Jedyny stan w Indiach, który nie ma stolicy

Amaravathi to wymarzony projekt premiera Andhra Pradesh Chandrababu Naidu.

W Indiach jest jeden stan, który nie ma stolicy – ​​jest to Andhra Pradesh.

Ta wyjątkowa sytuacja jest wynikiem szeregu decyzji politycznych i administracyjnych podjętych po podziale Andhra Pradesh w 2014 r., w wyniku którego powstał nowy stan Telangana.

Hajdarabad został ogłoszony wspólną stolicą Telangany i Andhra Pradesh na okres 10 lat. Jednak przywódcy polityczni postanowili wkrótce po rozwidleniu się przenieść, aby działać z tymczasowego miejsca w Velagapudi, dopóki nie zostanie zbudowana ich stolica.

Termin udostępnienia Hajdarabadu jako stolicy upłynął również 2 czerwca 2024 r. i od tego czasu Andhra Pradesh również pozostało bez niej.

Stolica stanu jest kluczowa, ponieważ pełni funkcję centrum administracyjnego, mieszcząc główne instytucje rządowe, takie jak legislatura, biura wykonawcze i sądownictwo. Ta centralizacja zarządzania ułatwia sprawną administrację, tworzenie polityki i świadczenie usług publicznych. Działa również jako punkt centralny dla działań politycznych, kulturalnych i gospodarczych. Ponadto stolica często symbolizuje tożsamość i dziedzictwo państwa, odgrywając istotną rolę w jego narracji historycznej i kulturowej.

A co z Amaravathi?

Amaravathi, położone w dystrykcie Guntur, w samym sercu stanu, na brzegu rzeki Krishna, zostało mianowane stolicą stanu Andhra Pradesh po jego podziale dokonanym przez Chandrababu Naidu, który był wówczas premierem.

W 2015 r. oszacował, że potrzeba 51 000 crore rupii, aby zbudować „światowej klasy futurystyczną i inteligentną stolicę” dla Andhra Pradesh. Pan Naidu nabył 33 000 akrów ziemi od rolników i wciągnął firmy z siedzibą w Singapurze do budowy miasta.

Ale w 2019 r. Telugu Desam Party (TDP) pana Naidu przegrała wybory, a YSRCP YS Jagana Mohana Reddy’ego doszła do władzy. Pan Reddy wstrzymał wszystkie projekty i zmniejszył budżet nowej stolicy, co doprowadziło do wycofania się firm z Singapuru z projektu. Szef YSRCP zamiast tego zaplanował trzy stolice – problem, który popadł w kłopoty prawne i trafił pod drzwi Sądu Najwyższego.

Odnowienie projektu

Pan Naidu wygrał w tym roku wybory stanowe i w przededniu zaprzysiężenia na stanowisko premiera Andhra Pradesh w czerwcu potwierdził, że stolicą stanu będzie Amaravathi.

Pan Naidu powiedział również, że Visakhapatnam będzie się rozwijać jako stolica gospodarcza i zaawansowane miasto o szczególnym znaczeniu.

Na początku tego miesiąca pan Naidu opublikował Białą Księgę pt. „Amaravathi – stolica ludu” i zapewnił, że odbuduje stolicę w jak najkrótszym czasie, usuwając przeszkody na jej drodze.

Andhra Pradesh również zwróciła się do Centrum o współpracę w celu odbudowy Amaravathi. Rząd centralny zapewnił zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych dla wszystkich sprzedaży ziemi i uwolnił 1500 crore rupii z zatwierdzonych 2500 crore rupii dla stolicy Andhra Pradesh.

Istnieje nadzieja, że ​​projekt zostanie wkrótce ukończony. Ale dopóki to się nie stanie, Andhra Pradesh technicznie nie ma własnej stolicy.Source link