PORTLAND, Ore. (KOIN) — W 2020 r. wyborcy z trzech hrabstw zatwierdzili środek, który nałożył podatek dochodowy od osób o wysokich dochodach i podatek dochodowy od działalności gospodarczej. Te pieniądze — Podatek od usług mieszkalnictwa wspomaganego—jest przeznaczony wyłącznie na finansowanie programów pomocy osobom bezdomnym w trzech hrabstwach/regionach.

Metro prognozuje obecnie, że ten podatek (największy program podatkowy per capita w kraju w całym regionie) przyniesie w tym roku 360 milionów dolarów — i teraz chce rozszerzyć wydatki poza usługi dla bezdomnych, aktualizując zasady dotyczące sposobu pobierania i wydawania pieniędzy.

„Uważamy, że to pozwoliłoby na opracowanie lepszych celów regionalnych, na podstawie których można by oceniać hrabstwa” — powiedział Andy Shaw, dyrektor ds. rządowych w Metro. Powiedział, że dążą do przejrzystości i długowieczności.

Podatek od usług mieszkalnictwa wspomaganego można przeznaczyć wyłącznie na usługi dla osób bezdomnych, a każde hrabstwo może wykorzystać go według własnego uznania.

Ten nowa propozycja zaleca zmiana przepisów, aby umożliwić powiatom wydawanie pieniędzy na zakup, budowę i utrzymanie niedrogich mieszkań, utworzenie niezależnej rady nadzorczej ds. przejrzystości i odpowiedzialności, coroczne dostosowywanie progów podatkowych do inflacji oraz potencjalne obniżenie stawki podatkowej.

Sugeruje nawet przedłużenie obowiązywania podatku poza obecną datę końcową, tj. 2030 r. W kolejnym głosowaniu w sprawie metra wyborcy mogą zostać poproszeni o przedłużenie obowiązywania podatku co najmniej do 2050 r.

„To by wydłużyło podatek, a nie go podniosło” – powiedział Shaw. „Myślimy, że ta długoterminowa inwestycja naprawdę może mieć znaczenie w pomaganiu ludziom w wyjściu z ulic, w rozwiązaniu problemu bezdomności, który jest największym zmartwieniem wyborców i mieszkańców naszego regionu”.

Andy Shaw, dyrektor ds. rządowych w Metro, 9 lipca 2024 r. (KOIN)
Andy Shaw, dyrektor ds. rządowych w Metro, 9 lipca 2024 r. (KOIN)

Shaw nie sądzi, że podniesienie podatku odstraszy ludzi i przedsiębiorstwa.

„Wyborcy w tym regionie poparli podniesienie podatków dla dobra społeczności, ale osiągnęli już swój limit” – powiedział Shaw w wywiadzie dla KOIN 6 News. „Inflacja, wzrosty czynszów, mieszkań i kosztów żywności wymagają od ludzi, aby robili więcej z tym, co już mają. Uważamy, że jest to okazja dla rządu, aby pokazać, że my również możemy zrobić więcej z tym, co mamy”.

Dodał, że Metro chce znaleźć równowagę między zapewnieniem powiatom Multnomah, Washington i Clackamas elastyczności w wydatkach a koniecznością rozliczania ich przed podatnikami.

Rada metra weźmie pod uwagę te zalecenia i podejmie bardziej szczegółową decyzję do grudnia. Bez względu na to, jaka będzie decyzja, wyborcy prawdopodobnie zobaczą środek od Metro dotyczący tych sugerowanych zmian podatkowych w maju 2025 r.Source link