Drony zniżają się do jeziora Angle w SeaTac w stanie Waszyngton podczas nieudanego pokazu świetlnego 4 lipca. (Zrzut ekranu za pośrednictwem Matt Markovich na X)

Szef firmy zajmującej się dronami, która odpowiadała za nieudany pokaz świetlny z okazji Czwartego Lipca w SeaTac w stanie Waszyngton, nazwał to „katastrofalnym” incydentem, ale pocieszył się faktem, że procedury bezpieczeństwa zadziałały zgodnie z oczekiwaniami.

Matthew Quinnzałożyciel i dyrektor generalny Firma Great Lakes Drone Co. z Coloma w stanie Michigan powiedział serwisowi GeekWire, że nie ma jeszcze wszystkich odpowiedzi na temat tego, co poszło nie tak, gdy 55 z 200 dronów w czwartek wieczorem dotarło do jeziora Angle.

Według doniesień drony miały „rozświetlać nocne niebo w fascynującym (powietrznym) pokazie, wykonując iluminowany, zsynchronizowany pokaz”. Opis witryny internetowej miasta SeaTac na świąteczne uroczystości. Zamiast tego, pokaz za 40 000 dolarów zamienił się w katastrofę wodną, ​​ponieważ filmy online uchwyciły drony uderzające w jezioro.

„Uważam, że najważniejszym wnioskiem, którego wszyscy nie rozumieją, jest to, że technologia zawodzi, samoloty zawodzą, a narzucone procedury awaryjne nie spowodowały żadnych szkód w mieniu ani ludziach” — powiedział Quinn. „Choć nie było to idealne wydarzenie i nie mamy jeszcze wszystkich odpowiedzi, była to bardzo udana demonstracja obowiązujących zasad bezpieczeństwa, procedur i programowania”.

Quinn, który pracował jako pilot dowodzący programem, powiedział, że wiele dronów przeszło w awaryjny tryb lądowania awaryjnego z powodu „braku globalnego pozycjonowania” — lub utraty GPS. Drony nie spadły z nieba — wykonały kontrolowane lądowania w jeziorze. Powiedział, że gdyby podjęto próbę obejścia awarii GPS, mogłoby to spowodować oderwanie się, obrażenia lub uszkodzenia.

„W świecie lotnictwa, ile osób może powiedzieć, że miało katastrofalną awarię wielu samolotów i nikt nie został ranny ani nie ucierpiało żadne mienie oprócz samego samolotu?” powiedział Quinn. The Seattle Times poinformowano, że 55 zaginionych dronów, wartych 2600 dolarów każdy, zginęło wskutek uszkodzenia przez wodę.

Matt Markovich, reporter radia KIRO News, mieszka na brzegu jeziora Angle Lake. Na nagraniu wideo (powyżej) można usłyszeć, jak mówi: „Eksplozja wpadki jak na pokaz dronów”. Powiedział KIRO Członek jego rodziny wypłynął łodzią, aby pomóc w wydobyciu dronów, i odkrył, że zatonęły na dnie jeziora, niektóre z wciąż włączonymi światłami.

W oświadczenie Dzień po incydencie władze miasta SeaTac poinformowały, że tysiące mieszkańców i gości dobrze się bawiło w Angle Lake Park, mimo że „pokaz dronów napotkał usterkę techniczną”.

Quinn powiedział, że jego firma, która organizuje pokazy od 2017 r. i w tym okresie zdarzyły się tylko drobne incydenty, wykorzystuje najnowocześniejsze systemy na rynku, które do czasu SeaTac mają wskaźnik awaryjności na poziomie 0,02%.

„Czy to była zewnętrzna ingerencja? Czy to był wewnętrzny system, którego jeszcze nie znaleźliśmy? Jeszcze nie wiemy” – powiedział, dodając, że ten sam system, który latał na pokazie SeaTac, z wyjątkiem samych dronów, latał jeszcze dwa kolejne pokazy 5 i 6 lipca bez żadnych problemów i bez żadnych korekt.

„The Times” wskazał na dzień 20 marca Artykuł NBC News o zakłócaczach częstotliwości radiowych, które mogą być używane jako urządzenia odstraszające drony. Taki sprzęt jest zakazane przez Federalną Komisję Łączności ponieważ może to stanowić zagrożenie dla komunikacji bezpieczeństwa publicznego. Ale NBC stwierdziło, że nie powstrzymało to niektórych firm przed sprzedażą urządzeń online, w tym na Amazon.

Pokazy świetlne dronów stały się popularnym dodatkiem lub substytutem pokazów fajerwerków w dniu 4 lipca i przez cały rok podczas różnych wydarzeń. W lipcu 2022 roku Seattle Mariners zorganizowali pokaz o tematyce baseballowej nad T-Mobile Park, a szef Sky Elements z siedzibą w Fort Worth w Teksasie opowiedziano GeekWire w czasach, gdy technologia z każdym dniem się rozwija, opowiedział, co wiąże się z przygotowaniem takiego pokazu.

Sky Elements również latało dronami w pobliżu Space Needle w ramach obchodów Nowego Roku 1 stycznia 2023 r.

Source link