Prawie 30 osób ubiegających się o azyl zostało uwięzionych w kontrolowanej przez ONZ strefie buforowej pomiędzy kontrolowaną przez Turcję północą Cypru a uznanym na arenie międzynarodowej południem w związku z represjami władz cypryjskich wobec nielegalnej migracji po gwałtownym wzroście liczby Syryjczyków przybywających z Libanu.

Grupy, w tym 13 z Syrii i 14 z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, znajdują się w różnych miejscach w strefie buforowej, która rozciąga się na około 180 km przez Cypr, śródziemnomorski kraj będący członkiem Unii Europejskiej i dzieli stolicę od , Nikozja, w dwóch. Na teren tzw. Zielonej Strefy przybyli pieszo z okupowanej północy.

Jeśli migranci powrócą na północ – obszar obejmujący około jednej trzeciej wyspy i uznawany jedynie przez Turcję – grozi im deportacja, ponieważ administracja nie posiada infrastruktury prawnej umożliwiającej udzielenie azylu. Przekroczenie strefy buforowej od strony okupowanej północy również stanowiłoby wykroczenie na terenie tej administracji i mogłoby prowadzić do deportacji.

Prezydent Cypru Nikos Christodoulides powiedział w zeszłym tygodniu, że tamtejsze władze zapewnią pomoc humanitarną migrantom znajdującym się obecnie w strefie buforowej, ale nie pozwolą im wjechać na południe w obawie przed stworzeniem precedensu. „Nie pozwolimy na utworzenie nowego szlaku nielegalnej imigracji” – powiedział reporterom w ubiegły wtorek.

Jako członek Unii Europejskiej Cypr jest odpowiedzialny za regulowanie wjazdu do bloku, a rzecznik rządu Konstantinos Letymbiotis powiedział w zeszłym miesiącu, że kraj „będzie kontynuował skuteczny nadzór wzdłuż strefy buforowej”.

Jednak urzędnik Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE, powiedział we wtorek, że państwa członkowskie są zobowiązane do akceptowania wniosków o azyl, nawet w strefie buforowej. Rzeczniczka Komisji do spraw wewnętrznych, Anitta Hipper, stwierdziła w oświadczeniu, że „w prawodawstwie UE zapisano możliwość ubiegania się przez każdą osobę o ochronę międzynarodową na terytorium państwa członkowskiego, nawet na jego granicy lub w obszarze ruchu drogowego”. .

Według Emilii Strovolidou, rzeczniczki agencji ONZ ds. uchodźców na Cyprze, migranci ze strefy buforowej przemierzali tę granicę w dwóch grupach w ciągu ostatnich trzech tygodni, która wyraziła zaniepokojenie ich losem w obliczu wysokich temperatur, które mają sięgać nawet 100 stopni. Fahrenheita w tym tygodniu.

„Ci ludzie opuścili swoje kraje, aby znaleźć bezpieczeństwo i lepsze życie, a teraz utknęli w pułapce” – powiedział. „A przed nami fala upałów”.

Jedno z dzieci w tej grupie, 13-letni chłopiec, zostało zabrane do szpitala w Nikozji z powodu „problemów psychicznych”, a przypadki zawrotów głowy i nudności z powodu gorąca są na porządku dziennym – dodał.

Zainstalowano toalety i prysznice – dodała pani Anna. Strovolidou oraz pracownicy organizacji humanitarnych i sił pokojowych ONZ zaopatrywali migrantów w namioty i żywność, które stacjonują w strefie buforowej od czasu jej utworzenia w 1974 r. po wyspie. był skutecznie podzielony pomiędzy społeczności turecką i grecką.

Jednak migranci nie mogą mieszkać przez czas nieokreślony w namiotach pośrodku strefy zdemilitaryzowanej, zauważyła pani Strovolidou, dodając, że agencja Narodów Zjednoczonych naciskała na władze cypryjskie, aby przyznały im azyl.

Tysiące Syryjczyków opuściło w tym roku Liban jak ten kraj cierpi ostre trudności gospodarcze I Napięcie rośnie w związku z kampanią wojskową izraelskiego sąsiada w Gazie. Pomoc międzynarodowa dla Syryjczyków, których kraj jest uwikłany w wojnę domową od ponad 13 lat, zmalała, ponieważ uwagę świata przyciągnęły ostatnie konflikty.

W połowie kwietnia prezydent Christodoulides powiedział, że Cypr wstrzymuje rozpatrywanie wniosków o azyl składanych przez Syryjczyków w związku z gwałtownym wzrostem liczby osób przybywających z Libanu. Według danych cypryjskiego rządu, w pierwszych trzech miesiącach roku do kraju drogą morską przybyło ponad 2000 nielegalnych migrantów, w porównaniu z 78 w tym samym okresie ubiegłego roku.

Według pani Strovolidou ponad 14 000 Syryjczyków na Cyprze w wyniku zamrożenia procedur azylowych znalazło się w zawieszeniu, z których wielu czeka od ponad roku na odpowiedź na swoje wnioski o azyl.

Większość ma prawo do żywności i mieszkania na Cyprze, chociaż nie mają prawa do pracy. Zgodnie z kwietniową decyzją każda osoba, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy wróciła do Syrii przez okupowany przez Turcję północny Cypr, nie jest już uprawniona do ochrony międzynarodowej i grozi jej deportacja.

Władze cypryjskie wysłały także statki do patrolowania obszaru między Cyprem a Libanem. A kiedy pan. Christodoulides towarzyszył Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, podczas jej wizyty w Libanie na początku maja. Urzędnik europejski zadeklarował przekazanie 1 miliarda euro, czyli 1,08 miliarda dolarów, na pomoc dla gospodarki Libanu i walkę z handlem ludźmi .

Działania te pomogły spowolnić napływ na Cypr drogą morską, ale wydaje się, że doprowadziły do ​​większej aktywności na całej zielonej linii, co z kolei skłoniło władze cypryjskie do przydzielenia większej liczby funkcjonariuszy straży granicznej do obszaru amortyzacji

Według pracowników organizacji humanitarnych w poprzednich latach migranci utknęli w strefie buforowej, ale nie była to taka liczba. W jednym przypadku z 2021 r. dwóch Kamerunów zostało uwięzionych w strefie buforowej na siedem miesięcy, do czasu aż po przewiezieniu ich do Włoch wizyta papieża Franciszka na Cyprze.

SM. Strovolidou zauważył, że migranci, którym uda się przedostać na południe, są przyjmowani w placówkach państwowych i zaapelował o pomoc dla osób znajdujących się w strefie buforowej. „Nie wiedzą, co się dzieje i jak długo tam będą” – powiedział. „Są w zawieszeniu”.



Source link