Noszony monitor stanu zdrowia, okrzyknięty „tajną bronią” Anglii na Euro, może pomóc w przewidywaniu, czy tak jest cukrzyca– wykazało nowe badanie.

Naukowcy odkryli, że dane z monitorowania snu mierzone za pomocą pierścienia Oura – wyjątkowego wśród trackerów, ponieważ jest to pierścień noszony na palcu – mogą również wykrywać choroby takie jak grypa lub Covid.

Do fanów modnej fińskiej technologii już należą Gwyneth Paltrow, Krystiana Ronaldo i nawet Książę Harry.

Naukowcy, którzy prześledzili wzorce snu ponad 30 000 Amerykanów, zidentyfikowali pięć głównych typów snu, które nazwali fenotypami snu.

Odkryli, że częstotliwość zmiany fenotypów może pomóc w przewidywaniu stanu zdrowia.

Książę Harry zrobił furorę wokół pierścionka Oura w 2018 roku, kiedy podczas podróży do Australii przyłapano go na noszeniu tytanowej biżuterii.  Książę Sussex przez pierwsze trzy dni wizyt w Australii u boku Meghan Markle nosił czarną obrączkę na prawym palcu serdecznym

Książę Harry zrobił furorę wokół pierścionka Oura w 2018 roku, kiedy podczas podróży do Australii przyłapano go na noszeniu tytanowej biżuterii. Książę Sussex przez pierwsze trzy dni wizyt w Australii u boku Meghan Markle nosił czarną obrączkę na prawym palcu serdecznym

Sam Gareth Southgate nosił ten strój na lewym palcu wskazującym i po raz pierwszy zauważono go z pierścieniem podczas przygotowań Anglii do turnieju u siebie na początku tego miesiąca

Pierścień Oura stał się dodatkiem do uzbrojenia Anglii biorącej udział w Mistrzostwach Europy.  Kilku zawodników korzystało z ringu również podczas treningów.  Na zdjęciu Marc Guehi w fińskiej technologii

Pierścień Oura stał się dodatkiem do uzbrojenia Anglii biorącej udział w Mistrzostwach Europy. Kilku zawodników korzystało z ringu również podczas treningów. Na zdjęciu Marc Guehi w fińskiej technologii

Profesor Benjamin Smarr, współautor badania i ekspert w dziedzinie analityki danych na Uniwersytecie im Kalifornia San Diego: „Odkryliśmy, że niewielkie zmiany w jakości snu pomogły nam zidentyfikować zagrożenia dla zdrowia”.

Pierścień Oura, wprowadzony na rynek w 2013 roku przez Oura Health, fińską firmę technologiczną, okomy mają wysoką cenę, zaczynającą się od 299 funtów i kosztującą do 549 funtów.

Firma twierdzi, że pierścionek jest pierwszym urządzeniem do noszenia, które pozwala uzyskać naprawdę całościowy obraz stanu zdrowia.

W mediach społecznościowych użytkownicy mają obsesję na punkcie wyników snu i stresu i przyznają się do wprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, takich jak wycięcie się alkohol lub zmienić sposób, w jaki śpią, aby uzyskać lepsze wyniki.

Guru dobrego samopoczucia, 51-letnia Gwyneth Paltrow, przy wielu okazjach udostępniła zdjęcia, na których nosi pierścionek.

Guru dobrego samopoczucia, 51-letnia Gwyneth Paltrow, przy wielu okazjach udostępniła zdjęcia, na których nosi pierścionek.

Wewnątrz pierścienia znajdują się trzy czujniki: maleńkie diody podczerwone mierzące tętno i częstość oddechów, akcelerometr śledzący ruch, a monitor temperatury ciała wykrywa gorączkę i prognozuje cykle menstruacyjne kobiet.

Podczas gdy Apple Watch, Garmin czy Fitbit rejestrują większość tych samych danych, Oura upiera się, że wyróżnia go pierścionek.

Umiejscowienie – zalecany jest palec wskazujący – oznacza, że ​​przechwytuje sygnały bezpośrednio z serca i dostarcza lepszych danych niż te, które można zebrać na nadgarstku – twierdzi.

W ramach badania naukowcy prześledzili dane dotyczące ponad pięciu milionów nocy przespanych przez 33 152 uczestników i zarejestrowali, jak często zmieniali oni fenotypy.

Odkryli, że mogą wykryć do 10 razy więcej informacji o osobach cierpiących na gorączkę niż bez pierścienia.

Kim Kardashian (43 lata) wcześniej udostępniła zdjęcie biometryczne swojego pierścienia Oura w swojej relacji na Instagramie, a później wyzwała markę do konkursu na jakość snu

Kim Kardashian (43 lata) wcześniej udostępniła zdjęcie biometryczne swojego pierścienia Oura w swojej relacji na Instagramie, a później wyzwała markę do konkursu na jakość snu

Oznaczało to trzykrotnie i pięciokrotnie więcej informacji odpowiednio w przypadku grypy i Covid-19.

Urządzenie dostarczyło także dwukrotnie więcej informacji na temat bezdechu sennego i cukrzycy.

Pisząc w dzienniku, npj Medycyna cyfrowanaukowcy stwierdzili: „Osoby cierpiące na cukrzycę i bezdech senny częściej pozostają w skupiskach snu przypominających bezsenność.

„Istnieją znaczne różnice w rozkładzie miesięcy poprzedzających diagnozę Covid-19, grypy i gorączki oraz tygodni wokół niej”.

Profesor Edward Wang, współautor badania i ekspert w dziedzinie mobilnego wykrywania stanu zdrowia na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, dodał: „Odkryliśmy, że niewielkie różnice w sposobie występowania zakłóceń snu mogą nam wiele powiedzieć.

Pierścień Oura, wprowadzony na rynek w 2013 roku przez fińską firmę technologiczną Oura Health, ma wysoką cenę, zaczynającą się od 299 funtów i sięgającą aż do 549 funtów.  Firma twierdzi, że pierścionek to pierwsze urządzenie do noszenia, które pozwala uzyskać naprawdę całościowy obraz stanu zdrowia

Pierścień Oura, wprowadzony na rynek w 2013 roku przez fińską firmę technologiczną Oura Health, ma wysoką cenę, zaczynającą się od 299 funtów i sięgającą aż do 549 funtów. Firma twierdzi, że pierścionek jest pierwszym urządzeniem do noszenia, które pozwala uzyskać naprawdę całościowy obraz stanu zdrowia

„Nawet jeśli takie przypadki są rzadkie, wymowna jest także ich częstotliwość.

„A zatem nie chodzi tylko o to, czy śpisz dobrze, czy nie – kluczowe informacje kryją się za wzorcami snu na przestrzeni czasu”.

Naukowcy przyznali jednak, że badanie miało „kilka ograniczeń”, w tym obejmowało jedynie osoby, które posiadały już drogi pierścień Oura.

Wyniki oparto również na tym, że uczestnicy samodzielnie zgłaszali swoje dane dotyczące pierścieni, co oznaczało „pewne „zdrowe” okresy mogły zawierać niezgłoszone warunki.Source link