Emir Kuwejtu mianuje byłego premiera nowym księciem koronnym: raport

Kuwejt posiada około siedmiu procent światowych zasobów ropy. (Plik)

Kuwejt Miasto:

Jak podały państwowe media, emir Kuwejtu mianował w sobotę nowego księcia koronnego, szejka Sabaha Khaleda al-Hamada al-Sabaha, zaledwie sześć miesięcy po objęciu tronu i kilka tygodni po zawieszeniu parlamentu.

71-letni szejk był ministrem spraw zagranicznych państwa Zatoki Perskiej od 2011 do 2019 roku, a następnie premierem do 2022 roku.

Kuwejt wszedł w nowe zawirowania polityczne w maju, kiedy 83-letni emir szejk Meshal al-Ahmad al-Sabah rozwiązał parlament zaledwie sześć tygodni po wyborach. Zawiesił także niektóre przepisy konstytucji.

Następnie powołał drugi rząd, odkąd w grudniu objął stanowisko głowy państwa.

W przeciwieństwie do innych państw Zatoki Perskiej, Kuwejt ma wpływowy parlament, a większość władzy pozostaje w rękach rodziny królewskiej.

Choć prawodawcy mają władzę, ich regularne walki z rządem powodują powtarzające się kryzysy.

Kuwejt posiada około siedmiu procent światowych rezerw ropy naftowej i jeden z największych na świecie państwowych funduszy majątkowych. Jednak w ostatnich latach miała trudności z dywersyfikacją swojej gospodarki i uniezależnieniem się od ropy.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Source link