BRUKSELA – Jeden z najdłużej urzędujących urzędników najwyższego szczebla NATO, Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg, ustąpił ze stanowiska we wtorek, przekazując stery byłemu premierowi Holandii Markowi Rutte, gdy sojusz wojskowy stoi przed niektórymi z największych wyzwań w swojej historii.
Obaj mężczyźni, którzy po raz pierwszy zasiedli do stołu NATO 14 lat temu jako przywódcy Norwegii i Holandii, powitali się serdecznie przed siedzibą Sojuszu w Brukseli, a następnie złożyli wieniec poległemu personelowi wojskowemu, otoczonemu flagami 32 państw członkowskich. kraje.
„Mark ma doskonałe przygotowanie, aby zostać świetnym sekretarzem generalnym” – powiedział Stoltenberg, który był wyraźnie wzruszony, kończąc dekadę sprawowania urzędu.
„Był premierem przez 14 lat i przewodził czterem różnym rządom koalicyjnym, dlatego wie, jak zawierać kompromisy, tworzyć konsensus, a są to umiejętności, które są bardzo cenione tutaj, w NATO” – powiedział Stoltenberg.
Rutte powiedział, że „nie może się doczekać, aż zabierze się do pracy”.
Po tym, jak setki pracowników NATO oklaskiwały obu mężczyzn, gdy wchodzili do wielkiej sali, w której odbywają się posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ambasadorów, ministrów i przywódców, Stoltenberg pomógł swojemu następcy rozpocząć pracę, wręczając mu młotek wikingów do użycia podczas przewodniczenia posiedzeniom.
Rutte powiedział, że jego priorytetami będzie wsparcie NATO dla Ukrainy w czasie trwającej już trzeci rok wojny, zwiększenie wydatków na obronę i wzmocnienie partnerstw ustanowionych przez sojusz z innymi krajami na całym świecie, zwłaszcza w Azji i na Bliskim Wschodzie.
Rutte podkreślił także znaczenie utrzymania silnych więzi transatlantyckich między Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Europą i wyraził pewność, że będzie mógł dobrze współpracować z każdym, kto zostanie wybrany do Białego Domu.
Badania sugerują, że listopadowe wybory w USA będą zaciętym wyścigiem. Mogłoby to oznaczać powrót Donalda Trumpa, którego przechwałki podczas ostatniej kadencji na temat niskich wydatków na obronę wśród europejskich sojuszników i Kanady podważone zaufanie krajów członkowskich NATO.
Stało się to wyzwaniem egzystencjalnym, ponieważ mniejsi członkowie obawiali się, że Stany Zjednoczone pod rządami Trumpa złamią obietnicę NATO dotyczącą bezpieczeństwa, zgodnie z którą wszystkie kraje muszą przyjść na ratunek każdemu sojusznikowi znajdującemu się w tarapatach, co stanowi kamień węgielny, na którym zbudowany jest sojusz.
Ale Rutte powiedział: „Znam obu kandydatów bardzo dobrze”. Pochwalił Trumpa za namawianie sojuszników z NATO do większych wydatków i zaostrzenie ich podejścia do Chin. Pochwalił także „fantastyczne osiągnięcia” wiceprezydent Kamali Harris i określił ją jako „bardzo szanowaną przywódczynię”.
„Będę mógł pracować z obydwoma. Niezależnie od wyniku wyborów” – powiedział Rutte.
Stoltenberga, NATO 13. sekretarz generalnyprzejął w 2014 r., roku tamtego „małe zielone ludziki” z Rosji przedostała się na Ukrainę. Moskwa zaanektowała Półwysep Krymski, co spowodowało wzrost wydatków na obronę w największym na świecie sojuszu na rzecz bezpieczeństwa, który nabrał tempa w czasie jego kadencji.
Jego staż pracy wyprzedził jedynie holenderski dyplomata Joseph Luns, który przez 12 lat kierował NATO.
Sekretarze generalni NATO kierują kwaterą główną, kierują programem roboczym sojuszu i przemawiają w imieniu organizacji składającej się z 32 narodów jednym, jednoczącym głosem. Ciągłość jest zwykle słowem kluczowym, gdy obejmują oni urząd.
Rutte zostaje najwyższym urzędnikiem cywilnym NATO, gdy inwazja Rosji na Ukrainę na pełną skalę zbliża się do 1000 dni.
„Nie może być trwałego bezpieczeństwa w Europie bez silnej, niezależnej Ukrainy” – stwierdził w swoim pierwszym przemówieniu po objęciu urzędu i potwierdził zobowiązanie podjęte przez przywódców organizacji w 2008 roku, że „należne miejsce Ukrainy jest w NATO”.
Siły rosyjskie poczyniły postępy we wschodniej Ukrainie. Armia ukraińska ma niepewną władzę nad częścią Obwód kurski w Rosji, co zapewniło chwilową poprawę morale, lecz w miarę wzrostu ofiar pozostaje ona pozbawiona ludzi i broni.
Rutte będzie musiał znaleźć nowe sposoby, aby zachęcić sojuszników do poparcia Ukrainy, których szeregi wzrosły do 32 krajów od czasu inwazji, gdy Finlandia i Szwecja dołączyły do UE, aby szukać ochrony przed Rosją pod parasolem bezpieczeństwa NATO.
Trump krytycznie odniósł się do pomocy USA dla Ukrainy i w zeszłym tygodniu zasugerował, aby prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski to zrobił powinien był pójść na ustępstwa do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina przed rozpoczęciem inwazji w 2022 r.
Członkostwo Ukrainy w NATO pozostaje odległą perspektywą. Kilka krajów członkowskich, na czele z USA i Niemcami, uważa, że Ukraina nie powinna przyłączać się do sojuszu, gdy toczy wojnę.