Tstosunki między sąsiadami Pakistanem i Afganistanem są coraz większe, jak twierdzi pakistański minister obrony Khawaja Asif powiedział w tym tygodniu, że jego kraj planuje kontynuować ataki transgraniczne jako część nowej operacji wojskowej mającej na celu powstrzymanie terroryzmu. Komentarze te oznaczają znaczącą zmianę dla pakistańskich urzędników, którzy do tej pory przyznali się tylko do jednego takiego ataku transgranicznego w marcu.

„Nie będziemy im podawać ciast i wypieków. Jeśli zostaną zaatakowani, zaatakujemy z powrotem” – powiedział Asif BBC.

Pakistan doświadczył wzrost przemocy odkąd pakistańscy talibowie, czyli Tehrik-e Taliban Pakistan (TTP), bliski sojusznik afgańskich talibów, jednostronnie zakończyli zawieszenie broni z Islamabadem w listopadzie 2022 r. Tylko w zeszłym roku ponad 700 ataków zabiło prawie 1000 osób.

Rząd Pakistanu oskarża afgańskich talibów o zapewnienie bezpiecznego schronienia TTP. W ostatnich latach Islamabad podejmował różne próby powstrzymania TTP, w tym rozmowywznosząc ogrodzenie graniczne między Pakistanem a Afganistanem i wywieranie nacisków na rząd afgański, aby zaprzestał wspierania tej grupy bojowników. Obejmowało to wydalenie ponad 500 000 afgańskich uchodźców w październiku ubiegłego roku, a druga faza wydalenia kolejnych 800 000 rozpoczęła się na początku tego miesiąca.

Jednak eksperci mówią magazynowi TIME, że Pakistan ma niewielkie możliwości powstrzymania przemocy, która w przeważającej mierze go dotyka. dwa regiony graniczne z Afganistanem. Dzieje się tak, ponieważ Islamabad nie może już dłużej wykorzystywać wsparcia wojennego, jakiego udzielił Talibom podczas wojny USA w Afganistanie, aby pomóc powstrzymać TTP. „Pakistan znalazł się w trudnej sytuacji, którą w dużej mierze sam sobie stworzył — przywódcy Talibów, których wspierał przez większą część 20-letniej rebelii w Afganistanie, teraz udzielają schronienia grupom bojowników atakującym Islamabad” — mówi Joshua White, profesor spraw międzynarodowych na Johns Hopkins University.

Czytaj więcej: Dlaczego Pakistan nie potrafi powstrzymać ataków dżihadystów

Co jest przyczyną napięć między byłymi sojusznikami?

Chociaż w ostatnich latach stosunki między Pakistanem a Afganistanem były napięte, dwa podstawowe punkty napięcia – granica i przemoc transgraniczna – istnieją od dawna.

„Żaden rząd afgański, w tym obecny reżim talibów, nie uznał (oficjalnej) granicy od czasu uzyskania przez Pakistan niepodległości” – mówi Michael Kugelman, dyrektor South Asia Institute w Wilson Center. „A każda ze stron od dawna oskarżała drugą o udzielanie schronienia terrorystom przeprowadzającym ataki w drugim kraju”.

Linia Duranda z czasów kolonialnych, która rozciąga się na ponad 1640 mil, oficjalnie oddziela Pakistan od Afganistanu. Afganistan nigdy nie uznał tej granicy, ale Talibowie zdecydowanie bardziej się w tej sprawie wypowiedzieli, a liczne potyczki wybuchły między bojownikami talibów a pakistańskimi żołnierzami stawiającymi ogrodzenia graniczne, co doprowadziło do zamknięcia przejść granicznych. „Napięcia graniczne zaostrzyły się, ponieważ talibowie byli szczególnie agresywni w potwierdzaniu swojego stanowiska” – mówi Kugelman.

Granica przebiega przez tereny plemienne, w których dominują Pasztunowie, największa grupa etniczna w regionach granicznych obu krajów. Pakistan ma ślubował dokończyć budowę ogrodzenia z drutu kolczastego wzdłuż uznanej przez społeczność międzynarodową granicy, która zdaniem Talibów rozdziela rodziny.

Ponieważ wojna w Afganistanie już nie jest w toku, talibowie nie muszą polegać na Pakistanie w kwestii schronienia i innego wsparcia wojennego. Zamiast tego szukają większej legitymizacji w kraju, gdzie wielu Afgańczyków od dawna nie ufa rządowi pakistańskiemu. „Atakując Pakistan, talibowie mają nadzieję kupić trochę dobrej woli od afgańskiej opinii publicznej” – mówi Kugelman.

Czy napięcia wkrótce opadną?

Pomimo napięć oba kraje prowadzą regularną dyplomację. Podczas niedawnych rozmów organizowanych przez ONZ w Dosze, specjalny wysłannik Pakistanu do Afganistanu spotkał z Talibami, podczas gdy Ishaq Dar, minister spraw zagranicznych Pakistanu, powiedział że jego biuro planuje wizytę w Kabulu w nadchodzących miesiącach. „Nie popełnijcie błędu, Afganistan nie został zignorowany przez ten rząd” – powiedział Dar.

Czytaj więcej: Afganistan, rok po wycofaniu się USA

Ale napięcia graniczne są „zbyt kontrowersyjne i złożone, aby je rozwiązać w najbliższym czasie”, mówi Kugelman. Napięcia mogą wzrosnąć jeszcze bardziej, jeśli nowa operacja wojskowa Pakistanu doprowadzi do częstszego i bardziej stałego użycia siły na spornej granicy.

Źródła w rządzie Pakistanu, które rozmawiały z BBC, zasugerował że nowa operacja wojskowa kraju wynika bezpośrednio z nacisków ze strony Chin. Wielu obywateli Chin pracuje nad projektami chińsko-pakistańskiego korytarza ekonomicznego w Pakistanie w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. W marcu pięciu chińskich inżynierów w północno-zachodniej części kraju było zabity kiedy zamachowiec-samobójca, który Pakistan rzekomy był obywatelem Afganistanu i uderzył pojazdem w ich konwój.

Jednocześnie Pekin ma duży wpływ na Talibów ze względu na zdolność Chin do inwestowania w objętym sankcjami Afganistanie. „Jeśli Pekin, kusząc zachętą w postaci pomocy inwestycyjnej, będzie w stanie przekonać Talibów do ograniczenia bojowości, zarówno wewnętrznej, w Afganistanie, jak i transgranicznej w Pakistanie, pomoże to zarówno Chinom, jak i Pakistanowi” – ​​mówi Kugelman.



Source link