Parada Planetarna 3 czerwca?  Oto jak to naprawdę będzie wyglądać

Skywatchers mogą spodziewać się widoku Marsa bez sprzętu 3 czerwca

Wstrzymajcie konie, miłośnicy astronomii! Zanim zaczniecie się zbytnio ekscytować nadchodzącym ustawieniem planet 3 czerwca, eksperci ostrzegają, że może nie być ono tak spektakularne, jak niektórzy mogą sądzić. Choć sześć planet, w tym Jowisz, Merkury, Uran, Mars, Neptun i Saturn rzeczywiście ustawią się wzdłuż ścieżki ekliptyki we wczesnych godzinach porannych 3 czerwca, nie wszystkie będą widoczne z Ziemi gołym okiem, wiadomości ABC zgłoszone.

„Osoby, które planują wstać wcześnie i wyjść 3 czerwca na zewnątrz, spodziewając się zobaczyć rozdęty dysk Jowisza lub pierścienie Saturna jednym spojrzeniem, będą co najmniej dość rozczarowane” – napisał wybitny meteorolog telewizyjny Joe Rao w swoim artykule ostatnia kolumna demaskująca dla Przestrzeń.

Cóż, eksperci z NASA i Astronomers Without Borders stwierdzili, że 3 czerwca nie jest najlepszym momentem na oglądanie parady planet. Dzieje się tak, ponieważ Uran, Merkury i Jowisz zostaną pochłonięte przez światło słoneczne i znajdą się zbyt blisko horyzontu, aby były widoczne.

Eksperci twierdzą jednak, że obserwatorzy nieba powinni poczekać do końca miesiąca, aby zobaczyć ustawienie planet.

„Dla mnie wydarzeniem najbardziej przypominającym paradę planet jest 29 czerwca, kiedy o świcie na niebie pojawią się Saturn, Księżyc w trzeciej kwadrze, Mars i Jowisz” – Preston Dyches, specjalista ds. zaangażowania publicznego w należącym do NASA Jet Laboratorium Napędowe poinformowało USA DZIŚ.

NASA w swoim komunikacie napisano: „Niektóre źródła internetowe wyraziły podekscytowanie „paradą planet” widoczną na porannym niebie na początku czerwca (szczególnie 3 czerwca). W rzeczywistości tylko dwie z sześciu planet rzekomo pokazanych (Saturn i Mars ) będą widoczne na początku czerwca, Jowisz i Merkury będą o porannym zmierzchu na poziomie horyzontu lub poniżej niego i będą niewidoczne;

Joe Rao napisał, że obserwatorzy nieba mogą spodziewać się widoku Marsa bez użycia sprzętu 3 czerwca około godziny 4:00 czasu wschodniego, który będzie świecił „stosunkowo jasnym pomarańczowym światłem”.

Tymczasem w 2023 r. 28 marca nastąpiło ustawienie pięciu planet Merkurego, Jowisza, Wenus, Urana i Marsa.

„Niepokoicie się, że wyrównanie planet jest rzadkie, ale szczerze mówiąc, zdarza się nam to raz na kilka lat” – powiedział wówczas „Good Morning America” Bill Cooke, który kieruje biurem NASA ds. środowiska meteoroidów w Marshall Space Flight Center.

Source link