NBA uzgodniło warunki nowej umowy medialnej, rekordowej, 11-letniej umowy o wartości 76 miliardów dolarów, która gwarantuje, że pensje graczy będą rosły w dającej się przewidzieć przyszłości i z pewnością zmieni sposób, w jaki niektórzy widzowie oglądają grę przez wiele kolejnych lat.

Osoba znająca negocjacje powiedziała Stowarzyszenie prasy że sieci mają arkusze warunków, a kolejnym krokiem będzie zatwierdzenie kontraktów przez radę nadzorczą ligi.

Osoba ta rozmawiała w środę z AP pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie wolno jej było rozmawiać na tak istotne tematy.

JONTAY PORTER PRZYZNAJE SIĘ DO WINNOŚCI W ZAKŁADZIE HAZARDOWYM, KTÓRY SPOWODOWAŁ GO DOŻYWOTNI ZAKAZ WSTĘPU DO NBA

Umowa, która ustanowiła rekordy NBA zarówno pod względem długości, jak i całkowitej wartości, wchodzi w życie w sezonie 2025-26. Mecze będą nadal transmitowane na ESPN i ABC, a teraz niektóre trafią do NBC i Amazon Prime. TNT Sports, które jest częścią rodziny nadawczej ligi od lat 80., może zniknąć, ale ma pięć dni na wyrównanie jednej z umów.

Pięciodniowy okres będzie liczony od momentu, w którym liga prześle gotowe kontrakty do TNT.

Pierwszy o tych umowach poinformował dziennik „The Athletic”.

ESPN i ABC nadal będą miały najlepszy pakiet ligi, który obejmuje finały NBA i jedną z serii finałów konferencji. ABC transmituje finały NBA od 2003 roku. ABC nadal będzie transmitować mecze w sobotnie wieczory i niedzielne popołudnia, kiedy kończy się sezon regularny NFL.

Tobiasz Harris

PLIK – Tobias Harris z Philadelphia 76ers, środek, rzuca się do rzutu między Deanem Wade’em z Cleveland Cavaliers, z lewej, a Georgesem Niangiem w pierwszej połowie meczu turniejowego NBA w trakcie sezonu, wtorek, 21 listopada 2023 r., w Filadelfii. NBA uzgodniła warunki nowej umowy medialnej, 11-letniej umowy o wartości 76 miliardów dolarów, która zapewnia, że ​​pensje graczy będą rosły w przewidywalnej przyszłości i z pewnością zmieni sposób, w jaki niektórzy widzowie oglądają grę przez wiele lat. (Zdjęcie AP/Matt Slocum, archiwum)

Główne wieczory ESPN nadal będą przypadać na środy, a niektóre mecze będą transmitowane także w piątki i niedziele.

Powrót stacji NBC, która transmitowała mecze NBA w latach 1990–2002, po raz pierwszy w historii ligi daje jej dwóch partnerów transmisyjnych.

NBC będzie pokazywać mecze w niedzielny wieczór po zakończeniu sezonu NFL. Będzie emitować mecze we wtorki w trakcie sezonu regularnego, a pakiet meczów w poniedziałkowy wieczór będzie transmitowany wyłącznie na Peacock.

Prime Video będzie transmitować gry w czwartkowe wieczory po zakończeniu transmisji meczów NFL. Pozostałe wieczory będą w piątek i sobotę.

NBC i Prime Video będą na zmianę prowadzić finał drugiej konferencji.

W krótkim okresie umowa ta niemal na pewno oznacza, że ​​pułap wynagrodzeń ligi wzrośnie o 10% rocznie — maksymalnie zgodnie z warunkami najnowszego Układu Zbiorowego Pracy pomiędzy NBA a jej zawodnikami. Oznacza to, że zawodnicy tacy jak Shai Gilgeous-Alexander z Oklahoma City i Luka Doncic z Dallas mogliby zarabiać około 80 milionów dolarów w sezonie 2030-31 i podnosi przynajmniej pewne prawdopodobieństwo, że najlepsi zawodnicy mogą zarabiać gdzieś w pobliżu 100 milionów dolarów za sezon do połowy lat 30. XXI wieku.

Otwiera to również drogę do kolejnego ważnego punktu na liście zadań NBA: ekspansji.

Komisarz Adam Silver był bardzo jasny co do kolejności najważniejszych punktów programu w ostatnich sezonach, a mianowicie: zachowanie pokoju pracowniczego (co udało się osiągnąć dzięki nowemu CBA), uzyskanie nowej umowy medialnej (obecnie zasadniczo zakończonej), a następnie i tylko wtedy liga skupi swoją uwagę na dodawaniu nowych franczyz. Las Vegas i Seattle są zazwyczaj jednymi z miast najczęściej wymienianych jako najlepsi kandydaci do ekspansji, a inne takie jak MontrealOczekuje się, że grupy zainteresowanych przybędą także z Vancouver i Kansas City.

Wraz ze wzrostem łącznej wartości pakietów praw do transmisji w ciągu ostatnich 25 lat wzrosły również pensje, ze względu na to, jak bardzo ten strumień przychodów zasila pułap wynagrodzeń.

Kiedy NBC i Turner uzgodnili czteroletnią umowę o wartości 2,6 miliarda dolarów, która zaczęła się od sezonu 1998-99, limit wynagrodzeń wynosił 30 milionów dolarów na drużynę, a średnia pensja około 2,5 miliona dolarów. Średnia pensja w tym sezonie przekroczyła 10 milionów dolarów na zawodnika — i od tego momentu będzie tylko rosła.

Kiedy umowa NBC-Turner, która zaczęła się ćwierć wieku temu, wygasła, następna umowa — obejmująca sześć sezonów — kosztowała ABC, ESPN i Turnera około 4,6 miliarda dolarów. Następna była siedmioletnią umową, która kosztowała te sieci 7,4 miliarda dolarów.

Obecna umowa, która wygasa w przyszłym sezonie, pobiła te rekordy — dziewięć lat, prawie 24 miliardy dolarów.

A teraz wydaje się to groszami.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Od umowy zawartej w latach 1998–1999 do obecnej, która ma wejść w życie w 2025 r., całkowita wartość wzrosła o około 2800%. Uwzględniając inflację, nawet w tym okresie wartość wzrosła o około 1400%.Source link