Po 12 latach Mahmoud Ahmadineżad ponownie zamierza zakwestionować sondaże prezydenckie w Iranie

Ahmadineżad został po raz pierwszy wybrany na prezydenta Iranu w 2005 roku.

Teheran:

Twardogłowy były prezydent Iranu Mahmoud Ahmadineżad zarejestrował się jako kandydat na prezydenta w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 28 czerwca, zorganizowanych po śmierci Ebrahima Raisiego w katastrofie helikoptera w zeszłym miesiącu, podała w niedzielę irańska telewizja państwowa.

Może jednak zostać wykluczony z wyścigu: krajowa Rada Strażników pod przewodnictwem duchownych dokona weryfikacji kandydatów i opublikuje listę zakwalifikowanych 11 czerwca.

Ahmadineżad, były członek elitarnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, został po raz pierwszy wybrany na prezydenta Iranu w 2005 r., a w 2013 r. ustąpił ze stanowiska ze względu na ograniczenia kadencji.

Rada Strażników zakazała mu kandydowania w wyborach w 2017 r. rok po tym, jak Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei ostrzegł go, że udział w wyborach „nie leży w jego interesie ani w interesie kraju”.

Rozłam powstał między nimi po tym, jak Ahmadineżad wyraźnie opowiedział się za kontrolą ostatecznej władzy Chameneiego.

W 2018 r. w rzadkiej krytyce pod adresem Chameneiego Ahmadineżad napisał do niego, wzywając do „wolnych” wyborów.

Chamenei poparł Ahmadineżada po tym, jak jego reelekcja w 2009 r. wywołała protesty, w wyniku których zginęły dziesiątki osób, a setki aresztowano, co wstrząsnęło rządzącą teokracją, zanim siły bezpieczeństwa dowodzone przez elitarny Korpus Strażników Rewolucji (IRGC) stłumiły niepokoje.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Source link