Harry Kane upierał się, że zapomniał o osobistym horrorze związanym z odpadnięciem Anglii z mistrzostw świata w 2022 roku i oświadczył, że o to walczy. Mistrzostwa Europy finałach i powiedział, że zespół jest „na dobrej drodze”.

Kapitan przegrał rzut karny w końcówce ćwierćfinału 2:1 porażka z Francją w Katarze zawsze będzie za nim podążać. Jednak od tego czasu stał się rekordzistą strzelców Anglii, zdobywając 63 gole w 91 występach, a po przeprowadzce z Tottenhamu zeszłego lata miał udany debiut w Bayernie Monachium.

Kane przyznał, że wciąż myśli o tym, jak zakończyła się poprzednia trasa po Anglii. „Tak, niezła bzdura, prawda?” – ale to nie jest coś, co zaprząta mu głowę.

„Nie sądzę” – powiedział. „W piłce nożnej będziesz miał wzloty i upadki na wyjeździe. Oczywiście był to dla mnie cios, ale myślę, że w ciągu tych dwóch lat, dla klubu i kraju, położyłem to kres i nie mogę się doczekać kolejnego dużego turnieju.

Anglia przegrała w rzutach karnych z Włochami w Finał Euro 2020 w poniedziałek udają się do Niemiec jako ulubieńcy bukmacherów, aby zdobyć pierwsze ważne trofeum mężczyzn od 1966 roku. „Byliśmy tak blisko ostatnich mistrzostw Europy, że naprawdę pragniemy wrócić” – powiedzieli. „To przychodzi szybko. Mieliśmy Puchar Świata i znowu tu wracamy. Czuję, że jesteśmy na dobrej drodze. Ale jak wszyscy wiemy, te turnieje są naprawdę trudne do wygrania.

„Wiele rzeczy trzeba zrobić dobrze i dobrze się przygotować, a tu i ówdzie potrzeba odrobiny szczęścia. Każdy zwycięzca tak ma. Mamy taką mentalność, że możemy to osiągnąć. Wiemy również, że od teraz do lipcowego finału czeka nas dużo ciężkiej pracy.”

Francuscy piłkarze świętują po tym, jak przygnębiony Harry Kane strzelił swój drugi rzut karny w ćwierćfinale Mistrzostw Świata 2022 w Anglii nad poprzeczką. Zdjęcie: Tom Jenkins/The Guardian

Gareth Southgate miał w składzie szereg problemów z kondycją, a wśród tych, którzy go wystraszyli, był Kane. Według Thomasa Tuchela, ówczesnego trenera Bayernu, Kane miał „całkowitą blokadę pleców” i miał wątpliwości co do powołania klubu do rewanżu półfinału Ligi Mistrzów. przeciwko Realowi Madryt. Kane został zmieniony w 85. minucie i opuścił dwa ostatnie mecze Bayernu w Bundeslidze.

Kane wszedł na boisko jako zmiennik w 61. minucie towarzyskiego wygranego 3:0 Anglii z Bośnią i Hercegowiną. Ostatniego poniedziałku i rozegrał 64 minuty jako starter w przegranym 1:0 meczu z Islandią Piątek. Southgate ma w swoim składzie dwóch napastników rezerwowych – Ollie Watkinsa i Ivana Toneya.

„Nic mi nie jest” – powiedział Kane. „Plan zakładał, że zagram 60 minut przeciwko Islandii. Pod tym względem był to dla mnie osobiście naprawdę dobry obóz. Dobry tydzień treningów, 30 minut (w meczu z Bośnią i Hercegowiną), jeszcze kilka dni treningów, a potem 60 minut. Czuję się naprawdę przygotowany i na dobrym miejscu.”

Southgate musiał ostatecznie podjąć trudne decyzje dotyczące swojego 26-osobowego składu, a najtrudniejsza była decyzja o rezygnacji z Harry’ego Maguire’a i Jacka Grealisha. Pierwsza z nich opierała się na opinii lekarskiej, że Maguire, który wraca do zdrowia po kontuzji stopy, będzie zdolny do gry dopiero przez ostatnie 16 lat. Zespół liczy 13 zawodników bez większego doświadczenia turniejowego. Dwunastu grało w co najmniej dwóch, a siedmiu zawodników – w tym Kane – grało w trzech lub czterech.

pomiń poprzednią promocję w biuletynie

„Myślę, że mamy więcej niż wystarczające doświadczenie” – powiedział Kane. „Szczególnie wielu graczy, którzy grali w dwóch lub trzech turniejach. Zawsze będą nowi gracze, ­zawodników, którzy zasługują na to, aby tu być. Mamy więcej niż wystarczająco. Chłopakom, którzy przegrali, naprawdę ciężko jest to znieść – zwłaszcza H (Maguire) doznał kontuzji. Wiem, ile Anglia dla niego znaczy. Smutno jest widzieć, jak odchodzą, ale ostatecznie to właśnie zyskuje gra dla Anglii. Menedżer musi podejmować trudne decyzje.

„Każdy ma prawo tu być. To właśnie powiedzieliśmy. Każdy wnosi do zespołu coś innego i jeśli mamy odnieść sukces, będziemy potrzebować wszystkich 26 zawodników. Oto przesłanie – że jesteśmy w tym razem”.