KIJÓW, Ukraina — Akcja ratunkowa w dużym kijowskim szpitalu dziecięcym przeciągnęła się na drugi dzień trafiony rosyjską rakietąPrezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że 38 osób zginęło, a prawie 200 zostało rannych w wyniku intensywnego ostrzału, który dotknął miasta w całym kraju.

Zełenski poinformował na platformie społecznościowej X, że w stolicy hospitalizowano 64 osoby, w Krzywym Rogu – 28, a w Dnieprze – sześć. Oba miasta znajdują się w centralnej Ukrainie.

Było to najcięższe bombardowanie Kijowa przez Rosję od prawie czterech miesięcy i jedno z najtragiczniejszych w skutkach wojnauderzając w siedem z 10 dzielnic miasta. Strajk w dziecięcym szpitalu Ochmatdyt, który przerwał operację na otwartym sercu i zmusił młodych pacjentów onkologicznych do leczenia na świeżym powietrzu, wywołał międzynarodowe oburzenie.

Więcej z TIME

Władze miasta Kijów ogłosiły wtorek oficjalnym dniem żałoby. Imprezy rozrywkowe zostały zakazane, a flagi opuszczone w stolicy.

Rosja zaprzeczyła swojej odpowiedzialności za atak na szpital, twierdząc, że nie atakuje celów cywilnych na Ukrainie, mimo licznych dowodów wskazujących na coś przeciwnego, w tym doniesień Associated Press.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow we wtorek powtórzył to stanowisko, powołując się na oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony, w którym obwiniano ukraiński pocisk przeciwlotniczy o częściowe zniszczenie szpitala.

Rosyjski atak w poniedziałek nastąpił w przededniu Szczyt NATO w Waszyngtonie gdzie kraje sojuszu mają obiecać Ukrainie nowe wsparcie militarne i gospodarcze.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin był gościć premiera Indii Narendra Modi w Moskwie.

Znaczenie Nowego Delhi jako kluczowego partnera handlowego wzrosło od czasu wysłania przez Kreml wojsk na Ukrainę w lutym 2022 r.

Zełenski bardzo krytycznie odniósł się do wizyty Modiego, mówiąc w poniedziałek wieczorem w programie X: „To ogromne rozczarowanie i druzgocący cios dla wysiłków na rzecz pokoju, gdy widzimy, jak przywódca największej demokracji na świecie obejmuje w Moskwie najbardziej krwawego przestępcę na świecie w takim dniu”.Source link