Włoskie media podały, że papież Franciszek podczas wtorkowego spotkania z księżmi w Rzymie powtórzył antygejowskie obelgi, używając tego samego obraźliwego określenia. został oskarżony o używanie dwa tygodnie temu. Watykan, podsumowując spotkanie, podał jedynie, że papież ostrzegał przed przyjmowaniem homoseksualistów do seminariów rzymskokatolickich.

Watykan nie odniósł się do doniesień dwóch najważniejszych włoskich agencji informacyjnych, ANSA I Adnkronos, w którym ponownie użyto słowa „frociaggine”, obraźliwego włoskiego określenia slangowego odnoszącego się do gejów. W raportach powołuje się na anonimowe źródła, które według nich były obecne na spotkaniu.

„The New York Times” nie był w stanie niezależnie zweryfikować użycia tego terminu przez papieża. Rzecznik Watykanu odmówił we wtorek wieczorem komentarza w tej sprawie.

Papieżowi zarzucano używanie tego samego określenia w zeszłym miesiącu według kilku osób obecnych na spotkaniu, które anonimowo rozmawiały z włoskimi mediami, podczas prywatnego spotkania z biskupami włoskimi.

Doniesienia te wywołały powszechną reakcję i doprowadziły do ​​przeprosin ze strony Papieża, wydanych za pośrednictwem dyrektora biura prasowego Stolicy Apostolskiej, który powiedział: „Papież nigdy nie miał zamiaru obrazić ani wyrażać się w sposób homofobiczny, i kieruje swoje przeprosiny do tych, którzy poczuli się urażeni poprzez użycie określenia potępionego przez innych.”

Według Watykanu, internetowego serwisu informacyjnego Stolicy Apostolskiej, wtorkowe spotkanie odbyło się na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Tam, jak stwierdził w swoim podsumowaniu, papież „mówił o niebezpieczeństwie ideologii w Kościele” i powtórzył, że choć Kościół powinien przyjmować osoby „o skłonnościach homoseksualnych”, to powinien zachować „roztropność” przy przyjmowaniu ich na seminaria.

Watykan stwierdził, że spotkanie za zamkniętymi drzwiami poruszało także kwestie „duszpasterskie” i „bieżące”, takie jak nadużywanie substancji psychoaktywnych, niska frekwencja w wyborach oraz wojny na Bliskim Wschodzie, Ukrainie i gdzie indziej.

Franciszkowi powszechnie przypisuje się podjęcie działań mających na celu powitanie społeczności LGBTQ w Kościele rzymskokatolickim, przesłanie w dużej mierze włączającego przesłania i podjęcie decyzji o umożliwieniu księżom błogosławienia par tej samej płci.

Jednak wcześniejsze doniesienia o używaniu przez Papieża homofobicznych obelg zdenerwowały i zraziły niektórych członków społeczności LGBTQ zarówno w Kościele, jak i poza nim.

Według doniesień w maju ksiądz-gej – napisał w czasopiśmie Americapublikację jezuicką, która była „zaskoczona i zasmucona” wypowiedziami oraz że „potrzebujemy czegoś więcej niż przeprosin za homofobiczne obelgi papieża Franciszka”.

Włoski polityk Alessandro Zan, który jest gejem i wybitnym orędownikiem społeczności LGBTQ, – napisał w mediach społecznościowych następnie: „Nie ma za dużo „frociaggine”. Homofobów jest zbyt wielu.”





Source link