W symbolicznym geście gniewu Korea Północna we wtorek wysadziło w powietrze północne odcinki nieużywanych tras drogowych i kolejowych, które niegdyś łączyły Koreę z Koreą Południową, a rywale wymienili groźby kilka dni po tym, jak Północ stwierdziła, że ​​Południe przeleciało dronami nad stolicą Pjongjangu.

Choreografia rozbiórki podkreśla rosnący gniew Korei Północnej przeciwko konserwatywny rząd Korei Południowej. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zapowiedział zerwanie stosunków z Koreą Południową i porzucenie celu, jakim jest osiągnięcie pokojowego zjednoczenia Korei.

KOREA PÓŁNOCNA WYSYŁA OSTRZEŻENIE DO KOREI POŁUDNIOWEJ, POWIERZĄC, ŻE ŻOŁNIERZE GOTOWE DO UDERZENIA, JEŚLI POJAWI SIĘ WIĘCEJ DRONÓW

Obserwatorzy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, że Kim przeprowadzi wyprzedzający atak na Koreę Południową na dużą skalę ze względu na obawę, że niemal pewny masowy odwet ze strony przeważających sił Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej zagrozi przetrwaniu Pjongjangu.

W odpowiedzi na eksplozje Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej oświadczyli, że ich wojsko oddało strzały ostrzegawcze w południowych odcinkach granicy, wzmacniając swoją gotowość i poziom nadzoru. W oświadczeniu nie podano szczegółów, ale posunięcie to mogło być próbą zapobieżenia transgranicznemu ostrzałowi Korei Północnej.

Napięcia w Korei Południowej

Ekran telewizora donosi, że Korea Północna wysadziła w powietrze część północnej strony dróg międzykoreańskich podczas programu informacyjnego na dworcu kolejowym w Seulu w Korei Południowej, wtorek, 15 października 2024 r. (AP Photo/Ahn Young-joon)

Ministerstwo Zjednoczenia Korei Południowej, które zajmuje się sprawami z Koreą Północną, osobno potępiło detonacje Korei Północnej jako „wysoce nienormalne” i „regresywne” posunięcie, które narusza poprzednie porozumienia międzykoreańskie.

Film udostępniony przez wojsko Korei Południowej pokazał chmurę biało-szarego dymu wydobywającą się z eksplozji na drodze w pobliżu miasta Kaesong na zachodniej granicy. Można było zobaczyć północnokoreańskie ciężarówki i koparki sprzątające gruz. Na innym filmie widać dym wydobywający się z nadmorskiej drogi w pobliżu wschodniej granicy.

W poprzedniej erze międzykoreańskiego odprężenia w pierwszej dekadzie XXI wieku obie Korei ponownie połączyły dwie pary połączeń drogowych i kolejowych na swojej silnie ufortyfikowanej granicy – ​​jedną parę zwaną linią Gyeongui w zachodniej części i drugą zwaną linią Donghae we wschodniej części. Jednak ich działalność została później zawieszona, gdy Korea Północna spierała się o program nuklearny Korei Północnej i inne kwestie.

We wtorek zniszczone zostały części tras drogowych na linii Gyeongui oraz części tras drogowych i kolejowych na linii Donghae. Według południowokoreańskiej armii Korea Północna usunęła już podkłady i szyny po północnej stronie torów kolejowych linii Gyeongui Line.

Korea Północna ma historię inscenizacji choreografii niszczenia obiektów na swoim własnym terytorium jako przesłania politycznego.

W 2020 roku Korea Północna wysadziła pusty, wybudowany w Korei Południowej budynek biura łącznikowego na północ od granicy w odwecie za południowokoreańskie kampanie ulotek cywilnych. W 2018 r. Korea Północna zburzyła tunele na swoim poligonie, na którym przeprowadzane są testy jądrowe, na początku dyplomacji nuklearnej ze Stanami Zjednoczonymi. W 2008 roku Korea Północna wysadziła wieżę chłodniczą w swoim głównym kompleksie nuklearnym, kiedy toczyły się wcześniejsze negocjacje w sprawie rozbrojenia za pomocą z Waszyngtonem i innymi podmiotami.

Zniszczenie połączeń drogowych i kolejowych, zbudowanych głównie za pieniądze Korei Południowej, byłoby zgodne ze styczniowym rozkazem przywódcy Kim Dzong Una, aby porzucić cel, jakim jest pokojowe zjednoczenie Korei i formalnie uznać Koreę Południową za „niezmiennego głównego wroga kraju”. Rozkaz ten zaskoczył wielu obserwatorów spoza Korei Północnej, ponieważ wydawało się, że zrywa z długo pielęgnowanymi marzeniami jego poprzedników o pokojowym zjednoczeniu Półwyspu Koreańskiego na warunkach Północy.

Eksperci twierdzą, że Kim prawdopodobnie zamierza osłabić głos Korei Południowej w regionalnym sporze nuklearnym i dążyć do bezpośrednich kontaktów ze Stanami Zjednoczonymi. Kim może mieć także nadzieję na zmniejszenie wpływów kulturowych Korei Południowej i wzmocnienie rządów dynastycznych swojej rodziny w kraju.

Korea Północna oskarżyła Koreę Południową o infiltrację dronów w celu trzykrotnego zrzucania w tym miesiącu ulotek propagandowych nad Pjongjangiem i zagroziła, że ​​zareaguje siłą, jeśli taka sytuacja się powtórzy. Korea Południowa odmówiła potwierdzenia, czy wysłała drony, ale ostrzegła, że ​​Korei Północnej grozi koniec reżimu, jeśli zagrożone będzie bezpieczeństwo obywateli Korei Południowej.

Kim Jo Dzong, wpływowa siostra Kim Dzong Una, powiedziała we wtorek, że Korea Północna zabezpieczyła nieokreślone, wyraźne dowody na to, że za rzekomymi lotami dronów stoją południowokoreańscy „gangsterzy wojskowi”. Ostrzegła, że ​​Korea Południowa „będzie musiała zapłacić wysoką cenę”.

Media państwowe Korei Północnej podały we wtorek, że Kim Dzong Un podczas poniedziałkowego spotkania wyznaczył bliżej nieokreślone zadania związane z „natychmiastową akcją wojskową” i działaniem swojego środka odstraszania wojennego. Armia Korei Północnej zagroziła wcześniej, że zamieni Koreę Południową w „kupę popiołów”, twierdząc, że jej jednostki wojskowe na linii frontu są gotowe do otwarcia ognia.

Ministerstwo Zjednoczenia Korei Południowej stwierdziło, że drogi transgraniczne i połączenia kolejowe zbudowano przy użyciu południowokoreańskich materiałów i sprzętu o wartości 132,9 mln dolarów przekazanych w formie pożyczek, a Północ nadal jest zobowiązana do spłaty pomocy.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

W zeszłym tygodniu Korea Północna oświadczyła, że ​​trwale zablokuje granicę z Koreą Południową i zbuduje struktury obronne na pierwszej linii frontu. Urzędnicy z Korei Południowej poinformowali, że Korea Północna od początku tego roku dodaje bariery przeciwpancerne i kładzie miny wzdłuż granicy.

W ostatnich latach Korea Północna przeprowadziła serię prowokacyjnych testów rakietowych, a Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozszerzyły ćwiczenia wojskowe i współpracę.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj