SEOUL, Korea Południowa — Korea Południowa ogłosiła w poniedziałek, że zawiesi umowę o zbliżeniu z Koreą Północną, aby ukarać ją za wystrzeliwanie balonów przewożących śmieci, nawet po tym, jak Północ oświadczyła, że ​​zaprzestanie swojej kampanii balonowej.

W ciągu kilku dni Korea Północna wypuściła setki balonów, aby zrzucić śmieci i nawóz na Koreę Południową, w ramach gniewnej reakcji na poprzednie południowokoreańskie kampanie ulotek wśród cywilów. W niedzielę Korea Południowa oświadczyła, że ​​w odpowiedzi podejmie „nie do zniesienia” kroki odwetowe, po czym Korea Północna nagle ogłosiła, że ​​zaprzestanie latania balonami przez granicę.

Czytaj więcej: Atak bzdur: Korea Północna wysyła balony ze śmieciami i kupą do Korei Południowej

W poniedziałek Prezydencka Rada Bezpieczeństwa Narodowego Korei Południowej poinformowała, że ​​podjęła decyzję o zawieszeniu porozumienia międzykoreańskiego z 2018 roku, którego celem jest złagodzenie animozji na pierwszej linii frontu, do czasu przywrócenia wzajemnego zaufania między obiema Koreami – podało biuro prezydenta.

Rada Bezpieczeństwa stwierdziła, że ​​zawieszenie umożliwi Korei Południowej wznowienie ćwiczeń wojskowych w pobliżu granicy z Koreą Północną i podjęcie skutecznej, natychmiastowej reakcji na prowokacje ze strony Korei Północnej. Powiedział, że propozycja zawieszenia zostanie przedstawiona Radzie Gabinetowej we wtorek do zatwierdzenia.

Obserwatorzy twierdzą, że Korea Południowa potrzebuje zawieszenia umowy, aby wznowić nadawanie przez graniczne głośniki programów propagandowych skierowanych przeciwko Pjongjangu, piosenek K-pop i wiadomości z zewnątrz. Twierdzą, że takie programy już wcześniej dotknęły ściśle kontrolowaną Północ, gdzie większość z 26 milionów mieszkańców nie ma oficjalnego dostępu do zagranicznych wiadomości.

Porozumienie z 2018 r., osiągnięte podczas krótkiego okresu pojednania między ówczesnym liberalnym prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, wymaga od Korei zaprzestania wszelkich wrogich działań przeciwko sobie, w tym transmisji propagandowych i kampanii ulotkowych.

Porozumienie nie stanowi jednak wyraźnie, że roznoszenie ulotek wśród ludności cywilnej powinno również zostać zakazane. Umożliwiło to aktywistom z Korei Południowej dalsze latanie balonami w celu zrzucania ulotek skierowanych przeciwko Pjongjangu, pendrive’ów z południowokoreańskimi dramatami i wiadomościami ze świata oraz dolarów amerykańskich w Korei Północnej. Wściekła z powodu takich kampanii ulotek Korea Północna strzelała już do nadlatujących balonów i zniszczyła zbudowane w Korei Południowej, niezamieszkane międzykoreańskie biuro łącznikowe na północy.

Czytaj więcej: Świat musi uważnie obserwować Koreę Północną

Porozumieniu z 2018 r. groziło już załamanie. Napięcie wzrosło po wystrzeleniu przez Koreę Północną satelity szpiegowskiego w listopadzie zeszłego roku, co skłoniło obie Koree do podjęcia kroków naruszających porozumienie – Korea Południowa wznowiła obserwację powietrzną linii frontu, a Korea Północna przywróciła posterunki straży granicznej.

Od zeszłego wtorku w różnych częściach Korei Południowej odkryto łącznie około 1000 północnokoreańskich balonów przewożących obornik, niedopałki papierosów, skrawki tkanin i makulaturę. Według armii Korei Południowej nie znaleziono żadnych substancji niebezpiecznych.

W niedzielny wieczór Kim Kang Il, wiceminister obrony Korei Północnej, powiedział, że Północ zaprzestanie swojej kampanii balonowej, ponieważ pozostawiło to Koreańczykom z południa „wystarczające doświadczenie tego, jak bardzo nieprzyjemnie się czują”. Powiedział, że Korea Północna ponownie zacznie latać balonami, jeśli południowokoreańscy aktywiści wznowią własne działania balonowe.

Czytaj więcej: Korea Północna porzuca sprzed kilkudziesięciu lat cel zjednoczenia z Południem. Oto, co warto wiedzieć

Eksperci twierdzą, że prowadzona przez Koreę Północną kampania balonowa, podobno pierwsza tego rodzaju od siedmiu lat, ma wywołać podział w Korei Południowej w związku z twardą polityką obecnego konserwatywnego rządu wobec Północy. Od 2022 r. Korea Północna radykalnie zintensyfikowała testy broni, co analitycy nazywają próbą wzmocnienia swojego potencjału nuklearnego i zwiększenia wpływu w przyszłej dyplomacji z USA

Source link