Kampus Microsoftu w Redmond w stanie Waszyngton. (Zdjęcie: GeekWire)

Microsoft zawarł umowę na zakup 500 000 ton metrycznych kredytów na usuwanie dwutlenku węgla od spółki zależnej Occidental Petroleum. Umowa ta jest nazywana największa pojedyncza umowa dotycząca usuwania dwutlenku węgla kiedykolwiek zrobiony.

Umowa dotyczy 1PointFive, które buduje zakład bezpośredniego wychwytywania powietrza (DAC) w swojej fabryce Stratos w Teksasie. Zakład ma rozpocząć działalność w przyszłym roku, zgodnie z Bloomberg. 1PointFive ogłosiło zawarcie umowy we wtorek.

Microsoft postawił sobie za cel osiągnięcie ujemnej emisji dwutlenku węgla do 2030 r., ale jego emisje stale rosnąćnapędzane rosnącym wykorzystaniem sztucznej inteligencji i narzędzi takich jak ChatGPT. AI wymaga energochłonnych obliczeń i budowy centrów danych, co zwiększa wpływ firmy z siedzibą w Redmond w stanie Waszyngton na emisję dwutlenku węgla.

DAC to strategia usuwania węgla z atmosfery poprzez wyciąganie go z powietrza i przechowywanie lub wykorzystywanie. CO2 wychwycony w ramach umowy z Microsoftem będzie przechowywany pod ziemią.

W 2022 r. firma Microsoft dokonała pierwszego długoterminowego zakupu w celu usuwania dwutlenku węgla, kiedy podpisano umowę z Climeworks w celu usunięcia 10 000 ton dwutlenku węgla.

We wrześniu, Amazonka zgodziła się kupić uzgodnione 250 000 ton metrycznych kredytów na usuwanie CO2 od 1PointFive.Source link