PORTLAND, Oregon. (MONETA) – Gubernator stanu Oregon Tina Kotek podpisała zarządzenie wykonawcze mające na celu pomoc w przywróceniu dorzecza Kolumbii oraz łowisk w rzekach Columbia i Snake, ogłosiło w poniedziałek biuro gubernatora.
The zarządzenie wykonawczepodpisana 27 września, nakazuje kilku agencjom stanowym – w tym Departamentowi Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody, Departamentowi Energii i Departamentowi Transportu – aby „podjęły wszelkie niezbędne działania”, aby osiągnąć cele określone w Inicjatywa na rzecz odbudowy dorzecza Kolumbii 2023.
Inicjatywa została opracowana przez Oregon, Waszyngton i „Sześciu Suwerenów”, do których należą Skonfederowane Plemiona Rezerwatu Indian Umatilla, Skonfederowane Plemiona Ciepłych Źródeł, Skonfederowane Plemiona Narodu Yakama i Plemię Nez Perce.
Zarządzenie wykonawcze zawiera kilka postanowień, które pomogą również osiągnąć cele określone w umowie dotyczącej odpornego basenu Kolumbii z 2023 r. pod rządami administracji Bidena, w której priorytetem jest rozwój czystej i niedrogiej energii zastępczej dla regionu przed rozważeniem usunięcia tam na rzece Snake River.
Zarządzenie wykonawcze nakłada na agencje stanowe obowiązek dostarczenia gubernatorowi pisemnych raportów do 1 lutego 2025 r., w których opisano, w jaki sposób mogą zająć się renowacją i jak przyspieszyć osiągnięcie tych celów.
Ponadto agencje muszą spotykać się w biurze gubernatora co najmniej dwa razy w roku w celu przeglądu współpracy agencji. Odbędzie się oddzielne spotkanie pomiędzy agencjami i plemionami w celu omówienia realizacji celów.
„Inicjatywa na rzecz odbudowy dorzecza Kolumbii jest wynikiem historycznego, zjednoczonego partnerstwa z suwerennymi narodami plemiennymi oraz stanami Oregon i Waszyngton – i jestem zaangażowany w pełną realizację naszego porozumienia w ciągu następnej dekady” – powiedział gubernator Kotek. „Moje wytyczne dla agencji państwowych podtrzymają zaangażowanie naszego państwa i uzupełnią inne wysiłki państwa na rzecz zbudowania odpornej i przystosowującej się przyszłości do zmian klimatycznych, jednocześnie zapewniając naszym społecznościom pomyślną przyszłość gospodarczą”.
W oświadczeniu Rada Plemienna Konfederowanych Plemion Rezerwatu Warm Springs w Oregonie stwierdziła, że ceni dekret wykonawczy Kotka i CBRI, dodając: „jest to ważny krok w kompleksowym podejściu naszego stanu do honorowania suwerenności plemiennej i osiągania celów klimatycznych, zapewnienie odpornego i niedrogiego systemu energetycznego oraz modernizacja naszej infrastruktury i przywrócenie łososia i rodzimych ryb do zdrowego i obfitego poziomu”.
Jonathan W. Smith, Przewodniczący Rady Plemiennej, dodał: „Nie możemy się doczekać dalszej współpracy z państwem na tym froncie, ponieważ będziemy również rozwijać i wzmacniać nasze przywództwo jako społecznie sprawiedliwego lidera w dziedzinie energii. Nasza współwłasność z PGE Rundy Peltona Projekt Butte, zlokalizowany na rzece Deschutes, dopływie rzeki Columbia, pozwolił naszym pracownikom zaangażować się w długoterminowe prace nad zarządzaniem tamami i łowiskami w sposób, który nie tylko chroni, ale także wzmacnia naszą suwerenną suwerenność środowiskową, kulturową i gospodarczą zainteresowania. Nasze przywództwo w tej przestrzeni pomaga stanowi zaspokoić potrzeby energetyczne skupisk ludności w dolinie Willamette, jednocześnie tworząc możliwości dla naszych plemion w zakresie rozwijania większej ilości energii odnawialnej, takiej jak energia słoneczna, potrzebnej do zaspokojenia rosnących wymagań w sprawiedliwy społecznie sposób.
Zarządzenie wykonawcze wydano po tym, jak na przestrzeni lat w Basenie Kolumbii populację łososia „drastycznie zmniejszono” na skutek kilku czynników, w tym nadmiernych odłowów na łowiskach nieplemiennych, zagospodarowaniu milionów akrów ziemi, a także prywatnych i federalnych tamach w Kolumbii i Według inicjatywy „Wężowe rzeki”.
„Spadek pogłowia dzikiego łososia i stalowca spowodował wyginięcie/wytępienie wielu stad, a inne stanęły na skraju wyginięcia. Utracono najważniejsze siedliska lub stały się one niedostępne. Obecnie kryzys ten dodatkowo pogłębia zmiana klimatu, która zagraża na poziomie lokalnym i regionalnym odporność ekologiczna, kulturowa i gospodarcza Podwyższona temperatura powietrza i wody, zwiększona susza, zmniejszona pokrywa śnieżna i złe warunki oceaniczne przyspieszają spadek zagrożonych zasobów rybnych i wzmacniają regulacje. ograniczenia, niedobór wody, ryzyko pożarów, gatunki inwazyjne i patogeny mające wpływ na wiele sektorów gospodarki” – dodaje inicjatywa.