Malediwy zakazują Izraelczykom protestowania przeciwko wojnie w Gazie

Wojna w Gazie została wywołana bezprecedensowym atakiem Hamasu na Izrael z 7 października

Mężczyzna:

Malediwy, naród Oceanu Indyjskiego, wyda Izraelczykom zakaz wstępu do tego luksusowego turystycznego miejsca – oznajmiło w niedzielę biuro prezydenta, ogłaszając ogólnokrajowy wiec w ramach „solidarności z Palestyną”.

Malediwy, mała islamska republika składająca się z ponad 1000 strategicznie położonych wysepek koralowych, znana jest z zacisznych, piaszczystych białych plaż, płytkich turkusowych lagun i wycieczek w stylu Robinsona Crusoe.

Prezydent Mohamed Muizzu „postanowił nałożyć zakaz wydawania izraelskich paszportów” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik jego biura, nie podając szczegółów, kiedy nowe prawo zacznie obowiązywać.

Muizzu ogłosił także ogólnokrajową kampanię zbierania funduszy pod nazwą „Malediwczycy solidaryzują się z Palestyną”.

Malediwy zniosły poprzedni zakaz wjazdu izraelskich turystów na początku lat 90. i przystąpiły do ​​przywracania stosunków w 2010 r.

Próby normalizacji zostały jednak udaremnione po obaleniu prezydenta Mohameda Nasheeda w lutym 2012 r.

Partie opozycyjne i sojusznicy rządu na Malediwach wywierają presję na Muizzu, aby wydał zakaz Izraelczykom, jako znak protestu przeciwko wojnie w Gazie.

Oficjalne dane wykazały, że liczba Izraelczyków odwiedzających Malediwy spadła do 528 w pierwszych czterech miesiącach tego roku, co oznacza spadek o 88 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W odpowiedzi na zakaz rzecznik izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nalegał, aby obywatele unikali podróży na Malediwy.

„Obywatelom Izraela przebywającym w kraju zaleca się rozważenie wyjazdu, gdyż jeśli z jakiegoś powodu popadną w kłopoty, będzie nam trudno pomóc” – dodał rzecznik.

Wojna w Gazie została wywołana bezprecedensowym atakiem Hamasu na Izrael z 7 października, w wyniku którego zginęło 1189 osób, głównie cywilów, według danych AFP opartych na oficjalnych danych izraelskich.

Hamas wziął także 252 zakładników, z których 121 pozostaje w Gazie, w tym 37, według armii, nie żyje.

Według ministerstwa zdrowia terytorium kontrolowanego przez Hamas w izraelskiej ofensywie odwetowej zginęło co najmniej 36 439 osób w Gazie, głównie cywilów.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Source link