Kierownictwo Boeinga prawdopodobnie nie zostanie oskarżone o śmiertelne katastrofy: raport

Nowy Jork:

Jest mało prawdopodobne, aby dyrektorzy Boeinga zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej za śmiertelne wypadki w latach 2018 i 2019, w których zginęło 346 osób, ponieważ prawdopodobnie upłynął termin przedawnienia, powiedzieli na spotkaniu członkom rodzin ofiar urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości USA.

Szczegóły potwierdziła osoba zaznajomiona z piątkowym zgromadzeniem, a korespondencję przejrzała agencja Reuters.

Termin ścigania większości przestępstw federalnych wynosi pięć lat.

W połowie maja Departament Sprawiedliwości stwierdził, że Boeing naruszył umowę o odroczeniu ścigania (DPA) z 2021 r., która uchroniła firmę przed zarzutami karnymi wynikającymi z śmiertelnych wypadków.

Urzędnicy zgodzili się zwrócić do sędziego o oddalenie zarzutu spisku mającego na celu oszukanie amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), pod warunkiem że Boeing będzie przestrzegał warunków umowy przez okres trzech lat kończący się 7 stycznia 2024 r.

Jednak wybuch podczas lotu dwa dni przed wygaśnięciem umowy ujawnił ciągłe problemy z bezpieczeństwem i jakością. Panel wysadził nowy odrzutowiec Boeing 737 MAX 9 podczas lotu Alaska Airlines 5 stycznia.

Boeing ma czas do 13 czerwca na przedstawienie wszelkich niezgodności z ustaleniami departamentu, że naruszył on porozumienie z 2021 roku.

Urzędnicy mają czas do 7 lipca na poinformowanie sędziego federalnego w Teksasie o swoich planach.

„Dotrzymaliśmy warunków umowy” – oznajmił Boeing w sobotnim oświadczeniu.

Departament Sprawiedliwości nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Departament rozważa kilka opcji, w tym oskarżenie Boeinga lub przedłużenie DPA o rok. Urzędnicy mogliby również zawrzeć nową umowę o ochronie danych lub osiągnąć porozumienie o zakazie ścigania, które nie obejmuje nadzoru sądowego.

Urzędnicy mogliby również dążyć do wynegocjowania ugody z Boeingiem w związku z oskarżeniem o oszustwo w 2021 r. lub postawić firmę przed sądem w tej sprawie.

Boeingowi mogą również zostać postawione zarzuty w związku ze swoim zachowaniem podczas trzyletniej kadencji DPA, choć urzędnicy nie znaleźli dowodów na żadne przestępstwa popełnione w tym okresie, jak poinformowali rodziny ofiar prokuratorzy, według źródła znanego ze spotkania.

Członkowie rodzin ofiar rozważają zwrócenie się do urzędników o zaostrzenie kary w przypadku postawienia przed sądem i skazania Boeinga, podało źródło Reuters.

Podczas spotkania urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości oświadczyli, że według nich nie są w stanie ponad wszelką wątpliwość udowodnić przypadków nieumyślnego spowodowania śmierci lub oszustwa dotyczącego części samolotów na szczeblu federalnym – dodała osoba.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Source link