Co musisz wiedzieć:

Kultury Majów i Teotihuacán są bardzo różne. Czy jest możliwe, że pomiędzy tymi dwiema kulturami przedhiszpańskimi istniała interakcja?

Kultury przedhiszpańskie naszego kraju charakteryzują się odmiennymi wierzeniami i zwyczajami. Teotihuakowie i Majowie zbudowali własne imperia, oddzielone jedynie położeniem geograficznym i chociaż ich bogowie byli inni, stali się bardzo podobni. Odległość może być ograniczeniem, ale w tym przypadku zaprzeczamy legendzie: czy w Teotihuacán byli Majowie?

Obalamy legendy: czy w Teotihuacán byli Majowie?
Każda kultura miała swoje zwyczaje i tradycje./Unsplash Image

Sztuka każdej z tych kultur jest bardzo charakterystyczna. Od tańców i rytuałów po architekturę, malarstwo i rzeźbę, W każdym mieście istniały różne manifestacje, które ewoluowały w czasie i reprezentowały ich sposób życia. Nauka, praktyki wojskowe i polityczne również szły w każdym z nich własnym biegiem.

Obalamy legendy: czy w Teotihuacán byli Majowie?
Miasto Teotihuacán jest starsze niż Tenochtitlan./Unsplash Image

Kultura Teotihuacan powstała na długo przed Aztekami i Meksykanami, którzy byli odpowiedzialni za założenie Tenochtitlan. W rzeczywistości, Nazwę Teotihuacán nadali Meksykanie, kiedy odkryli wielkie miasto bogów. w stanie opuszczenia.

Majowie w starożytnym mieście bogów

Mówi się, że pomiędzy tymi dwiema kulturami istnieje około 650 lat różnicy. Ale znaleziska archeologiczne wskazują, że Majowie z południowo-wschodniego Meksyku Rzeczywiście współpracowali ze starożytnymi Teotihuakanami.

Obalamy legendy: czy w Teotihuacán byli Majowie?
Majowie byli zupełnie innym narodem, ale istnieją dowody na ich przejście przez Teotihuacán./Image Pinterest

Różne badania archeologiczne ujawniły działalność Majów w Teotihuacán. To było w 2016 roku wykopaliska na obszarze znanym jako Plaza de las Columnaszlokalizowana pomiędzy piramidami Słońca i Księżyca, odsłoniła kilka reprezentatywnych malowideł ściennych Majów.

Te murale są bardzo podobne do tych w rejonie San Bartolo, w Gwatemali i Łączą styl malarstwa Majów z Teotihuacan. Wykazują się wielkimi umiejętnościami i mówi się, że są dziełem wielkiego mistrza Majów ze względu na ich płynne linie i naturalistyczny styl.

Obalamy legendy: czy w Teotihuacán byli Majowie?
Sztuka Majów ma swoją specyfikę./Image Narodowa Szkoła Ceramiki Facebook

Z przeprowadzonych badań wynika, że ​​budynek, w którym odkryto malowidła, pełnił funkcję tzw miejsce, w którym państwo Teotihuacan musiało regulować interakcje elit Majów którzy przybyli na miejsce i uczestniczyli w różnych sprawach ceremonialnych i administracyjnych.

Inne ślady przejścia Majów przez Teotihuacán

Inną oznaką przejścia Majów przez Teotihuacán jest odkrycie pozostałości składani w ofierze ludzie w towarzystwie jadeitowych kolczyków odpowiadający kulturze Majów w Piramidzie Księżyca.

Zwęglone przedmioty odnaleziono także w kopcu w pobliżu obszaru murali. Wśród nasion fragmenty obsydianu i kości zwierzęcych, Odkryto pokrywę naczynia ozdobionego znakami Majów typowy.

Obalamy legendy: czy w Teotihuacán byli Majowie?
Dowody na obecność Majów przechodzących przez miasto bogów z pewnością będą się nadal pojawiać./Getty Image

Odkrycie malowideł ściennych na Plaza de las Columnas potwierdza przejście Majów przez legendarne miasto w środkowym Meksyku. I nie tylko przejeżdżali. Archeolodzy mogą potwierdzić, że elity Majów osiedlały się w Teotihuacán przez długie okresy i zamieszkiwali budynek położony na północ od miejsca, w którym odnaleziono ich malowidła ścienne.

Obalamy legendy: czy w Teotihuacán byli Majowie?
Miasto Teotihuacán zostało opuszczone, gdy odkrył je Meksykanin./Unsplash Image

Majowie uczestniczyli w działaniach ludu Teotihuacan i mieszkali z nimi na stałe gdy miasto było zamieszkane. Mówi się, że malowidła ścienne Majów zostały celowo zniszczone w czasach starożytnych i eksperci wciąż pracują nad ich rekonstrukcją.

Teotihuacans w Imperium Majów

Podobnie istnieją ślady przejścia Teotihuacan przez obszar Majów. Na stanowisku archeologicznym Kaminaljuyuznaleziono różne elementy i dzieła architektoniczne odpowiadające tym kulturom.

Mówi się też o podbój Teotihuacan w Tikal w roku 378 n.eosiągnięty dzięki sojuszowi z innymi miastami w okolicy, takimi jak Majowie z Naachtún w Gwatemali.

Obalamy legendy: czy w Teotihuacán byli Majowie?
Istnieje kilka danych na temat interakcji między obiema kulturami./Unsplash Image

Teotihuacan było wielkim ośrodkiem miejskim i nie ma wątpliwości, że interakcja pomiędzy tymi dwiema kulturami jest faktem całkowicie możliwym. Ich dwie kultury pomieszały się i musi być na to więcej dowodów zostać odkrytym. Fakt ten, który może wydawać się częścią legendy, zostaje zaprzeczony. Dziś możemy stwierdzić, że w Teotihuacán byli Majowie.

Wszystko, czego nie wiedziałeś, a co powinieneś wiedzieć, znajdziesz na Sopitas.com

Source link