Richard Black trzyma talerz do przechowywania danych Project Silica
Richard Black, dyrektor ds. badań w projekcie Silica firmy Microsoft, trzyma talerz do przechowywania danych. (Zdjęcie Microsoft)

Czterdzieści siedem lat później NASA wysłała „Złotą Płytę” w głęboką przestrzeń kosmiczną, aby udokumentować ludzką wizję świata, Microsoft Projekt Silica łączy siły z inicjatywą nauki obywatelskiej, aby położyć podwaliny — lub, mówiąc precyzyjniej, przygotować grunt — do zrobienia czegoś podobnego.

Złota Płyta 2.0projekt stworzony przez studentów, nauczycieli i badaczy współpracujących z Aleje: Szkoła Światowaotrzymuje również pomoc od artysty Jon Lombergktóry był dyrektorem ds. projektowania Golden Record 1.0.

Oryginalny projekt Golden Record obejmował zachowanie obrazów i dźwięków z całego świata na pozłacanych płytach gramofonowych. Kopie płyty umieszczono na sondach Voyager 1 i 2 NASA i wystrzelono w kosmos w 1977 r. Pomysł polegał na tym, że jeśli podróżnicy kosmiczni natkną się na płyty w odległej przyszłości, będą mogli rozszyfrować zapisane archiwum i dowiedzieć się, jak wyglądał nasz świat w XX wieku.

Organizatorzy Golden Record 2.0 realizują ten sam pomysł, choć wciąż zastanawiają się, w jaki sposób ich archiwum zostanie zapakowane i wydane.

Projekt Silica może odegrać rolę w pakowaniu. Richard Black, kierownik laboratorium Cambridge w Microsoft Research w Wielkiej Brytanii, kieruje działaniami mającymi na celu przechowywanie danych wewnątrz cienkich talerzy ze szkła krzemionkowego.

„Dokonuje tego za pomocą ultrakrótkich impulsów laserowych, które powodują trwałą, wykrywalną, a jednocześnie przezroczystą modyfikację kryształu szkła, dzięki czemu dane stają się tak trwałe, jak sam kawałek szkła” Black wyjaśnił w podcaście firmy Microsoft zatytułowanym „Collaborators”.

Każdy talerz wielkości podstawki mógł przechowywać kilka terabajtów danych przez wiele tysiącleci, według MicrosoftuDane można odczytać za pomocą mikroskopu i zdekodować za pomocą algorytmów uczenia maszynowego.

Black i jego współpracownicy zakodowali kilka testowych talerzy dla Golden Record 2.0. Stworzyli również przewodnik oparty na szkle, który mógłby pomóc każdemu, kto natknął się na talerze — zarówno kosmitom, jak i ludziom z dalekiej przyszłości — dowiedzieć się, jak je odczytać. „Oczywiście, ludzkość nie zrezygnuje z mikroskopów, ale jeśli potrafimy wyjaśnić istotom pozaziemskim, jak odczytałyby talerz Silica, to powinno być całkiem oczywiste, że potrafimy wyjaśnić naszym ludzkim potomkom, jak to zrobić” — powiedział Black.

Tymczasem zespół Złotej Płyty 2.0 postępuje zgodnie z modelem zastosowanym przez Lomberga i innych twórców oryginalnej Złotej Płyty, którzy zdigitalizowali obrazy, a także naturalne dźwięki, muzykę i słowo mówione na potrzeby swojego archiwum ludzkości.

Wtedy internet był jeszcze w powijakach. Dzisiaj zespół 2.0 korzysta z narzędzi online, aby prośba o wkład multimedialny i uzyskaj opinie na temat materiałów medialnych udostępnionych przez innych.

„Lubię myśleć o tym jako o pewnego rodzaju kapsule czasu ludzkości, która została zaprojektowana, aby reprezentować nas — kim jesteśmy jako gatunek, co kochamy, dlaczego to kochamy, co robimy i naszą różnorodność, dlaczego jesteśmy inni, dlaczego robimy różne rzeczy — dla możliwych istot pozaziemskich” — powiedział członek zespołu Dexter Greenektóry rozpoczyna pierwszy rok studiów inżynierskich na Uniwersytecie Michigan.

Lomberg pomógł Greene’owi i jego kolegom z zespołu wybrać i zorganizować zawartość archiwum. Opowiedział im również o historii stojącej za oryginalną Złotą Płytą oraz o historii i podstawach komunikacji międzygwiezdnej.

„Ludzie zawsze mnie pytają, jak inaczej zrobiłbym Golden Record dzisiaj” – powiedział Lomberg GeekWire w e-mailu. „Rozpocząłem ten projekt w Avenues jako sposób na odpowiedź na to pytanie. Stworzony przez licealistów i najnowocześniejszą technologię, jest to przesłanie nowej generacji do gwiazd”.

Przez dziesięciolecia kilka innych projektów określało się mianem następców projektu Golden Record. Sam Lomberg był odpowiedzialny za jeden z tych projektów, który nazywał się Wiadomość OneEarth. Niedawno Fundacja Arch Mission miała mikrominiaturowe archiwa wysłane w kosmos z pomocą partnerów, od SpaceX, Astrobotic i Intuitive Machines po Microsoft i Uniwersytet Waszyngtoński.

Zespół Golden Record 2.0 nie zapewnił sobie jeszcze lotu w kosmos. Jednak Greene powiedział, że on i jego koledzy z zespołu „trochę rozmawiali” z zespołem stojącym za podobnym przedsięwzięciem o nazwie Wiadomość ludzkości do gwiazd (znany również jako Wiadomość w butelce). Projekt ten jest prowadzony przez Jonathana Jiangabadacz z Jet Propulsion Laboratory NASA.

Greene powiedział, że komercyjne przedsięwzięcia kosmiczne, w tym SpaceX, mogą zapewnić dodatkowe opcje. „Myśleliśmy o tym wszystkim i kontaktowaliśmy się z innymi agencjami kosmicznymi” – powiedział.

Black powiedział, że warto podjąć ten wysiłek, nawet jeśli Golden Record 2.0 nigdy nie dotrze do gwiazd. „Myślę, że zachęcanie ludzkości do zastanowienia się nad sobą — gdzie jesteśmy, jakie wyzwania stoją przed nami jako gatunkiem tutaj na planecie Ziemia — wiesz, to dobry moment, aby pomyśleć o tych myślach” — powiedział.

Greene się zgodził. „Dużo o tym myśleliśmy” – powiedział. „Nawet jeśli płyta nie dotrze do istot pozaziemskich, czy warto? … Warto, po prostu dla nas, aby zastanowić się, gdzie jesteśmy i jak możemy ulepszyć to, co zrobiliśmy w przeszłości, i co możemy zrobić w przyszłości”.



Source link