Japonia traci kontakt z jedyną aktywną sondą Wenus „Akatsuki” w historii ludzkości

Akatsuki zostało wydane 21 maja 2010 roku.

Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) potwierdziła, że ​​utraciła kontakt ze statkiem kosmicznym Akatsuki, jedyną misją ludzkości na Wenus. Ogłoszenie ogłoszono na X (dawniej Twitterze).

Agencja kosmiczna podała, że ​​Instytut Nauk Kosmicznych i Astronautycznych (ISAS) utracił łączność z Akatsuki pod koniec kwietnia.

JAXA napisała: „(Od zespołu Akatsuki) ISAS stracił kontakt z Akatsuki po operacji pod koniec kwietnia z powodu przedłużonego okresu trybu kontroli stabilności położenia przestrzennego i obecnie podejmuje wysiłki w celu ponownego nawiązania komunikacji ze statkiem kosmicznym”.

W kolejnym poście agencja stwierdziła: „Poinformujemy Cię o planach na przyszłość, gdy zostaną one ustalone. Dziękuję za ciepłe wsparcie.”

Pierwsza udana misja Japonii mająca na celu zbadanie innej planety, Akatsuki, rozpoczęła się 21 maja 2010 roku.

Zgodnie z oficjalna strona Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), Akatsuki to misja Venus Climate Orbiter (PLANET-C). Cel — „obserwacja toksycznej atmosfery i super gorącej powierzchni wulkanicznej Wenus”.

Amerykańska agencja kosmiczna dodała: „Badajcie wzorce pogodowe na Wenus, potwierdzajcie występowanie błyskawic w gęstych chmurach i szukajcie oznak aktywnego wulkanizmu”.

Akatsuki, wyposażona w sześć rodzajów sprzętu obserwacyjnego, weszła na orbitę planety w 2015 roku. Została wystrzelona z japońskiego Centrum Kosmicznego Tanegashima. Całkowity budżet na uruchomienie wyniósł 25,2 miliarda jenów (205 milionów dolarów). AFP.

Sonda została zaprojektowana do badania gęstych chmur spowijających Wenus w trzech wymiarach.

Ma także badać silne wiatry na planecie. Wiatry, których prędkość szacuje się na ponad 360 km/h, powodują zjawisko atmosferyczne zwane superrotacją.

Source link