Izba Reprezentantów zatwierdził w środę projekt ustawy, której celem jest zapewnienie, że w wyborach federalnych będą głosować wyłącznie obywatele amerykańscy.

Po debacie na sali obrad Izby Reprezentantów nad ustawą Safeguard American Voter Eligibility (SAVE), którą popierali przewodniczący Izby Mike Johnson, Republikanin z Luizjany, oraz przedstawiciel Chip Roy, Republikanin z Teksasu, ustawa została przyjęta ostatecznym stosunkiem głosów 221 do 198.

Pięciu Demokratów głosowało za tą decyzją, w tym Rep. Henry Cuellar, D-Texas; Rep. Vicente Gonzalez, D-Texas; Rep. Jared Golden, D-Maine; Rep. Don Davis, DN.C.; i Rep. Marie Gluesenkamp Perez, D-Wash.

Ustawa trafia teraz do Senatu, gdzie spotka się z silnym sprzeciwem Demokratów. Prezydent Biden również powiedział, że zawetuje tę ustawę.

LIDERZY IZBY REPREZENTANTÓW CHCĄ GŁOSOWAĆ NAD PROJEKTEM USTAWY WYBORCZEJ POPARTYM PRZEZ TRUMPA W PRZYSZŁYM MIESIĄCU

Poranne światło pada na lokal wyborczy w dniu prawyborów w Ohio w kościele prezbiteriańskim Knox w Cincinnati w stanie Ohio, we wtorek 19 marca 2024 r.

Izba Reprezentantów zagłosowała większością głosów 221 do 198 za przyjęciem ustawy Safeguard American Voter Eligibility (SAVE), aby zapewnić, że w wyborach federalnych będą mogli głosować wyłącznie obywatele amerykańscy. (AP Photo/Carolyn Kaster)

Ten projekt ustawy został wprowadzony przez Roya w maju, a były prezydent Trump forsował tę ustawę na prestiżowej konferencji prasowej w Mar-a-Lago na początku tego roku.

W okresie poprzedzającym tygodniową przerwę w obradach czwartego lipca Johnson rozsyłał notatkę na konferencji Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów, w której argumentował, dlaczego projekt ustawy jest konieczny.

Kontynuował przedstawianie swojej sprawy na platformie społecznościowej X.

WEDŁUG WYBORCÓW REPUBLIKAŃSKICH „ZDECYDUJĄ O WYNIKU TYCH WYBORÓW”

Spiker Mike Johnson uśmiecha się i trzyma ręce uniesione wzdłuż tułowia, jakby chciał przedstawić swój punkt widzenia

Przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson przedstawił swoje argumenty za zatwierdzeniem ustawy SAVE w tygodniach poprzedzających środowe głosowanie w Izbie Reprezentantów, które zostało przyjęte większością 221 do 198 głosów. (Getty Images)

„Ten Ustawa SAVE „zabezpieczy nasze wybory, gwarantując, że w wyborach federalnych głosować będą wyłącznie obywatele amerykańscy” – powiedział przewodniczący Izby Reprezentantów, po czym kontynuował serię wpisów, w których wyjaśniał, co wprowadza ta ustawa.

Według Johnsona ustawa wymaga, aby urzędnicy wyborczy stanowi pytali o obywatelstwo przed dostarczeniem wnioskodawcom formularzy rejestracji wyborców. Wymaga również, aby osoba przedstawiła dowód obywatelstwa przed zarejestrowaniem się do głosowania w wyborach federalnych, pozwala urzędnikom stanowym akceptować różne dokumenty, aby ułatwić obywatelom rejestrację do głosowania i zapewnia stanom dostęp do bazy danych agencji federalnych, w której mogą usuwać osoby niebędące obywatelami z rejestrów wyborców i potwierdzać obywatelstwo tym, którym brakuje dowodu.

JAK OGLĄDAĆ TRANSMISJĘ DEBATY PREZYDENCKIEJ CNN NA KANALE FOX NEWS

Izba Reprezentantów

Członkowie Izby Reprezentantów zagłosowali w środę za zatwierdzeniem ustawy SAVE stosunkiem głosów 221 do 198. (Chip Somodevilla/Getty Images)

Johnson powiedział również, że ustawa nakazuje Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ustalenie, czy należy rozpocząć postępowanie deportacyjne wobec osób spoza kraju, które zostały zidentyfikowane jako zarejestrowane do głosowania w wyborach federalnych, oraz wymaga od DHS powiadomienia głównych urzędników wyborczych stanów o nadaniu danej osobie obywatelstwa, co pozwoli im skorzystać z nowego prawa do głosowania.

Po głosowaniu organizacja Tea Party Patriots Action wydała oświadczenie, w którym świętowała uchwalenie ustawy SAVE Act.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Tea Party Patriots Action zdecydowanie popiera ustawę SAVE, ponieważ wzmocniłaby ona integralność wyborów federalnych w naszym kraju poprzez zamknięcie luk, które pozwalają osobom niebędącym obywatelami na rejestrację i głosowanie” — stwierdziła grupa. „To prawodawstwo stanowiłoby krok naprzód w podtrzymywaniu świętości naszego procesu demokratycznego i zapewnieniu, że każdy głos oddany w naszych wyborach federalnych zostanie oddany wyłącznie przez obywateli amerykańskich”.

Przeciwnicy ustawy twierdzą, że jest ona zbędna i niepotrzebna, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem USA, tylko obywatele mogą głosować w wyborach federalnych. Jednak National Voter Registration Act z 1993 r. uniemożliwia stanom potwierdzanie statusu obywatelstwa. Krytycy twierdzą również, że ustawa doprowadziłaby do pozbawienia obywateli USA prawa do głosowania, bardziej niż uniemożliwienie głosowania osobom niebędącym obywatelami.

W przygotowaniu niniejszego reportażu wzięły udział Elizabeth Elkind z Fox News Digital i Kelly Phares z Fox News.Source link