściskali się przed podmiejską rezydencją Putina w Nowo-Ogariowie, po czym odbyli nieformalne rozmowy przy herbacie i zwiedzili teren. Putin powiedział Według rosyjskiej agencji prasowej TASS Modi był „bardzo szczęśliwy” na widok swojego „drogiego przyjaciela”, a Modi nazwał wizytę „wspaniałą okazją do pogłębienia więzi” między oboma krajami. post na platformie mediów społecznościowych X.

W odpowiedzi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwany Wizyta Modiego była „ogromnym rozczarowaniem” na portalu X, gdzie stwierdzono, że „to druzgocący cios dla wysiłków na rzecz pokoju, gdy przywódca największej demokracji świata obejmuje w Moskwie najkrwawszego przestępcę na świecie”.

Stało się jednak jasne, że Modi nie planował kwestionować działań Putina na Ukrainie podczas wizyty, a zamiast tego wykorzystał podróż do potwierdzenia długotrwałych więzi strategicznych i gospodarczych między tymi dwoma krajami. Zaangażowanie indyjskiego przywódcy wydaje się być częściowo próbą powstrzymania zależności Kremla od regionalnego rywala Chin, podczas gdy on sam nadal balansuje na granicy między Wschodem a Zachodem. „Jako pierwsza wizyta państwowa w trzeciej kadencji, wizyta Modiego w Rosji ma na celu zapewnienie Putina o znaczeniu stosunków dwustronnych w czasie, gdy Indie pogłębiają relacje z Zachodem” — mówi Chietigj Bajpaee, starszy pracownik naukowy ds. Azji Południowej w Chatham House.

Czytaj więcej: Wizyta premiera Indii Modiego w Waszyngtonie jest jego najważniejszą wizytą do tej pory. Oto, co warto wiedzieć

W czerwcu ubiegłego roku Modi spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem podczas wizyta państwowa do Waszyngtonu, gdzie obaj przywódcy zawarli partnerstwo w zakresie obrony, handlu i technologii oraz pogłębili stosunki, dzieląc obawy dotyczące wpływu Chin w regionie. Mimo to Indie odmówiły potępienia inwazji Rosji na Ukrainę i wstrzymał się od głosu ze wszystkich rezolucji w sprawie Ukrainy w ONZ, pomimo presji, by zdystansować się od Moskwy. Zamiast tego Modi wybrał łagodniejsze podejście do konfliktu, wymowny Putin powiedział, że „dzisiejsza era nie jest erą wojny” na marginesie szczytu regionalnego w Uzbekistanie w 2022 r. Putin nie wziął udziału Szczyt G-20 zorganizowany przez New Delhi w zeszłym roku, kiedy światowi przywódcy skrytykowali rosyjską inwazję na Ukrainę.

Eksperci twierdzą, że wizyta Modiego, która miała miejsce w tym samym czasie co spotkania NATO w Waszyngtonie, koncentruje się przede wszystkim na współpracy obronnej. Następuje po powrocie Putina z Kazachstanu w zeszłym tygodniu, gdzie prezydent Rosji przejęte podczas szczytu regionalnego, że stosunki Moskwa-Pekin przeżywają „najlepszy okres w swojej historii”. Relacje te wzbudziły obawy Indii, ponieważ napięcia z sąsiednimi Chinami zaostrzyły się w ostatnich latach w związku ze sporną granicą w Himalajach, co spowodowało, że Indie stały się coraz bardziej wyobcowane na forach, na których Rosja i Chiny odgrywają znaczącą rolę.

W związku z tym stanowisko Rosji w sprawie wrogości Indii i Chin w przyszłości będzie krytyczne, mówi Bajpaee, zwłaszcza biorąc pod uwagę silne uzależnienie Indii od Rosji w zakresie sprzętu wojskowego, które sięga szczytu zimnej wojny. „Historycznie Moskwa zajmowała stosunkowo neutralne stanowisko, ale gdyby to się zmieniło, skłoniłoby to New Delhi do przemyślenia swoich relacji z Rosją”, mówi.

Indie nadal kupowały duże ilości rosyjskiej ropy naftowej po dużych zniżkach, mimo że Rosja zmagała się z sankcjami i izolacją od Zachodu. Indie są dla Rosji głównym finansowym kołem ratunkowym, a handel między tymi dwoma krajami wyniósł prawie 65 miliardów dolarów w ciągu ostatniego roku. Większość tych pieniędzy trafiła jednak do Rosji, a Modi miał nadzieję rozwiązać tę nierównowagę handlową podczas rozmów z Putinem, według rzecznika indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Randhira Jaiswala, który rozmawiał z reporterami przed podróżą.

We wtorek obaj przywódcy kontynuowali rozmowy na temat importu z Rosji, który jest niezbędny dla indyjskich elektrowni. „Współpraca energetyczna to ważna kwestia, wynikająca nie tylko z uzależnienia Indii od rosyjskiej ropy naftowej, ale także z cywilnej współpracy nuklearnej” – mówi Bajpaee.

Mimo to stosunki między Delhi a Moskwą nie były pozbawione sporów, ponieważ Modi poszukiwany aby zapewnić szybkie zwolnienie ze służby kilkudziesięciu obywateli Indii, którzy w ostatnich latach zostali zwabieni do armii rosyjskiej, aby walczyć z Ukrainą; co najmniej czterech z nich zginęło dotychczas na polu bitwy.

Ale ponieważ Indie starają się promować światopogląd, który jest „niezachodni, ale nie wprost antyzachodni”, według Bajpee, prawdopodobnie przyjaźń między Indiami a Rosją przetrwa. „Dla Indii spotkanie Modiego z Putinem w Rosji jest po prostu kontynuacją długoletnich więzi strategicznych sięgających czasów zimnej wojny, ale dla USA i Zachodu przypomina wszystkim, jak trudno jest wciągnąć New Delhi do koalicji, aby przeciwdziałać inwazji Rosji na Ukrainę” — mówi Derek Grossman, starszy analityk w RAND Corporation. „Krótko mówiąc, to się nie wydarzy”.

Poprawka, 9 lipca

Oryginalna wersja tej historii błędnie podała rok inwazji Rosji na Ukrainę. Był to 2022, a nie 2019.Source link